Plugins - Jetpack by WordPress.com - Development (trunk) - en to fr_CA translation catalogue (2351 entries)

en:  (Opens in new window)
fr_CA: (ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en:  (powered by VaultPress).
fr_CA:  (optimisé par VaultPress).

en:  Premium Themes
fr_CA: Thèmes Premium

en:  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
fr_CA[0]: La largeur par défaut du contenu sur le thème <strong>%1$s</strong> est de %2$d pixel.
fr_CA[1]: La largeur par défaut du contenu sur le thème <strong>%1$s</strong> est de %2$d pixels.

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
fr_CA: %s n'est pas actif. Vous pouvez l'activer avec « wp jetpack module activate %s »

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
fr_CA: Voir l'état complet avec « wp jetpack status full »

en: # of Tweets Shown (1 to 20):
fr_CA: Nombre de tweets affichés (1 à 20)&nbsp;:

en: %(number)s View | %(number)s Views
fr_CA[0]: %(number)s vue
fr_CA[1]: %(number)s vues

en: %(slug)s failed to activate. %(error)s
fr_CA: Échec de l'activation de %(slug)s. %(error)s

en: %(slug)s failed to deactivate. %(error)s
fr_CA: Échec de la désactivation de %(slug)s. %(error)s

en: %(slug)s has been activated.
fr_CA: %(slug)s a été activé.

en: %(slug)s has been deactivated.
fr_CA: %(slug)s a été désactivé.

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
fr_CA[0]: %1$d élément du menu
fr_CA[1]: %1$d éléments du menu

en: %1$s %2$s Views
fr_CA: %1$s %2$s Vues

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
fr_CA: %1$s (%2$s) pense que vous pourriez être intéressé par cet article :

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
fr_CA: C'est certain. %1$s pour ajouter un nouveau: bloc de texte, zone texte, radio, case à cocher ou champ de menu déroulant.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
fr_CA: Oui, vous pouvez voir votre feedback &agrave; tout moment, en cliquant le lien "%1$s" dans le menu Admin.

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
fr_CA[0]: Si votre site n&rsquo;est pas accessible au public, nous vous conseillons de <a href="%1$s" title="%2$s">désactiver cette fonctionnalité</a>.
fr_CA[1]: Si votre site n&rsquo;est pas accessible au public, nous vous conseillons de <a href="%1$s" title="%2$s">désactiver ces fonctionnalités</a>.

en: %1$s and %2$s
fr_CA: %1$s et %2$s

en: %1$s at %2$s
fr_CA: %1$s à %2$s

en: %1$s must be %2$s.
fr_CA: %1$s doit être %2$s.

en: %1$s must be one of %2$s
fr_CA: %1$s doit faire partie de %2$s

en: %1$s on %2$s
fr_CA: %1$s sur %2$s

en: %1$s visible and hidden items must be a list of %2$s.
fr_CA: Les éléments visibles et invisibles %1$s doivent faire partie de %2$s.

en: %1$s: %2$s
fr_CA: %1$s&nbsp;: %2$s

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
fr_CA: Désactiver %l

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
fr_CA[0]: A l&rsquo;instar des flux RSS de votre site, %l autorise l&rsquo;accès à vos articles et à votre contenu par des services tiers.
fr_CA[1]: A l&rsquo;instar des flux RSS de votre site, %l autorisent l&rsquo;accès à vos articles et à votre contenu par des services tiers.

en: %s (Required)
fr_CA: %s (requis)

en: %s Back
fr_CA: %s Retour

en: %s Error
fr_CA: Erreur %s

en: %s Get help unlocking your site
fr_CA: %s Obtenir de l'aide pour débloquer votre site

en: %s could not be activated.
fr_CA: %s n'a pas pu être activé.

en: %s has already been whitelisted
fr_CA: %s a déjà été ajouté à la liste blanche

en: %s has been activated.
fr_CA: %s a été activé.

en: %s has been deactivated.
fr_CA: %s a été désactivé.

en: %s has been whitelisted.
fr_CA: %s a été ajouté à la liste blanche.

en: %s is not a registered custom sharing service.
fr_CA: %s n'est pas un service de partage personnalisé enregistré.

en: %s is not a valid command.
fr_CA: %s n'est pas une commande valide.

en: %s is not a valid module.
fr_CA: %s n'est pas un module valide.

en: %s is not a valid role.
fr_CA: %s n’est pas un rôle valide.

en: %s is required
fr_CA: %s est obligatoire

en: %s must be a Twitter username.
fr_CA: %s doit être un nom d'utilisateur Twitter.

en: %s must be a list of valid modules
fr_CA: %s doit être une liste de modules valides

en: %s must be a positive integer.
fr_CA: %s doit être un nombre entier positif.

en: %s must be a string prefixed with 'custom-' and followed by a numeric ID.
fr_CA: %s doit être une chaîne préfixée par "personnalisé-" et suivie d'un identifiant numérique.

en: %s must be a string.
fr_CA: %s doit être une chaîne.

en: %s must be an alphanumeric string or a verification tag.
fr_CA: %s doit être une chaîne numérique ou un mot-clé de vérification.

en: %s must be an alphanumeric string.
fr_CA: %s doit être une chaîne alphanumérique.

en: %s must be an array
fr_CA: %s doit être un tableau

en: %s must be an array of post types.
fr_CA: %s doit être un tableau de types de contenu.

en: %s must be an array with sharing name, url and icon.
fr_CA: %s doit être un tableau avec un nom, une URL et une icône de partage.

en: %s must be an array with visible and hidden items.
fr_CA: %s doit être un tableau avec des éléments visibles et masqués.

en: %s must be true, false, 0 or 1.
fr_CA: %s doit être vrai, faux, 0 ou 1.

en: %s needs sharing name, url and icon.
fr_CA: %s a besoin d'un nom, d'une URL et d'une icône de partage.

en: %s not recognized
fr_CA: %s n'est pas reconnu

en: %s option reset
fr_CA: Réinitialisation de l'option %s

en: %s plugin need updating. | %s plugins need updating.
fr_CA[0]: %s extension doit être mise à jour.
fr_CA[1]: %s extensions doivent être mises à jour.

en: %s requires a valid email address
fr_CA: %s nécessite une adresse courriel valide

en: %s requires at least one selection
fr_CA: Entrez au moins une sélection pour %s

en: %s username:
fr_CA: Nom d&rsquo;utilisateur %s&nbsp;:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
fr_CA: %s souhaite accéder aux données de votre site. Identifiez-vous pour autoriser l&rsquo;accès à ces données.

en: &laquo; Previous
fr_CA: &laquo; Précédent

en: &larr; Older Comments
fr_CA: &larr; Commentaire plus anciens

en: &mdash; Select &mdash;
fr_CA: &mdash; Sélectionner &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
fr_CA: Vos options figurent ci-dessus. Vous pouvez les « obtenir », les « supprimer » et les « mettre à jour ».

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
fr_CA: Vous pouvez également configurer la liste blanche en tapant « list » ou « clear ».

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
fr_CA: Saisissez « wp jetpack options » pour en savoir plus.

en: (Only admins can see this message)
fr_CA: (Seuls les admins peuvent voir ce message)

en: (at most 10)
fr_CA: (10 maximum)

en: (modified %s ago)
fr_CA: (modifié il y a %s)

en: (no title)
fr_CA: (pas de titre)

en: (required)
fr_CA: (requis)

en: 10 community members
fr_CA: 10 membres de la communauté

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
fr_CA: %1$s sur %2$s

en: 404 error page
fr_CA: Page Erreur 404

en: 50 community members
fr_CA: 50 membres de la communauté

en: < Clear Filters
fr_CA: < Effacer les filtres

en: <a class="button" href="%s" target="%s">Create a Facebook page</a> to get started.
fr_CA: Pour commencer, <a class="button" href="%s" target="%s">créez une page Facebook</a>.

en: <b>%</b> Replies
fr_CA: <b>%</b> Réponses

en: <b>1</b> Reply
fr_CA: <b>Une</b> réponse

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
fr_CA: Balise HTML <code>%s</code> supprimée car non autorisée

en: <p>Your IP address <code>%2$s</code> has been flagged for potential security violations. You can unlock your login by sending yourself a special link via email. <a href="%3$s">Learn More</a></p>
fr_CA: <p>Votre adresse IP <code>%2$s</code> a été signalée pour de potentielles violations de sécurité. Vous pouvez débloquer votre formulaire de connexion en vous envoyant un lien de débloquage par courriel. <a href="%3$s">En savoir plus</a></p>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">jour.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">jours.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">jour restant.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">jours restants.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">heure.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">heures.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">heure restante.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">heures restantes.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute restante.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes restantes.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">mois.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">mois.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mois restant.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mois restants.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconde.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondes.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconde restante.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondes restantes.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years ago.</span>
fr_CA[0]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">an.</span>
fr_CA[1]: Il y a <span class="difference">%s</span> <span class="label">ans.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years to go.</span>
fr_CA[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">année restante.</span>
fr_CA[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">années restantes.</span>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
fr_CA: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Retour à %2$s" rel="gallery">Retour à la Galerie</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
fr_CA: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Précédent

en: <span>%d</span> bloggers like this:
fr_CA: <span>%d</span> blogueueurs aiment cette page :

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
fr_CA: <span>Auteur&nbsp;:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
fr_CA: <strong>%s</strong> n&#8217;est pas un site autorisé.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
fr_CA: <strong>Jetpack est activé!</strong> Chacun des sites de votre réseau doit être connecté par l&#8217;un des administrateurs du site.

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
fr_CA: <strong>Vous n'avez pas réussi à résoudre l'équation.</strong> Ceci est utilisé afin de combattre le spam lorsque l'API de Protect n'est pas disponible. Merci d'utiliser le bouton de retour de votre navigateur afin de retourner au formulaire, et rafraîchissez la page pour générer une nouvelle équation et essayer ) nouveau de vous connecter.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
fr_CA: Vous avez besoin d&rsquo;un compte WordPress.com pour accéder à ce site. Cliquez sur le bouton ci-dessous pour vous connecter ou créer un compte WordPress.com gratuit.

[ctx: A caption for a button to cancel disconnection.]
en: Stay connected
fr_CA: Rester connecté

[ctx: A caption for a button to disconnect.]
en: Disconnect
fr_CA: Déconnecter

[ctx: A caption for a button to upgrade an existing paid feature to a higher tier.]
en: Upgrade
fr_CA: Mettre à niveau

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: FIX
fr_CA: RÉPARER

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: Threats
fr_CA: Menaces

en: A connection ID must be passed in order to disconnect.
fr_CA: L'annulation requiert la transmission d'un ID de connexion.

en: A connection problem with WordPress.com.
fr_CA: Problème de connexion avec WordPress.com.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
fr_CA: Quelques mots pour inciter vos lecteurs à laisser un commentaire

en: A few catchy words to motivate your readers to comment.
fr_CA: Quelques mots pour inciter vos lecteurs à laisser un commentaire.

[ctx: A header for a preview area in the configuration screen.]
en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

[ctx: A header for the shortcode display]
en: Shortcode
fr_CA: Code court

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
fr_CA: Note

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
fr_CA: Partager

[ctx: A heading for a block of related posts.]
en: Related
fr_CA: En lien

en: A known issue.
fr_CA: Un probléme connu.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
fr_CA: Un nouveau commentaire sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
fr_CA: Un nouveau ping sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
fr_CA: Un nouveau rétrolien sur l'article « %s » attend votre approbation

en: A non-empty token argument must be passed.
fr_CA: Un argument de jeton non vide est obligatoire.

en: A problem with your XMLRPC file.
fr_CA: Un problème avec votre fichier XML-RPC.

en: A simple widget that displays social media icons.
fr_CA: Un widget simple qui affiche les icônes de réseaux sociaux.

en: A theme conflict.
fr_CA: Un conflit avec votre thème.

en: A valid post_id is required.
fr_CA: Un post_id valide est obligatoire.

en: A widget in your sidebar allows visitors to subscribe to your site so that they receive an email
    		each time you publish new content. Your visitors can also subscribe to a post's comments to keep up with the conversation.
fr_CA: Un widget dans votre barre latérale permet aux visiteurs de s'abonner à votre site afin de recevoir un courriel
    		chaque fois que vous publiez un nouveau contenu. Vos visiteurs peuvent aussi s'abonner aux commentaires pour suivre la conversation.

en: ACTIVE
fr_CA: ACTIF

en: Access the full list of Jetpack modules available on your site.
fr_CA: Accédez à la liste complète des modules Jetpack disponibles sur votre site.

en: Account URL
fr_CA: URL du compte

en: Action cancelled. Have a question?
fr_CA: Action annulée. Avez-vous une question?

en: Activate
fr_CA: Activer

en: Activate Akismet
fr_CA: Activer Akismet

en: Activate Google Analytics
fr_CA: Activer Google Analytics

en: Activate Protect
fr_CA: Activer la protection

en: Activate Publicize
fr_CA: Activer Publicize

en: Activate SEO tools
fr_CA: Activer les outils de référencement

en: Activate Site Stats
fr_CA: Activer les statistiques du site

en: Activate recommended features
fr_CA: Activer les fonctionnalités recommandées

en: Activate video hosting
fr_CA: Activer l'hébergement vidéo

en: Activated
fr_CA: Activé

en: Activating %(slug)s…
fr_CA: Activation de %(slug)s en cours…

en: Activating recommended features…
fr_CA: Activation des fonctionnalités recommandées en cours...

en: Active
fr_CA: Actif

en: Activity
fr_CA: Activité

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add Contact Form
fr_CA: Ajouter un formulaire de contact

en: Add Field
fr_CA: Ajouter un champ

en: Add Jetpack Search Widget
fr_CA: Ajouter le widget de recherche de Jetpack

en: Add Many Items
fr_CA: Ajouter de nombreux éléments

en: Add Menu Item
fr_CA: Ajouter un élément au menu

en: Add New
fr_CA: Ajouter

en: Add New Comic
fr_CA: Ajouter une BD

en: Add New Menu Item Label
fr_CA: Ajouter un Libell&eacute; &agrave; l'&Eacute;l&eacute;ment du Menu

en: Add New Menu Section
fr_CA: Ajouter une nouvelle section au menu

en: Add New Project
fr_CA: Ajouter Nouveau Projet

en: Add New Project Tag
fr_CA: Ajouter une nouvelle étiquette de projet

en: Add New Project Type
fr_CA: Ajouter un nouveau type de projet

en: Add New Testimonial
fr_CA: Ajouter un t&eacute;moignage

en: Add One Item
fr_CA: Ajouter un élément

en: Add Search (Jetpack) Widget
fr_CA: Ajouter le widget de recherche (Jetpack)

en: Add These New Menu Items
fr_CA: Ajouter ces nouveaux éléments du menu

en: Add a Simple Payments Button as a Widget.
fr_CA: Ajoutez un bouton Paiement simple sous forme de widget.

en: Add a filter
fr_CA: Ajouter un filtre

en: Add a new field
fr_CA: Ajouter un nouveau champ

en: Add a new service
fr_CA: Ajouter un nouveau service

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
fr_CA: Ajoutez un formulaire d&#8217;abonnement par ecourriel pour permettre à vos lecteurs de s&#8217;abonner à votre blogue.

en: Add an icon
fr_CA: Ajouter une icône

en: Add another option
fr_CA: Ajouter une autre option

en: Add as many custom widgets as you like by dragging and dropping and customize each to fit your needs,
    		including, Twitter streams, Facebook like boxes, custom images, Gravatars, tiled galleries, recent posts,
    		or social icons.
fr_CA: Ajoutez autant de widgets personnalisés que vous le souhaitez par glisser-déposer et personnalisez-les en fonction de vos besoins,
    		notamment les flux Twitter, le bouton J'aime de Facebook, les images personnalisées, les Gravatars, les mosaïques d'images, les articles récents
    		ou les icônes de réseaux sociaux.

en: Add contact form
fr_CA: Ajouter un formulaire de contact

en: Add logo
fr_CA: Ajouter un logo

en: Add new option...
fr_CA: Ajouter une nouvelle option&hellip;

en: Add or remove Labels
fr_CA: Ajouter ou supprimer des libellés

en: Add or remove tags
fr_CA: Ajouter ou retirer des étiquettes

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
fr_CA: Ajouter des boutons de partage sur votre blogue et permettre au lecteur de partager vos articles avec leurs amis.

en: Add sharing buttons to your posts
fr_CA: Ajouter des boutons de partage à vos articles

en: Add social-media icons to your site.
fr_CA: Ajoutez des icônes de réseaux sociaux à votre site.

en: Add the Jetpack Search widget to your sidebar to configure sorting and filters.
fr_CA: Ajoutez le widget de recherche de Jetpack à votre colonne latérale pour configurer des filtres de recherche avancée.

en: Add this form to my post
fr_CA: Ajouter ce formulaire &agrave; mon article

en: Add to or replace your theme's CSS including mobile styles, LESS, and SaSS.
    		Includes syntax coloring, auto-indentation, and immediate CSS validation.
fr_CA: Ajoutez ou remplacez le CSS de votre thème, notamment les styles pour mobile, LESS et SaSS.
     
    		Comprend la coloration syntaxique, l'indentation automatique et la validation CSS immédiate.

en: Add to section:
fr_CA: Ajouter à la section&nbsp;:

en: Add to whitelist
fr_CA: Ajouter à la liste blanche

en: Add {{testimonialLink}}testimonials{{/testimonialLink}} to your website to attract new customers. If your theme doesn’t support Jetpack Testimonials, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
fr_CA: Ajoutez des {{testimonialLink}}témoignages{{/testimonialLink}} à votre site Web pour attirer de nouveaux clients. Si votre thème ne prend pas en charge les témoignages Jetpack, vous pouvez toujours utiliser un code abrégé simple pour les afficher sur votre site.

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
fr_CA: Add-on CSS <b>(Recommandé)</b>

en: Adding filters requires JavaScript!
fr_CA: Vous avez besoin d’activer JavaScript pour pouvoir ajouter des filtres.

en: Additional ad placements
fr_CA: Emplacements de publicités supplémentaires

en: Additional data:
fr_CA: Données supplémentaires :

en: Address:
fr_CA: Adresse :

en: Adds like buttons to your content so that visitors can show their appreciation or enjoyment.
fr_CA: Ajoute des boutons J'aime à votre contenu pour permettre à vos visiteurs d'exprimer leur appréciation et leur satisfaction.

en: Adds sharing buttons to your content so that visitors can share it on social media sites.
fr_CA: Ajoute des boutons de partage à votre contenu pour permettre à vos visiteurs de le partager sur les réseaux sociaux.

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
fr_CA: Adapter les couleurs du formulaire de commentaires à celles de votre thème.

[ctx: Ads header]
en: Ads
fr_CA: Publicités

en: Advanced SEO tools to help your site get found when people search for relevant content.
fr_CA: Outils de référencement pour augmenter les chances de votre site de s’afficher dans les résultats de recherche des internautes.

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
fr_CA: Avancé. Si vous activez cette option, vous devez inclure ces fichiers manuellement dans votre thème afin que les boutons de partage fonctionnent.

en: Advertisements
fr_CA: Publicités

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
fr_CA: Akismet vous aidera à protéger votre blogue contre le spam!

en: Akismet checks your comments and contact form submissions against our global database of spam.
fr_CA: Vos commentaires et envois de formulaire de contact sont vérifiés par Akismet qui les compare à notre base de données mondiale de commentaires indésirables.

en: Akismet is not installed or active
fr_CA: Akismet n'est pas installé ou actif

en: Akismet user status doesn't allow to update the key
fr_CA: Le statut de l'utilisateur Akismet ne permet pas de mettre la clé à jour

en: All
fr_CA: Tous

en: All Comics
fr_CA: Toutes les BD

en: All Menu Item Labels
fr_CA: Toutes les étiquettes des éléments de menu

en: All Menu Sections
fr_CA: Toutes les sections de menu

en: All Project Tags
fr_CA: Toutes les étiquettes de projet

en: All Project Types
fr_CA: Tous les types de projet

en: All Projects
fr_CA: Tous les Projets

en: All Testimonials
fr_CA: Tous les témoignages

en: All author pages
fr_CA: Toutes les pages d&rsquo;auteurs

en: All category pages
fr_CA: Toutes les pages de catégories

en: All current and future campaigns
fr_CA: Toutes les campagnes, actuelles et à venir

en: All date archives
fr_CA: Toutes les donn&eacute;es d&rsquo;archives

en: All modules activated!
fr_CA: Tous les modules sont activés !

en: All modules activated.
fr_CA: Tous les modules sont activés.

en: All modules deactivated!
fr_CA: Tous les modules sont désactivés !

en: All pages
fr_CA: Toutes les pages

en: All plugins are up-to-date. Awesome work!
fr_CA: Toutes les extensions sont à jour. Excellent travail !

en: All plugins are up-to-date. Keep up the good work!
fr_CA: Toutes les extensions sont à jour. Continuez comme ça !

en: All posts
fr_CA: Tous les articles

en: All publicize connections to %s were successfully disconnected.
fr_CA: Toutes les connexions Publicize à %s ont bien été annulées.

en: All publicize connections were successfully disconnected.
fr_CA: Toutes les connexions Publicize ont bien été annulées.

en: All tag pages
fr_CA: Toutes les pages d&rsquo;étiquettes

en: All taxonomy pages
fr_CA: Toutes les pages de taxonomies

en: All-time comments
fr_CA: Commentaires depuis la création

en: All-time views
fr_CA: Vues depuis la création

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
fr_CA: Autoriser les administrateurs de chaque site à gérer les connexions à <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> eux mêmes (connecter et déconnecter)

en: Allow people to buy more than one item at a time.
fr_CA: Autoriser les gens à acheter plus d'un article à la fois.

en: Allow stats reports to be viewed by
fr_CA: Autoriser la consultation des rapports de stats par les utilisateurs suivants

en: Allow visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on
    		your site. Jetpack will match your site's color scheme automatically (but you can adjust that).
fr_CA: Autorisez les visiteurs à utiliser leur compte WordPress.com, Twitter, ou Facebook pour laisser un commentaire sur
    		votre site. Jetpack s'adaptera automatiquement au jeu de couleurs de votre site (vous pouvez modifier ce réglage).

en: Allow your readers to show their appreciation for your posts and other content. Likes show up
    		below each post and your readers will also be able to review their liked posts from WordPress.com.
fr_CA: Laissez vos lecteurs indiquer qu'ils aiment vos articles et d'autres contenus. Les mentions J'aime s'affichent
    		en dessous de chaque article et vos lecteurs peuvent également revoir leurs articles depuis WordPress.com.

en: Allows displaying a popup subscription form to visitors.
fr_CA: Permet l'affichage d'une fenêtre d'abonnement aux visiteurs.

en: Allows readers to subscribe to your posts or comments, and receive notifications of new content by email.
fr_CA: Permet à vos lecteurs de s'abonner à vos articles ou commentaires, et de recevoir des notifications par courriel lorsque du nouveau contenu est publié.

en: Allows registered users to log in to your site with their WordPress.com accounts.
fr_CA: Permet aux utilisateurs enregistrés de se connecter à votre site avec leur compte WordPress.com.

en: Allows you to automatically share your newest content on social media sites, including Facebook and Twitter.
fr_CA: Vous permet de partager automatiquement votre contenu le plus récent sur les réseaux sociaux, y compris Facebook et Twitter.

en: Allows you to compose content with links, lists, and other styles using the Markdown syntax.
fr_CA: Vous autorise à rédiger du contenu avec des liens, des listes et d'autres styles utilisant la syntaxe Markdown.

en: Allows you to publish new posts by sending an email to a special address.
fr_CA: Vous permet de publier de nouveaux articles en envoyant un courriel à une adresse spéciale.

en: Alphabetical
fr_CA: Ordre alphabétique

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
fr_CA: Afficher également les articles étiquettés en dehors de la zone de contenu mise en avant.

en: Alternate text:
fr_CA: Texte alternatif :

en: Always-on Security
fr_CA: Sécurité permanente

en: An Automattic Airline
fr_CA: Une compagnie aérienne Automattic

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
fr_CA: Vous devez utiliser un jeton d'accès actif pour récupérer le compte d'articles.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
fr_CA: La connexion Jetpack doit être mise en place par un administrateur de ce blogue.

en: An administrator of this site can take Jetpack out of Safe Mode.
fr_CA: Un administrateur de ce site peut sortir Jetpack du mode sans échec.

en: An error has been encountered.
fr_CA: Une erreur a été rapportée.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
fr_CA: Une erreur s&rsquo;est produite lors de la création de votre nouveau service de partage. Veuillez v&eacute;rifier la validit&eacute; des d&eacute;tails renseign&eacute;s.

en: An error occurred fetching the remote data.
fr_CA: Une erreur s&rsquo;est produite lors de la récupération des données du site,

en: An error occurred while downloading blog information
fr_CA: Erreur lors du téléchargement des informations du blogue

en: An error occurred while downloading blog posts list
fr_CA: Une erreur s&rsquo;est produite lors de la récupération de la liste d&rsquo;articles

en: An error occurred. Please try again later.
fr_CA: Une erreur s&rsquo;est produite. Veuillez r&eacute;essayer plus tard.

en: An incompatible plugin.
fr_CA: Une extension incompatible.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
fr_CA: Requête invalide. La requête de votre serveur vers les serveurs de Jetpack a été interrompue ou corrompue. Merci d&rsquo;essayer une nouvelle fois.

en: An unknown error occurred during installation
fr_CA: Erreur inconnue lors de l&rsquo;installation

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
fr_CA: Toutes les mises à jour automatiques ont été expressément désactivées par un administrateur du site.

en: Aperture
fr_CA: Ouverture

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
fr_CA: Toutes nos excuses, mais votre requête pour cette archive n&rsquo;a donné aucun résultat. Peut-être aurez-vous plus de chance en lançant une recherche...

en: Approve it: %s
fr_CA: Approuver&nbsp;: %s

en: Archive page
fr_CA: Page d&rsquo;Archive

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
fr_CA: Voulez-vous vraiment quitter cet &eacute;diteur de formulaire sans sauvegarder? Tous les changements op&eacute;r&eacute;s seront perdus.

en: Are you sure you'd like to stop editing this form without saving your changes?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir arrêter d’éditer ce formulaire sans enregistrer vos modifications?

en: Arrange entries in different layouts.
fr_CA: Organisez les articles dans différentes mises en page.

en: Artist
fr_CA: Artiste

en: As of July 27, 2018, the Twitter Timeline widget will no longer display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username.
fr_CA: À compter du 27 juillet 2018, le widget Twitter Timeline n'affichera plus les tweets en fonction des recherches ou des hashtags. Pour afficher une simple liste de tweets, remplacez l'ID du widget par un nom d'utilisateur Twitter.

en: Ask a question
fr_CA: Poser une question

en: At A Glance
fr_CA: D'un coup d'œil

en: Attachment Page
fr_CA: Page du fichier attaché

en: Author Bio
fr_CA: Biographie de l&rsquo;auteur

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
fr_CA: Auteur : %1$s (adresse IP : %2$s, %3$s)

en: Authorize applications and services to securely connect to your site. Developers can use WordPress.com's OAuth2
    		authentication system and WordPress.com REST API to manage and access your site's content.
fr_CA: Autorisez des applications et des services à se connecter à votre site. Les développeurs peuvent utiliser le système d'authentification
    		OAuth2 de WordPress.com, ainsi que lAPI REST de WordPress.com pour interagir avec le contenu de votre site.

en: Authorized %d.
fr_CA: %d autorisé.

en: Authors
fr_CA: Auteurs

en: Automatically optimize your site for mobile. Jetpack's mobile theme uses the header image,
    		background, and widgets from your current theme. Post format support means your photos and galleries
    		will also look fantastic.
fr_CA: Optimisez automatiquement votre site pour les appareils mobiles. Le thème pour mobile de Jetpack utilise l'image d'en-tête,
    		l'arrière-plan et les widgets de votre thème actuel. Grâce à la prise en charge du format d'article, vos photos et galeries
    		bénéficieront d'une magnifique présentation.

en: Automatically share and promote newly published posts to Facebook, Twitter, Tumblr,
    		and LinkedIn. You can add connections for yourself or for all users on your site.
fr_CA: Partagez automatiquement les articles publiés récemment et faites-en la promotion sur Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path
    		et LinkedIn. Vous pouvez ajouter des connexions pour vous-même ou pour tous les utilisateurs de votre site.

en: Automatically share your posts to social networks
fr_CA: Partager automatiquement vos articles sur les réseaux sociaux

en: Automatically use first image in post
fr_CA: Utiliser automatiquement la première image dans l’article

en: Automattic's Privacy Policy
fr_CA: Politique de confidentialité d'Automattic

en: Autoplay video on page load
fr_CA: Lecture auto de la vidéo au chargement de la page

en: Autosave encountered an unexpected error
fr_CA: Autosave a rencontré une erreur inconnue

en: Available Services
fr_CA: Services disponibles

en: Avatar Size (px):
fr_CA: Grandeur d&rsquo;avatar (px)&nbsp;:

en: Background color
fr_CA: Couleur de l'arrière plan

en: Backs up your site to the global WordPress.com servers, allowing you to restore your content in the event of an emergency or error.
fr_CA: Sauvegarde votre site sur les serveurs mondiaux de WordPress.com, ce qui vous permet de restaurer votre contenu en cas d'urgence ou d'erreur.

en: Backups
fr_CA: Sauvegardes

en: Banner at the top of my site
fr_CA: Bannière en haut de mon site

en: Banner text
fr_CA: Texte de la bannière

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
fr_CA: Avant de cliquer sur "Publier", merci de rafraîchir les connexions suivantes afin de vous assurer que Publicize fonctionnera correctement&nbsp;:

en: Best overall day
fr_CA: Meilleure journée globale

en: Better results on search engines and social media.
fr_CA: De meilleurs résultats sur les moteurs de recherche et les réseaux sociaux.

en: Big iPhone/iPad Update Now Available
fr_CA: Une mise à jour importante pour iPhone/iPad est désormais disponible

en: Bio:
fr_CA: Biographie&nbsp;:

en: Black
fr_CA: Noir

en: Blog Archives
fr_CA: Archives du blog

en: Blog Display
fr_CA: Affichage du blogue

en: Blog ID.
fr_CA: ID du blogue.

en: Blog Stats
fr_CA: Statistiques du blogue

en: Blog Subscriptions
fr_CA: Abonnements au blogue

en: Blog URL:
fr_CA: URL du blogue:

en: Blog follow email text
fr_CA: Texte joint aux courriels d&rsquo;abonnement au blogue

en: Blue
fr_CA: Bleu

en: Border Color (hex):
fr_CA: Couleur de bordure (hex)&nbsp;:

en: Bottom
fr_CA: Bas

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
fr_CA: Ajoutez la puissance du cloud de WordPress.com à votre site WordPress auto-hébergé. Jetpack vous permet de connecter votre blogue à un compte WordPress.com pour profiter de fonctionnalités normalement réservées aux utilisateurs de WordPress.com.

en: Brute force attack protection and downtime monitoring
fr_CA: Protection contre les attaques par force brute et surveillance du temps d'indisponibilité

en: Button Style
fr_CA: Style de bouton

[ctx: Button caption]
en: Save settings
fr_CA: Enregistrer les paramètres

[ctx: Button caption]
en: Saving…
fr_CA: Enregistrement en cours…

en: Button style
fr_CA: Style de bouton

en: Button text
fr_CA: Texte du bouton

en: By activating ads, you agree to the Automattic Ads {{link}}Terms of Service{{/link}}.
fr_CA: En activant la publicité, vous acceptez les {{link}}conditions d&rsquo;utilisation{{/link}} de la publicité d&rsquo;Automattic.

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
fr_CA: En ajoutant un formulaire de contact,vous offrez &agrave; vos lecteurs un moyen de r&eacute;agir. Tous les messages envoy&eacute;s seront scann&eacute;s par l&rsquo;antispam, et ne vous seront transmis que les messages l&eacute;gitimes.

en: By clicking the button below, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and to {{shareDetailsLink}}share details{{/shareDetailsLink}} with WordPress.com.
fr_CA: En cliquant sur le bouton ci-dessous, vous acceptez nos {{tosLink}}conditions d’utilisation{{/tosLink}} et le {{shareDetailsLink}}partage d’informations{{/shareDetailsLink}} avec WordPress.com.

en: By default ads are shown at the end of every page, post, or the first article on your front page. You can also add them to the top of your site and to any widget area to increase your earnings!
fr_CA: Par défaut, les publicités sont affichées en bas de chaque page et article, ou sur le premier article de votre page d’accueil. Vous pouvez également les insérer en haut de votre site et dans une zone de widgets pour augmenter vos revenus!

en: By disconnecting %(siteName)s from WordPress.com you will no longer have access to the following:
fr_CA: En déconnectant %(siteName)s de WordPress.com vous n'aurez plus accès aux éléments suivants&nbsp;:

en: CSS Migrated from Jetpack:
fr_CA: CSS migré depuis Jetpack&nbsp;:

en: CSS Revisions
fr_CA: Liste des révisions de votre CSS

en: CSS Stylesheet Editor
fr_CA: Editeur de Feuille de Style CSS

en: Camera
fr_CA: Appareil photo

en: Can I add more fields?
fr_CA: Puis-je ajouter plus de champs ?

en: Can I send a notification to more than one person?
fr_CA: Puis-je envoyer une alerte à plus d&rsquo;une personne?

en: Can I view my feedback within WordPress?
fr_CA: Puis-je voir mon feedback dans WordPress ?

en: Can not cancel a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
fr_CA: Impossible d'annuler un plan en mode sans échec. Voir : https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Can not provision a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
fr_CA: Impossible de fournir un plan en mode sans échec. Voir : https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel reply
fr_CA: Annuler la réponse.

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
fr_CA: Ne peut pas gérer les redirects de témoins, puisque les headers ont déjà été envoyés.

en: Cannot load blog information at this time.
fr_CA: Impossible de recevoir des informations à propos de ce blogue en ce moment.

en: Cannot load blog posts at this time.
fr_CA: Impossible de charger les articles en ce moment.

en: Cannot parse URL %s
fr_CA: Impossible d’analyser l'URL %s

en: Cannot use global flag on non-multisites
fr_CA: Impossible d'utiliser un drapeau global en mode non multisites

en: Caption
fr_CA: Légende

[ctx: Caption for a button to purchase a paid feature.]
en: Upgrade
fr_CA: Mettre à niveau

[ctx: Caption for a button to purchase a pro plan.]
en: Upgrade
fr_CA: Mettre à niveau

[ctx: Caption for a button to set up a feature.]
en: Set up
fr_CA: Configurer

en: Caption:
fr_CA: Légende:

en: Carousel
fr_CA: Carrousel

en: Carousel color scheme
fr_CA: Jeu de couleurs du Carrousel

en: Category
fr_CA: Catégorie

en: Caution:
fr_CA: Attention&nbsp;:

en: Center
fr_CA: Centre

en: Change logo
fr_CA: Changer le logo

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
fr_CA: Permet de choisir si vos lecteurs peuvent s&rsquo;abonner à votre blogue, aux commentaires, ou aux deux.

en: Chart stats by
fr_CA: Tableau des Stats par

en: Cheatin' uh?
fr_CA: On triche, hein ?

en: Check for Spam
fr_CA: Rechercher des indésirables

en: Check the box above to record each new set of posts loaded via Infinite Scroll as a page view in Google Analytics.
fr_CA: Cochez la case ci-dessus pour enregistrer chaque nouveau chargement d&rsquo;articles comme une Page vue dans Google Analytics.

en: Check to load posts as you scroll. Uncheck to show clickable button to load posts
fr_CA: Cochez pour que les articles soient automatiquement chargés lorsque vous faites défiler la page. Décochez pour afficher un bouton qui chargera les articles.

en: Checkbox
fr_CA: Case à cocher

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if children of the selected page should be included in the visibility rule.]
en: Include children
fr_CA: Inclure les sous-pages

en: Checkbox with Multiple Items
fr_CA: Case avec plusieurs options

en: Checking
fr_CA: Vérification

en: Checking key…
fr_CA: Vérification de la clé…

en: Checking site status…
fr_CA: Vérification de l’état du site...

en: Checking status for %s
fr_CA: Vérification de l’état de %s

en: Checking your spam protection…
fr_CA: Vérification de votre protection anti-spam…

en: Choose Images
fr_CA: Choisir des images

en: Choose a field:
fr_CA: Choisir un champ&nbsp;:

en: Choose a taxonomy:
fr_CA: Choisir une taxonomie&nbsp;:

en: Choose an interval:
fr_CA: Choisir un intervalle&nbsp;:

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
fr_CA: Affichez l&rsquo;intégralité ou un extrait de l'article sur les pages du blogue et des archives, ou choisissez la combinaison extrait/article complet par défaut du thème.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
fr_CA: Affichez l&rsquo;intégralité ou un extrait de l'article sur les pages du blogue et des archives.

en: Choose from the most used Labels
fr_CA: Choisissez parmi les libellés les plus utilisés

en: Choose from the most used tags
fr_CA: Choisir parmi les étiquettes les plus utilisées

en: Choose logo
fr_CA: Choisir logo

en: Circles
fr_CA: Cercles

en: Cleaned up %d video. | Cleaned up a total of %d videos.
fr_CA[0]: %d vidéo optimisée.
fr_CA[1]: %d vidéos optimisées.

en: Cleared all whitelisted IPs
fr_CA: Toutes les IP dans la liste blanche ont été effacées

en: Click "Set Up" to finish installation.
fr_CA: Cliquez sur « Installer » pour terminer l’installation.

en: Click here
fr_CA: Cliquez ici

en: Click here for more information
fr_CA: Cliquez ici pour en savoir plus.

en: Click to Press This!
fr_CA: Cliquer pour publier un article!

en: Click to autoplay the presentation!
fr_CA: Cliquez pour démarrer la présentation!

en: Click to email this to a friend
fr_CA: Cliquez pour envoyer par courriel à un ami

en: Click to print
fr_CA: Cliquer pour imprimer

en: Click to share on %s
fr_CA: Cliquer pour partager sur %s

en: Click to share on Facebook
fr_CA: Cliquez pour partager sur Facebook

en: Click to share on LinkedIn
fr_CA: Cliquer pour partager sur LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
fr_CA: Cliquer pour partager sur Pinterest

en: Click to share on Pocket
fr_CA: Cliquer pour partager sur Pocket

en: Click to share on Reddit
fr_CA: Cliquer pour partager sur Reddit

en: Click to share on Skype
fr_CA: Cliquer pour partager sur Skype

en: Click to share on Telegram
fr_CA: Cliquer pour partager sur Telegram

en: Click to share on Tumblr
fr_CA: Cliquer pour partager sur Tumblr

en: Click to share on Twitter
fr_CA: Cliquer pour partager sur Twitter

en: Click to share on WhatsApp
fr_CA: Cliquer pour partager sur WhatsApp

en: Click to view detailed stats.
fr_CA: Cliquez pour afficher les statistiques détaillées.

en: Click to view slideshow.
fr_CA: Cliquer pour visualiser le diaporama.

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Close and accept
fr_CA: Fermer et accepter

en: Code: <a href="%s" target="_blank">( ? )</a>
fr_CA: Code&nbsp;: <a href="%s" target="_blank">(? )</a>

en: Collecting valuable traffic stats and insights
fr_CA: Collecte de statistiques et de tendances de trafic sur votre site

en: Color Scheme
fr_CA: Jeu de couleurs

en: Color scheme
fr_CA: Jeu de couleurs

en: Color scheme.
fr_CA: Jeu de couleurs.

en: Comic
fr_CA: BD

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fr_CA: Brouillon de la BD mis &agrave; jour. <a target="_blank" href="%s">Voir la BD</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
fr_CA: BD publi&eacute;e. <a href="%s">View la BD</a>

en: Comic restored to revision from %s
fr_CA: BD restaur&eacute;e depuis la sauvegarde du %s

en: Comic saved.
fr_CA: BD enregistr&eacute;e.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
fr_CA: BD pr&eacute;vue pour le: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">BD preview</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fr_CA: BD en attente. <a target="_blank" href="%s">Voir la BD</a>

en: Comic updated.
fr_CA: BD mise &agrave; jour.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
fr_CA: BD mise &agrave; jour. <a href="%s">Voir la BD</a>

en: Comics
fr_CA: BD

en: Comics list
fr_CA: Liste de BDs

en: Comics list navigation
fr_CA: Navigation de la liste de BDs

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment Form
fr_CA: Formulaire de commentaire

en: Comment cache problem?
fr_CA: Un problème de mise en cache du commentaire ?

en: Comment follow email text
fr_CA: Texte joint aux courriels d&rsquo;abonnement aux commentaires

en: Comment navigation
fr_CA: Navigation des commentaires

en: Comment not found
fr_CA: Commentaire non trouvé

en: Comment: %s
fr_CA: Commentaire : %s

en: Commenting as %s
fr_CA: Vous commentez en tant que %s

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Comments are not allowed.
fr_CA: Les commentaires ne sont pas autorisés.

en: Comments headline
fr_CA: Titre du commentaire

en: Comments on this post are closed.
fr_CA: Les commentaires sont fermés pour cet article.

en: Community
fr_CA: Communauté

en: Compare All Plans
fr_CA: Comparer tous les plans

en: Configure
fr_CA: Configurer

en: Configure Google Analytics
fr_CA: Configurer Google Analytics

en: Configure related posts in the Customizer
fr_CA: Configurer les articles similaires dans l'outil de personnalisation

en: Configure site SEO
fr_CA: Configurer le référencement de votre site

en: Configure your Google Analytics settings
fr_CA: Configurer les paramètres de Google Analytics

en: Configure your SEO settings
fr_CA: Configurer vos options SEO

en: Configure your Security Scans
fr_CA: Configurez vos analyses de sécurité

en: Configure your notification settings
fr_CA: Configurer vos paramètres de notification

en: Configure your sharing buttons
fr_CA: Configurer vos boutons de partage

en: Confirm Safe Mode
fr_CA: Confirmer le mode sans échec

en: Connect
fr_CA: Connecter

en: Connect and share your posts on %s
fr_CA: Connectez votre blogue et partagez vos articles sur %s

en: Connect to
fr_CA: Connecter &agrave;

en: Connect your account to WordPress.com to view more stats
fr_CA: Connectez votre compte à WordPress.com pour voir plus de statistiques

en: Connect your social media accounts
fr_CA: Connecter vos comptes de réseaux sociaux

en: Connected
fr_CA: Connecté

en: Connected as {{span}}%(username)s{{/span}}
fr_CA: Connecté en tant que {{span}}%(username)s{{/span}}

en: Connections
fr_CA: Connexions

en: Contact Form
fr_CA: Formulaire de contact

en: Contact Form URL:
fr_CA: URL du formulaire de contact :

en: Contact Info & Map
fr_CA: Informations de contact & carte

en: Contact form fields
fr_CA: Champs du formulaire de contact

en: Contact form information
fr_CA: Informations sur le formulaire de contact

[ctx: Contact page for your website.]
en: Contact us
fr_CA: Contactez nous

en: Content Options
fr_CA: Options de contenu

en: Continue &rarr;
fr_CA: Continuer

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_CA: Continue la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr_CA: Poursuivre la lecture de<span class="screen-reader-text"> « %s »</span>

en: Convert to Comic
fr_CA: Convertir en BD

en: Convert to Post
fr_CA: Convertir en article

en: Cookie Policy
fr_CA: Politique relative au témoin de connexion

en: Cookies & Consents Banner
fr_CA: Bannière en lien avec les témoins et le consentement

en: Copied!
fr_CA: Copie terminée

en: Could not activate %s
fr_CA: Impossible d'activer %s

en: Could not check updates for plugins on this site.
fr_CA: Impossible de vérifier les mises à jour pour les extensions de ce site.

en: Could not confirm migration.
fr_CA: Impossible de confirmer la migration.

en: Could not confirm new owner.
fr_CA: Impossible de confirmer le nouveau propriétaire.

en: Could not confirm safe mode.
fr_CA: Impossible de confirmer le mode sans échec.

en: Could not connect to VaultPress.
fr_CA: Impossible de se connecter à VaultPress.

en: Could not delete sync error option.
fr_CA: Impossible de supprimer l&rsquo;option d&rsquo;erreur de synchronisation.

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
fr_CA: Nous n&rsquo;avons pas pu obtenir de Token pour l&rsquo;ajout d&rsquo;une vidéo. Merci d&rsquo;essayer une nouvelle fois.

en: Could not start a new full sync
fr_CA: Impossible d&rsquo;exécuter une nouvelle synchronisation intégrale

en: Could not start a new full sync with modules: %s
fr_CA: Impossible d’exécuter une nouvelle synchronisation intégrale avec les modules&nbsp;: %s

en: Count logged in page views from
fr_CA: Inclure les vues des utilisateurs suivant lorsqu’ils sont connectés

en: Count the page views of registered users who are logged in.
fr_CA: Compter les pages vues par les utilisateurs enregistrés et connectés.

en: Create Post by Email address
fr_CA: Créer une adresse de publication par courriel

en: Create Share Button
fr_CA: Créer un bouton de partage

en: Create address
fr_CA: Créer une adresse

en: Create full-screen carousel slideshows for the images in your posts and pages. Carousel galleries are mobile-friendly and encourage site visitors to interact with your photos.
fr_CA: Créez un diaporama en plein écran dans le Carrousel avec les images de vos articles et pages. Les galeries du Carrousel sont adaptées aux appareils mobiles et encouragent les visiteurs de votre site à interagir avec vos photos.

en: Create simple contact forms without any coding. You can have multiple forms and when
    		a user submits it, their feedback will be emailed directly to you. If Akismet is active, submissions will be
    		automatically filtered for spam.
fr_CA: Créez des formulaires de contact simples sans aucun codage. Vous pouvez avoir plusieurs formulaires et lorsqu'un
    		utilisateur en valide un, son feedback vous sera directement envoyé par courriel. Si Akismet est activé, l'envoi sera
    	tautomatiquement filtré via un filtre anti-spam.

en: Cron will run at: %s GMT
fr_CA: Le cron ’'exécutera à&nbsp;: %s UTC

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
fr_CA[0]: Le commentaire %s est actuellement en attente d'approbation. Veuillez consulter le panneau de modération :
fr_CA[1]: Les commentaires %s sont actuellement en attente d'approbation. Veuillez consulter le panneau de modération :

en: Currently Reading
fr_CA: Lecture actuelle

en: Currently in {{a}}Development Mode{{/a}} (some features are disabled) because: {{reasons/}}
fr_CA: En {{a}}mode de développement{/a}} (certaines fonctionnalités sont désactivées) car&nbsp;:

en: Custom
fr_CA: Personnalisation

en: Custom CSS
fr_CA: CSS Personnalisé

en: Custom CSS Stylesheet
fr_CA: Feuille de Style CSS Personnalis&eacute;e

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
fr_CA: Le CSS personnalisé se gère désormais dans l&rsquo;outil de personnalisation.

en: Custom Email Address
fr_CA: Adresse courriel personnalisée

en: Custom Message:
fr_CA: Message personnalisé&nbsp;:

en: Custom URL:
fr_CA: Lien personnalisé :

en: Custom field deleted.
fr_CA: Champ personnalisé supprimé.

en: Custom field updated.
fr_CA: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom sharing services added by user.
fr_CA: Services de partage personnalisés ajoutés par l'utilisateur.

en: Custom:
fr_CA: Personnalisé&nbsp;:

en: Customer Name
fr_CA: Nom du client

en: Customer Testimonials
fr_CA: T&eacute;moignages clients

en: Customize
fr_CA: Personnaliser

en: Customize Search Widget
fr_CA: Personnaliser le widget de recherche

en: Customize Testimonials Archive
fr_CA: Personnaliser l'Archive des T&eacute;moignages

en: DOWN
fr_CA: INDISPONIBLE

en: Daily Archives: %s
fr_CA: Archives du %s

en: Daily archives
fr_CA: Archives journali&egrave;res

en: Daily backup of all your site data with unlimited space and one-click restores
fr_CA: Sauvegarde quotidienne de toutes les données de votre site avec espace illimité et options de restauration en un clic.

en: Daily backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
fr_CA: Sauvegarde en temps réel de toutes les données de votre site avec espace illimité, restaurations en un clic, analyses de sécurité automatisées, et support prioritaire.

en: Daily backups, spam filtering, and priority support.
fr_CA: Sauvegardes quotidiennes, filtres anti-spam et assistance prioritaire.

en: Daily, automated backups (unlimited storage)
fr_CA: Sauvegarde quotidienne et automatique (stockage illimité)

en: Daily, automated malware scanning
fr_CA: Recherche quotidienne et automatique de programmes malveillants

en: Daily, automated malware scanning with automated resolution
fr_CA: Recherche quotidienne et automatique de programmes malveillants, avec résolution automatique si besoin

en: Dark
fr_CA: Foncé

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

[ctx: Dashboard widget header]
en: Account connection
fr_CA: Connexion du compte

[ctx: Dashboard widget header]
en: Site connection
fr_CA: Connexion du site

en: Date GMT
fr_CA: Date (GMT)

en: Day
fr_CA: Jour

en: Days
fr_CA: Jours

en: Deactivate
fr_CA: Désactiver

en: Deactivating %(slug)s…
fr_CA: Désactivation de %(slug)s en cours…

en: Debug Info
fr_CA: Information de Debug

en: Default
fr_CA: Par défaut

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
fr_CA: Nouveau champ

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
fr_CA: Première option

en: Default sort order:
fr_CA: Ordre de tri par défaut :

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete Field
fr_CA: Supprimer le champ

en: Delete Option
fr_CA: Supprimer l’option

en: Delete Permanently
fr_CA: Supprimer de mani&egrave;re permanente

en: Delete Post by Email address
fr_CA: Supprimer une adresse de publication par courriel

en: Delete Product
fr_CA: Supprimer le produit

en: Delete custom sharing service.
fr_CA: Supprimez le service de partage personnalisé.

en: Delete it: %s
fr_CA: Le supprimer : %s

en: Delete this item permanently
fr_CA: Supprimer cette entrée définitivement

en: Deleted option: %s
fr_CA: Option supprimée : %s

en: Design the perfect website
fr_CA: Créez le site web parfait

en: Detailed information
fr_CA: Information détaillée

en: Disable CSS and JS
fr_CA: Désactiver CSS et JS

en: Disable Post By Email
fr_CA: Désactiver la Publication par courriel

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Disconnect
fr_CA: Déconnecter

en: Disconnect Jetpack
fr_CA: Déconnecter Jetpack

en: Disconnecting Jetpack
fr_CA: Déconnexion de Jetpack

en: Disconnecting all connections to %s.
fr_CA: Annulation de toutes les connexions à %s.

en: Dismiss this notice
fr_CA: Rejeter cet avertissement

en: Dismiss this notice.
fr_CA: Ignorer cet avertissement.

en: Display Header Text
fr_CA: Afficher le texte d&rsquo;en-tête

en: Display WordPress Posts
fr_CA: Afficher des Articles WordPress

en: Display a banner for EU Cookie Law and GDPR compliance.
fr_CA: Affichez une bannière indiquant la conformité avec la loi européenne relative aux témoins et le RGPD.

en: Display a countdown to a certain date.
fr_CA: Durée qui vous sépare d'un événement.

en: Display a map with your location, hours, and contact information.
fr_CA: Afficher une carte avec vos horaires, coordonnées, et localisation.

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
fr_CA: Affiche la version mini du profil Gravatar

en: Display a photo gallery or slideshow
fr_CA: Afficher une galerie photo ou un diaporama

en: Display ads below posts on
fr_CA: Afficher des publicités sous les articles sur

en: Display ads on archive pages?
fr_CA: Afficher des publicités sur les pages d’archives?

en: Display ads on pages?
fr_CA: Afficher des publicités sur les pages?

en: Display ads on posts?
fr_CA: Afficher des publicités sur les articles?

en: Display ads on the front page?
fr_CA: Afficher des publicités sur la page d’accueil?

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
fr_CA: Afficher tous les auteurs (y compris ceux qui n&rsquo;ont rédigé aucun article)

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
fr_CA: Affichez vos galeries dans une mosaïque d&rsquo;images.

en: Display an ad unit at the top of each page.
fr_CA: Affichez une publicité en haut de chaque page.

en: Display an ad unit at the top of your site.
fr_CA: Affichez une publicité en haut de votre site.

en: Display an image in your sidebar
fr_CA: Afficher une image dans votre sidebar

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
fr_CA: Afficher le widget officiel d'int&eacute;gration de la Timeline Twitter.

en: Display as:
fr_CA: Afficher comme :

en: Display author
fr_CA: Afficher l&rsquo;auteur

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
fr_CA: Affichez les auteurs de blogue avec des avatars et des articles récents.

en: Display categories
fr_CA: Afficher les catégories

en: Display comment link
fr_CA: Afficher le lien de commentaires

en: Display date
fr_CA: Afficher la date

en: Display date when entry was published.
fr_CA: Affichez la date de publication de l&rsquo;article.

en: Display entry's category or tag.
fr_CA: Affichez la catégorie ou le mot-clé de l&rsquo;article.

en: Display images in a full-screen carousel gallery
fr_CA: Afficher les images dans une galerie du Carrousel en plein écran

en: Display images in full-size carousel slideshow.
fr_CA: Afficher les images dans un diaporama en plein-écran.

en: Display members of your site's community.
fr_CA: Afficher les membres de la communauté de votre site.

en: Display on blog and archives
fr_CA: Afficher sur le blogue et dans les archives

en: Display on pages
fr_CA: Afficher sur les pages

en: Display on single posts
fr_CA: Afficher sur des articles individuels

en: Display on single projects
fr_CA: Afficher sur les pages de projets

en: Display second ad below post?
fr_CA: Afficher une seconde publicité sous l’article?

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
fr_CA: Afficher le Partage et autoriser l'intégration ou le téléchargement de la vidéo

en: Display tags
fr_CA: Afficher les mots-clés

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
fr_CA: Afficher une liste d’événements à venir depuis un flux iCalendar.

en: Display your books from Goodreads
fr_CA: Votre liste de lecture sur Goodreads

en: Display your recent Flickr photos.
fr_CA: Afficher vos dernières photos de Flickr.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
fr_CA: Afficher une liste d&rsquo;articles provenant d&rsquo;un site hébergé sur WordPress.com ou utilisant Jetpack.

en: Do I need to fill this out?
fr_CA: Dois-je remplir ce formulaire ?

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
fr_CA: Ne pas afficher le mot-clé dans les détails de l'article et dans les nuages d’étiquettes.

en: Do not track.
fr_CA: Ne pas suivre.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
fr_CA: Le domaine « %1$s » vient d'échouer la vérification de is_usable_domain car il s'agit d'un sous-domaine de WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
fr_CA: Le domaine « %1$s » vient d'échouer la vérification de is_usable_domain car il est vide.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
fr_CA: Le domaine « %1$s » vient d'échouer la vérification de is_usable_domain car il figure dans le tableau des domaines non utilisables.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
fr_CA: Le domaine « %1$s » vient d'échouer la vérification de is_usable_domain car il utilise un domaine de niveau supérieur non valide.

en: Don&#8217;t send this to subscribers
fr_CA: Ne pas envoyer aux abonnés

en: Don't display a badge (just the campaign)
fr_CA: Ne pas afficher de badge (juste la campagne)

en: Don't show the Reblog button on posts
fr_CA: Ne pas afficher le bouton Reblogue sur vos articles

en: Don't use the theme's original CSS.
fr_CA: Ne pas utiliser le CSS originel du thème.

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download the free apps
fr_CA: Télécharger les applications gratuites

en: Downtime monitoring
fr_CA: Surveillance des temps d'arrêt

en: Drag and drop available services here.
fr_CA: Faites glissez et déposez les services disponibles ici.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
fr_CA: Glisser-déposer dans la boîte ci-dessous les services à activer.

en: Drag up or down
    to re-arrange
fr_CA: Faites glisser vers le haut ou le bas
    pour réorganiser

en: Drop down
fr_CA: Menu déroulant

en: Drop images to upload
fr_CA: D&eacute;placez les images &agrave; envoyer

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
fr_CA: Chaque module possède un lien d&rsquo;activation ou de désactivation afin que vous puissiez gérer chaque module facilement.

en: Easily and safely embed media from YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, and more. Just enter the appropriate shortcode directly into the
    		editor and click “Publish.”
fr_CA: Intégrez facilement et en toute sécurité des médias en provenance de YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
     		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, etc. Saisissez le code abrégé approprié directement dans
     
    		l'éditeur et cliquez sur "Publier".

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
fr_CA: Mettez certains de vos articles en valeur en ajoutant l&rsquo;étiquette <a href="%1$s">"featured"</a> ou toute autre étiquette de votre choix. Votre thème peut afficher jusqu&rsquo;à %2$s articles dans sa zone de contenu mis en valeur.

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit CSS
fr_CA: Modifier le CSS

en: Edit Comic
fr_CA: Modifier la BD

en: Edit Menu Item
fr_CA: Modifier une entrée du menu

en: Edit Menu Item Label
fr_CA: Modifier le libellé de l'élément de menu

en: Edit Menu Section
fr_CA: Modifier la section du menu

en: Edit Project
fr_CA: Modifier le projet

en: Edit Project Tag
fr_CA: Modifier l&rsquo;étiquette du projet

en: Edit Project Type
fr_CA: Modifier le type de projet

en: Edit Selected
fr_CA: Modifier la sélection

en: Edit Testimonial
fr_CA: Modifier le t&eacute;moignage

en: Edit Your Profile
fr_CA: Modifier Votre Profil

en: Edit this new field
fr_CA: Modifier ce nouveau champ

en: Email
fr_CA: E-mail

en: Email Address
fr_CA: Adresse courriel

en: Email Address:
fr_CA: Adresse courriel&nbsp;:

en: Email check failed, please try again
fr_CA: La vérification courriel a échoué, veuillez réessayer

en: Email me whenever
fr_CA: M'envoyer un message lorsque

en: Email notifications
fr_CA: Notifications par courriel

en: Email settings
fr_CA: Réglages de l'courriel

en: Email: %s
fr_CA: Adresse courriel : %s

en: Empty Spam
fr_CA: Supprimer tous les indésirables

en: Enable Lazy Loading for images
fr_CA: Activer le chargement optimisé des images

en: Enable Markdown use for comments.
fr_CA: Activer la gestion de Markdown dans les commentaires.

en: Enable Portfolio Projects for this site.
fr_CA: Activer les projets Portfolio sur ce site.

en: Enable Post By Email
fr_CA: Activer la Publication par courriel

en: Enable Testimonials for this site.
fr_CA: Activer les témoignages sur ce site.

en: Enable WordPress REST API to unlock Jetpack's full potential!
fr_CA: Permettez à l&rsquo;API REST WordPress de révéler tout le potentiel de Jetpack!

en: Enable ads and display an ad below each post
fr_CA: Activer les publicités et afficher une publicité sous chaque article

en: Enable carousel
fr_CA: Activer le carrousel

en: Enable high-speed, ad-free video player
fr_CA: Activer le lecteur vidéo haut débit sans publicité

en: Enable or disable Jetpack portfolio post type.
fr_CA: Activer ou désactiver le type d'article Portfolio Jetpack.

en: Enable or disable Jetpack testimonial post type.
fr_CA: Activer ou désactiver le type d'article Témoignages Jetpack.

en: Enable the WordPress.com toolbar
fr_CA: Activer la barre d'outils de WordPress.com

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: Enabled Services
fr_CA: Services Activés

en: Enabled Services and those hidden behind a button
fr_CA: Services activés ainsi que ceux rassemblés sous un bouton

en: Enables a lightweight, mobile-friendly theme that will be displayed to visitors on mobile devices.
fr_CA: Active un thème léger et adapté aux appareils mobiles qui s'affichera sur l'appareil mobile des visiteurs.

en: Enhance plain Gravatar images with information about a person (including a name,
    		bio, pictures, and contact info) when they leave a comment on one of your posts.
fr_CA: Améliorez les simples images Gravatar grâce aux informations relatives à une personne (notamment son nom,
    		sa biographie, ses photos et ses coordonnées) lorsqu'elle laisse un commentaire sur l'un de vos articles.

en: Enhanced analytics for WooCommerce and Jetpack users.
fr_CA: Amélioration des capacités d'analyse pour les utilisateurs de WooCommerce et Jetpack.

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
fr_CA: Saisir l&rsquo;URL d&rsquo;un site hébergé sur WordPress.com ou utilisant Jetpack.

en: Enter a search term to find settings or close search.
fr_CA: Saisissez un terme à rechercher pour trouver un réglage, ou fermer la recherche.

en: Enter text to use as headline.
fr_CA: Saisissez le texte qui servira de titre.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
fr_CA: Entrez l'URL de l'icône de 16x16px choisie pour ce service.

en: Enter the customer's name here
fr_CA: Saisissez le nom du client ici

en: Enter the menu item's name here
fr_CA: Entrer le nom de l&rsquo;élément du menu ici

en: Enter your email address
fr_CA: Entrez votre adresse courriel

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
fr_CA: Saisissez votre adresse courriel pour vous abonner à ce blogue et recevoir une notification de chaque nouvel article par ecourriel.

en: Error Details: %s
fr_CA: Details d'erreur: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
fr_CA: Détails de l&rsquo;erreur : L'ID de Jetpack commence par un chiffre. Merci de ne pas partager ce message d&rsquo;erreur publiquement. %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
fr_CA: Détails de l&rsquo;erreur : L'ID de Jetpack est vide. Merci de ne pas partager ce message d&rsquo;erreur publiqueement. %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
fr_CA: Détails de l&rsquo;erreur : L'ID de Jetpack n&rsquo;est pas un scalaire. Merci de ne pas partager ce message d&rsquo;erreur publiquement. %s

en: Error code: %s
fr_CA: Code d&rsquo;erreur&nbsp;: %s

en: Error connecting to API.
fr_CA: Erreur de connexion à l'API.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
fr_CA: Erreur lors de la connexion à WordPress.com. Code&nbsp;: %1$s, %2$s

en: Error fetching static.html. Try running:
fr_CA: Erreur durant la récupération de static.html. Essayez d'exécuter&nbsp;:

en: Error in moving to Trash.
fr_CA: Erreur lors du d&eacute;placement &agrave; la corbeille.

en: Error in restoring from Trash.
fr_CA: Erreur pendant la récupération depuis la Corbeille.

en: Error loading profile
fr_CA: Erreur au chargement du profil

en: Error regenerating %(slug)s address. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la génération d'une nouvelle adresse %(slug). %(error)s

en: Error regenerating Post by Email address. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la génération d'une nouvelle adresse de publication par courriel. %(error)s

en: Error unlinking from WordPress.com. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la suppression du lien de WordPress.com. %(error)s

en: Error updating %(slug)s settings. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour des paramètres %(slug)s. %(error)s

en: Error updating privacy settings. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour des paramètres de confidentialité. %(error)s

en: Error updating settings. %(error)s
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour des paramètres. %(error)s

en: Error!
fr_CA: Erreur!

en: Error: please enter a valid email address.
fr_CA: Erreur&nbsp;: Entrez une adresse courriel valide.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
fr_CA: Erreur&nbsp;: veuillez renseigner les champs obligatoires (nom, adresse courriel).

en: Every minute | Every %d minutes
fr_CA[0]: Chaque minute
fr_CA[1]: Chaque %d minutes

en: Everything comes with a price tag these days. Please add a your product price.
fr_CA: À l'heure actuelle, les étiquettes de prix fleurissent un peu partout. Veuillez ajouter le prix de votre produit.

[ctx: Example: "412 Spam comments blocked"]
en: Spam comments blocked.
fr_CA: Commentaires indésirables bloqués.

en: Excerpts
fr_CA: Extraits

en: Exif data shows viewers additional technical details of a photo, like its focal length, aperture, and ISO.
fr_CA: Les données Exif présentent d'autres détails techniques d'une photo, comme sa focale, son ouverture et sa valeur ISO.

en: Expecting an array
fr_CA: Doit être un array

en: Explore Professional
fr_CA: Découvrir Jetpack Professionnel

en: Export CSV
fr_CA: Exporter un CSV

en: Export feedback as CSV
fr_CA: Exporter le feedback au format CSV

en: Facebook Page Plugin
fr_CA: Extension pour les Pages Facebook

en: Facebook Page URL
fr_CA: URL de la Page Facebook

en: Facebook supports Publicize connections to Facebook Pages, but not to Facebook Profiles. <a href="%s">Learn More about Publicize for Facebook</a>
fr_CA: Facebook prend en charge les associations Publicize aux pages Facebook, mais pas aux profils Facebook. <a href="%s">En savoir plus sur Publicize pour Facebook</a>

en: Failed fetching rewind data. Try again later.
fr_CA: Échec de la récupération des données de restauration. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed fetching site data. Try again later.
fr_CA: Échec de la récupération des données du site. Veuillez réessayer plus tard.

en: Failed loading required dependency Sharing_Service.
fr_CA: Échec du chargement de la dépendance requise Sharing_Service.

en: Failed to test connection (#%1$s: %2$s)
fr_CA: Échec du test de connexion (#%1$s&nbsp;: %2$s)

en: Failed to test connection (empty response body)
fr_CA: Échec du test de connexion (corps de réponse vide)

en: Feature Info
fr_CA: Informations sur les fonctionnalités

en: Featured
fr_CA: Mise en avant

en: Featured Content
fr_CA: Contenu mis en valeur

en: Featured Images
fr_CA: Images à la Une

en: Feed(s) to Display:
fr_CA: Flux à afficher :

en: Feedback ID %d could not be removed at this time.
fr_CA: Impossible de supprimer l'ID de commentaire %d pour le moment.

en: Feedback discarded.
fr_CA: Feedback rejeté.

en: Feedback(s) marked as spam
fr_CA: Réactions signalées comme indésirables

en: Fetching key…
fr_CA: Récupération de la clé…

en: Field Label
fr_CA: Libellé du champ

en: Field Type
fr_CA: Type de champ

en: Field type
fr_CA: Type de champ

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
fr_CA: Les modifications de fichiers ont été expressément désactivées par un administrateur du site.

en: Fill out my Wufoo form!
fr_CA: Remplissez mon formulaire Wufoo!

en: Filter Testimonials list
fr_CA: Filtrer la liste des témoignages

en: Filter Type:
fr_CA: Type de filtre&nbsp;:

en: Filter comics list
fr_CA: Filtrer la liste de BDs

en: Filter menu items list
fr_CA: Filtrer la liste des sections de menu

en: Filter projects list
fr_CA: Filtrer la liste de projets

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
fr_CA: Tentez de désactiver toutes vos extensions à l&rsquo;exception de Jetpack. Si le problème persiste, ce n&rsquo;est pas un problème d&rsquo;extension. Si le problème disparait, essayez de réactiver toutes vos extensions une par une, afin de trouver l&rsquo;extension qui cause le problème. Si vous trouvez une extension incompatible, n&rsquo;hésitez pas à nous le faire savoir. Nous serons ravis d&rsquo;essayer de vous aider!

en: Finished syncing to WordPress.com
fr_CA: Synchronisation avec WordPress.com terminée

en: First option
fr_CA: Première option

en: First param must be string or empty
fr_CA: Le premier paramètre doit être une chaîne ou vide

en: Fix Jetpack's Connection
fr_CA: Corriger la connexion de Jetpack

en: Flickr Photos
fr_CA: Photos de Flickr

en: Flickr RSS URL:
fr_CA: URL RSS Flickr&nbsp;:

en: Focal Length
fr_CA: Focale

en: Follow Blog
fr_CA: S&rsquo;abonner au Blogue

en: Follow Comments
fr_CA: S&rsquo;abonner aux commentaires

en: Follow Us
fr_CA: Suivez-nous

en: Follow me on Twitter
fr_CA: Suivez-moi sur Twitter

en: Follower Settings
fr_CA: Paramètres des abonnements

en: Food Menus
fr_CA: Menus

en: For GDPR compliance, please make sure your policy contains <a href="%s" target="_blank">privacy information relating to Jetpack Ads</a>.
fr_CA: À des fins de conformité avec le RGPD, veuillez vous assurer que votre politique contient des <a href="%s" target="_blank">informations sur la confidentialité relatives à Jetpack Ads</a>.

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
fr_CA: Pour un scan complet et automatique des menaces de sécurité, {{a}}installez et activez{{/a}} VaultPress.

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
fr_CA: Pour un scan complet et automatique des menaces de sécurité, {{a}}mettez à niveau votre compte{{/a}}.

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
fr_CA: Par exemple épicé, favori, etc. <br /> Séparez les valeurs par des virgules

en: For example: event tickets, charitable donations, training courses, coaching fees, etc.
fr_CA: Par exemple : billets pour un événement, dons à une œuvre de charité, cours de formation, honoraires de conseil, etc.

en: For more help, try our <a href="%1$s">connection debugger</a> or <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.
fr_CA: Pour obtenir plus d&rsquo;aide, essayez <a href="%1$s">notre système de debug</a>, ou <a href="%2$s" target="_blank">nos astuces de dépannage</a>.

en: For more information on how specific Jetpack features use data and track activity, please refer to our {{privacyCenterLink}}Privacy Center{{/privacyCenterLink}}.
fr_CA: Pour obtenir plus d'informations sur la façon dont les fonctionnalités spécifiques de Jetpack utilisent les données et l'activité de suivi, veuillez vous reporter à notre {{privacyCenterLink}}Centre de confidentialité{{/privacyCenterLink}}.

en: For more information:
fr_CA: Pour plus d&rsquo;information&nbsp;:

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}activate Akismet{{/a}}.
fr_CA: Pour une protection de pointe contre le contenu indésirable, {{a}}activez Akismet{{/a}}.

en: For state-of-the-art spam defense, please {{a}}install Akismet{{/a}}.
fr_CA: Pour une protection de pointe contre le contenu indésirable, {{a}}installez Akismet{{/a}}.

en: Form Field
fr_CA: Champ de formulaire

en: Form builder
fr_CA: Constructeur de formulaires

en: Found %d available cron job. | Found %d available cron jobs.
fr_CA[0]: Nous avons trouvé %d tâche cron disponible.
fr_CA[1]: Nous avons trouvé %d tâches cron disponibles.

en: Found no available cron jobs.
fr_CA: Aucune tâche cron disponible n’a été trouvée.

en: From
fr_CA: De

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
fr_CA: Les pages d&rsquo;accueil, d&rsquo;archive, et résultats de recherche

en: Front page
fr_CA: Page d&rsquo;accueil

en: Full management mode is off for this site.
fr_CA: Le mode de gestion complète est désactivé pour ce site.

en: Full post
fr_CA: Article complet

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, and priority support.
fr_CA: Suite de sécurité complète, outils d'automatisation des revenus et du marketing, hébergement vidéo illimité et assistance prioritaire.

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, unlimited themes, enhanced search, and priority support.
fr_CA: Suite de sécurité complète, outils d'automatisation des revenus et du marketing, hébergement vidéo illimité, thèmes illimités, recherche améliorée et assistance prioritaire.

en: Gallery
fr_CA: Galerie

en: Generate XML sitemaps
fr_CA: Générer des plan du sites XML

en: Generate income with high-quality ads.
fr_CA: Générez du revenu avec des publicités de haute qualité.

en: Generated by <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
fr_CA: Généré par <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack pour WordPress</a>

en: Get WordPress Apps for every device
fr_CA: Obtenir des applications WordPress pour tous vos appareils

en: Get a faster resolution to your support questions.
fr_CA: Obtenez une réponse plus rapide à vos questions.

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
fr_CA: Gérez votre réseau de sites utilisant Jetpack en vous connectant.

en: Get started with Jetpack Multisite
fr_CA: Configurez Jetpack Multisite

en: Good news: Jetpack is sending your sitemap automatically to all major search engines for indexing.
fr_CA: Bonne nouvelle : Jetpack envoie le plan de votre site automatiquement à tous les principaux moteurs de recherche pour l'indexation.

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
fr_CA: ID d’utilisateur Goodreads <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a> :

en: Google Analytics is a free service that complements our {{a}}built-in stats{{/a}} with different insights into your traffic. WordPress.com stats and Google Analytics use different methods to identify and track activity on your site, so they will normally show slightly different totals for your visits, views, etc.
fr_CA: Google Analytics est un service gratuit qui complémente nos {{a}stats intégrées à Jetpack{{/a}} en vous offrant des informations différentes sur votre trafic. Les stats de WordPress.com et Google Analytics utilisent différentes méthodes pour identifier et suivre vos visiteurs sur votre site, et peuvent donc afficher des stats quelque peu différentes.

en: Google Maps API Key
fr_CA: Clé API Google Maps

en: Google now requires an API key to use their maps on your site. <a href="%s">See our documentation</a> for instructions on acquiring a key.
fr_CA: Google demande maintenant une clé API afin que vous puissiez utiliser leurs cartes sur votre site. Suivez les instructions <a href="%s">ici</a> pour créer votre propre clé.

en: Grab short and simple links to your posts and pages using the compact wp.me domain name. Perfect
    		for use on Twitter, Facebook, and in text messages where every character counts.
fr_CA: Obtenez des liens simples et courts vers vos articles et pages en utilisant le nom de domaine compact wp.me. C'est l'idéal
    		pour Twitter, Facebook et les SMS, où chaque caractère compte.

en: Gravatar Hovercards
fr_CA: Surcartes Gravatar

en: Gravatar Profile
fr_CA: Profil Gravatar

en: Green
fr_CA: Vert

en: Greeting Text
fr_CA: Texte d&rsquo;accueil

en: Grid
fr_CA: Grille

en: Height (px; at least 200):
fr_CA: Hauteur (au moins 200 pixels)&nbsp;:

en: Height in pixels
fr_CA: Hauteur en pixels

en: Height in pixels:
fr_CA: Hauteur en pixels&nbsp;:

en: Hello there! Your stats have been activated.
fr_CA: Bonjour! Vos statistiques ont été activées.

en: Help your content get found and shared with SEO tools.
fr_CA: Facilitez la recherche et le partage de votre contenu avec les outils de référencement.

en: Here are your whitelisted IPs:
fr_CA: Voici vos IP enregistrées dans la liste blanche :

en: Here&#8217;s what your form will look like
fr_CA: Voilà à quoi ressemblera votre formulaire

en: Hide related content after posts
fr_CA: Masquer les articles similaires apparaissant au bas de chaque article

en: Hide the stats smiley face image
fr_CA: Cacher l'image de Smiley ajoutée par les statistiques

en: Hide the stats smiley face image.
fr_CA: Cacher l&#8217;image de Smiley ajoutée par les stats.

en: High definition on by default
fr_CA: Haute définition activée par défaut

en: Highlight and copy the following text to your clipboard:
fr_CA: Sélectionnez le texte suivant et copiez-le dans le Presse-papiers :

en: Highlight related content with a heading
fr_CA: Mettre en valeur le contenu similaire avec une en-tête

en: Hit counter is delayed by up to 60 seconds.
fr_CA: Le compteur de visites est différé de 60 secondes maximum.

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Host fast, high-quality, ad-free video.
fr_CA: Hébergez et affichez vos vidéos rapidement avec un lecteur de haute qualité et sans publicité.

en: Hour
fr_CA: Heure

en: Hours & Info
fr_CA: Horaires & information

en: Hours:
fr_CA: Heures :

en: How do you want to promote the campaign?
fr_CA: Comment voulez-vous promouvoir la campagne?

en: How does this work?
fr_CA: Comment cela fonctionne-t-il ?

en: How many photos would you like to display?
fr_CA: Combien de photos désirez-vous afficher?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fr_CA: Bonjour,
    
    Vous vous êtes récemment abonné à l&rsquo;un des articles de mon blogue. Vous recevrez donc un courriel chaque fois qu&rsquo;un nouveau commentaire sera ajouté à cet article.
    
    Pour activer votre abonnement, merci de confirmer ci-dessous. Si en revanche vous pensez que ce message vous a été envoyé par erreur, vous pouvez ignorer ce message, et nous ne vous dérangerons pas avec d&rsquo;autres courriels!

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fr_CA: Bonjour,
    
    Vous vous êtes récemment abonné à ce blogue. Vous recevrez donc chaque nouvel article par courriel.
    
    Pour activer votre abonnement, merci de confirmer ci-dessous. Si en revanche vous pensez que ce message vous a été envoyé par erreur, vous pouvez ignorer ce message, et nous ne vous dérangerons pas avec d&rsquo;autres courriels!

en: I'm just starting out; leave me a comment or a like :)
fr_CA: Je débute. Laissez-moi un commentaire ou un Like :)

en: IP Address:
fr_CA: Adresse IP :

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. Enter multiple IPs on separate lines. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
fr_CA: IPv4 et IPv6 peuvent être utilisés. Vous pouvez renseigner plusieurs IPs, sur des lignes séparées. <br />Pour préciser une fourchette d’IPs, entrez la valeur minimum et la valeur maximum en les séparant par un tiret. Exemple&nbsp;: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
fr_CA: Icône

en: Icon + text
fr_CA: Icône + texte

en: Icon URL
fr_CA: URL de l'Icône

en: Icon only
fr_CA: Icône seulement

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
fr_CA: Si vide, nous essaierons de déterminer la taille de l'image.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
fr_CA: Si d'autres caractères apparaissent avant ou après ce message, un thème ou une extension ajoutent ces caractères au fichier. Essayez les étapes 2 et 3.

en: If this is a separate and new website, or the new home of <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					we recommend turning Safe Mode off, and re-establishing your connection to WordPress.com.
fr_CA: S’il s'agit d'un site distinct et nouveau ou du nouvel accueil de <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					nous recommandons de désactiver le "Safe Mode" et de vous reconnecter à WordPress.com.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
fr_CA: Si cela résoud le problème, une partie de votre thème ne fonctionne probablement pas correctement. Contactez l&rsquo;auteur du thème pour les avertir du problème.

en: If you don't already have an API key, then {{a}}get your API key here{{/a}}, and you'll be guided through the process of getting one.
fr_CA: Si vous n'avez pas encore de clé API, {{a}}demandez-la ici{{/a}} et suivez le guide pour l'obtenir.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
fr_CA: Si vous n&rsquo;avez pas encore de compte WordPress.com, vous pouvez en créer un gratuitement en quelques secondes.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
fr_CA: Si vous obtenez une page d&rsquo;erreur 404, contactez votre hébergeur. L&rsquo;une de leurs mesures de sécurité bloque peut être l&rsquo;accès à votre fichier XML-RPC.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
fr_CA: Si votre problème n&rsquo;est pas un problème courant, ou n&rsquo;est pas causé par une extension, essayez d&rsquo;activer %s (le thème défaut de WordPress).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
fr_CA: Si votre problème n&rsquo;est pas un problème courant, ou n&rsquo;est pas causé par une extension, essayez d&rsquo;activer le thème par défaut de WordPress.

en: Image Alignment:
fr_CA: Alignement de l'image :

en: Image Color:
fr_CA: Couleur de l'image :

en: Image Gallery Carousel
fr_CA: Carrousel d&rsquo;images

en: Image Gallery Slideshow
fr_CA: Galerie d'images du Diaporama

en: Image Grid
fr_CA: Grille d'images

en: Image Link
fr_CA: Lien Image

en: Image List
fr_CA: Liste d'images

en: Image Performance
fr_CA: Performance de vos images

en: Image Settings:
fr_CA: Réglages de l'image :

en: Image Size:
fr_CA: Taille de l'image :

en: Image URL
fr_CA: URL de l'image

en: Image URL:
fr_CA: URL de l'image:

en: Image missing or invalid URL. Please check the Image widget URL in your <a href="%s">widget settings</a>.
fr_CA: Image manquante ou URL invalide. Merci de vérifier l’URL de l’image dans vos <a href="%s">réglages de widget</a>.

en: Image title:
fr_CA: Titre de l'image :

en: Images:
fr_CA: Images :

en: Improve your site's speed by only loading images visible on the screen.
    		New images will load just before they scroll into view. This prevents viewers
    		from having to download all the images on a page all at once, even ones they can't see.
fr_CA: Optimisez la vitesse de votre site en ne chargeant que les images visibles à l'écran.
    		Les nouvelles images seront chargées juste avant leur défilement à l'écran. Cette fonctionnalité évite aux visiteurs
    		de devoir télécharger simultanément toutes les images présentes sur une page, même celles qu'ils ne peuvent pas voir.

en: In "Mobile"
fr_CA: Dans « Mobile »

en: In "Upgrade"
fr_CA: Dans « Extensions »

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: Include activity from commenters
fr_CA: Inclure l’activité des commentateurs

en: Include activity from followers
fr_CA: Inclure l’activité des abonnés

en: Include activity from likers
fr_CA: Inclure l’activité des personnes aimant vos articles

en: Include this CSS in the Mobile Theme
fr_CA: Appliquer ce CSS au Thème Mobile

en: Infinite Scroll Behavior
fr_CA: Comportement du défilement infini

en: Infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches
    		the bottom of the page. This helps you reader see more of your content.
fr_CA: Le défilement en continu charge un nouveau groupe d'articles dès que le lecteur approche
    		du bas de la page. Il peut ainsi afficher davantage de contenu.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
fr_CA: Information à propos de ce blogue est en cours de téléchargement.

en: Initialized a new full sync
fr_CA: Initialiser une nouvelle synchronisation intégrale

en: Initialized a new full sync with modules: %s
fr_CA: Initialiser une nouvelle synchronisation intégrale avec les modules&nbsp;: %s

en: Insert an ad unit wherever you can place a widget.
fr_CA: Insérez une publicité partout où vous pouvez placer un widget.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
fr_CA: Vous pouvez enregistrer une plage d'IP {low_range}-{high_range}. Les espaces ne sont pas permis. (exemple : 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: Integrate easily with Google Analytics.
fr_CA: Intégrez-le facilement à Google Analytics.

en: Integrates your WordPress site with Google Analytics, a platform that offers insights into your traffic, visitors, and conversions.
fr_CA: Intègre votre site WordPress à Google Analytics, une plate-forme qui offre un aperçu détaillé de votre trafic, de vos visiteurs et de vos conversions.

en: Introducing Premium Themes
fr_CA: Présentation des thèmes Premium

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fr_CA: Texte envoyé lorsque l&rsquo;un de vos lecteurs s&rsquo;abonne à un article de votre blogue. (Votre site et les instructions de confirmation seront automatiquement ajoutés à l&rsquo;courriel)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fr_CA: Texte envoyé à l&rsquo;abonné potentiel. (Votre site et les instructions de confirmation seront automatiquement ajoutés à l&rsquo;courriel)

en: Invalid Akismet key
fr_CA: Clé Akismet non valide

en: Invalid Akismet key. Please contact support.
fr_CA: Clé Akismet non valide. Veuillez contacter l'assistance.

en: Invalid Akismet user
fr_CA: Utilisateur Akismet non valide

en: Invalid JSON
fr_CA: JSON invalide

en: Invalid Parameter
fr_CA: Paramètre non valide

en: Invalid SEO meta description value.
fr_CA: Valeur de description meta de référencement non valide.

en: Invalid SEO title format.
fr_CA: Format de titre de référencement non valide.

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
fr_CA: Identifiant utilisateur non valide, vérifiez et réessayez de saisir votre identifiant numérique d’utilisateur Goodreads.

en: Invalid Video GUID!
fr_CA: GUID de vidéo invalide!

en: Invalid image URL
fr_CA: L&rsquo;URL de l&rsquo;image est invalide

en: Invalid key
fr_CA: Clé non valide

en: Invalid option: %s. | Invalid options: %s.
fr_CA[0]: Option non valide&nbsp;: %s.
fr_CA[1]: Options non valides&nbsp;: %s.

en: Invalid or expired nonce.
fr_CA: Nonce invalide ou expir&eacute;.

en: Invalid parameter "dismissed".
fr_CA: Paramètre non valide "dismissed".

en: Invalid parameter "notice".
fr_CA: Paramètre non valide "Avis".

en: Invalid parameters.
fr_CA: Paramètres invalides.

en: Invalid remote response.
fr_CA: Réponse invalide.

en: Invalid request
fr_CA: Requête invalide

en: Invalid security token.
fr_CA: Token de sécurité invalide.

en: Invalid site information returned from remote.
fr_CA: Information invalide reçue du site extérieur.

en: Invalid token JSON: %s
fr_CA: Token JSON invalide&nbsp;: %s

en: Is %1$s the new home of %2$s?
fr_CA: Est-ce que %1$s est le nouvel emplacement de %2$s?

en: Is site approved for WordAds?
fr_CA: Le site est-il approuvé pour WordAds?

en: Is this site private?
fr_CA: Ce site est-il privé?

en: Is this website a temporary duplicate of <a href="%1$s">%2$s</a> for the purposes
    					of testing, staging or development? If so, we recommend keeping it in Safe Mode.
fr_CA: Ce site est-il une copie temporaire de <a href="%1$s">%2$s</a> pour du
    					test, validation ou développement? Si c'est le cas, nous recommandons de le conserver en "Safe Mode".

en: It is that time of the year when devices are shiny again.
fr_CA: Nous voilà dans cette période de l&rsquo;année où les appareils reluisent de nouveau.

en: It is your own responsibility to ensure that your site complies with the relevant laws.
fr_CA: Vous êtes tenu de veiller à ce que votre site respecte les lois applicables.

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
fr_CA: Il semble que l’URL du site WordPress ne soit pas bien configurée. Merci de la vérifier dans vos réglages de widget.

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
fr_CA: Il semble que votre URL Facebook soit mal configurée. Veuillez la vérifier dans les <a href="%s">paramètres du widget</a>.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
fr_CA: Commencez par effectuer les tests suivants afin de déterminer la cause du problème :

en: Items on your restaurant's menu
fr_CA: Éléments du menu de votre restaurant

en: Items to show:
fr_CA: Éléments à afficher&nbsp;:

en: JETPACK_CLIENT__HTTPS is set to NEVER
fr_CA: JETPACK_CLIENT__HTTPS est réglé sur NEVER

en: Jetpack Backups allow you to easily restore or download a backup from a specific moment.
fr_CA: Les sauvegardes Jetpack vous permettent de restaurer ou de télécharger facilement une sauvegarde à partir d'un point temporel donné.

en: Jetpack Debugging Center
fr_CA: Jetpack Debug

en: Jetpack FAQ
fr_CA: FAQ Jetpack

en: Jetpack Network Settings Updated!
fr_CA: Les réglages de Jetpack sur votre réseau ont été mis à jour!

en: Jetpack Plugin Version
fr_CA: Version de l&rsquo;extension Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
fr_CA: Mode sans échec de Jetpack

en: Jetpack Search
fr_CA: Recherche Jetpack

en: Jetpack Search is a powerful replacement for the search capability built into WordPress.
fr_CA: Le module de recherche de Jetpack remplace efficacement la fonction de recherche intégrée à WordPress.

en: Jetpack Search is powering search on your site.
fr_CA: La fonctionnalité de recherche de votre site est basée sur la recherche Jetpack.

en: Jetpack Settings
fr_CA: Réglages de Jetpack

en: Jetpack Sitemaps module is active, but unavailable. This can happen if your site is set to discourage search engine indexing. Please enable search engine indexing to allow sitemap generation.
fr_CA: Le module Jetpack plan du sites est actif, mais n'est pas disponible. Cela peut se produire si votre site est configuré de sorte à décourager l’indexation par les moteurs de recherche. Veuillez activer l'indexation par les moteurs de recherche pour autoriser la génération d’un plan du site.

en: Jetpack Sitemaps module is not currently active. Activate it first if you want to work with sitemaps.
fr_CA: Le module Jetpack plan du sites n'est pas actif pour le moment. Commencez par l’activer si vous voulez utiliser des plan du sites.

en: Jetpack Sites
fr_CA: Sites Jetpack

en: Jetpack Stats Icon
fr_CA: Icône des statistiques de Jetpack

en: Jetpack Stats People
fr_CA: Personnes regardant un graphique de stats Jetpack

en: Jetpack Subscriptions Settings
fr_CA: Réglages des abonnements Jetpack

en: Jetpack Subscriptions:
fr_CA: Abonnements Jetpack&nbsp;:

en: Jetpack Support
fr_CA: Support Jetpack

en: Jetpack by WordPress.com
fr_CA: Jetpack par WordPress.com

en: Jetpack comes with free, basic support for all users.
fr_CA: Jetpack comprend une assistance de base gratuite pour tous les utilisateurs.

en: Jetpack connection is broken.
fr_CA: Connexion à Jetpack interrompue.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
fr_CA[0]: Jetpack contient la version la plus récente de l&#8217;ancienne extension %l.
fr_CA[1]: Jetpack contient les version les plus récentes des &#8217;anciennes extensions %l.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
fr_CA: Jetpack contient la version la plus récente de l&#8217;ancienne extension &#8220;%1$s&#8221;.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %(error_key)s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
fr_CA: Jetpack ne pouvait pas contacter WordPress.com : %(error_key)s. Dans la plupart des cas, cela signifie que quelque chose n'est pas configuré correctement sur votre hébergement.

en: Jetpack has been placed into <a href="%1$s">Safe mode</a> because we noticed this is an exact copy of <a href="%2$s">%3$s</a>.
fr_CA: Jetpack a été placé en <a href="%1$s">mode sans échec</a> car nous avons remarqué qu’il s’agit de la copie exacte de <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: Jetpack has been placed into Safe Mode. Learn more about <a href="%1$s">Safe Mode</a>.
fr_CA: Jetpack a été placé en mode sans échec. Découvrez d’autres informations sur le <a href="%1$s">mode sans échec</a>.

en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
fr_CA: Jetpack a bien été déconnecté de %s.

en: Jetpack has locked your site's login page.
fr_CA: Jetpack Protect a bloqué la page de connexion de votre site.

en: Jetpack is a free plugin that utilizes powerful WordPress.com servers to enhance your site and simplify managing it
fr_CA: Jetpack est une extension gratuite qui utilise les puissants serveurs de WordPress.com pour améliorer votre site et simplifier sa gestion

en: Jetpack is actively blocking malicious login attempts. Data will display here soon!
fr_CA: Jetpack bloque activement les tentatives de connexion malveillantes. Les données s'afficheront bientôt ici !

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
fr_CA: Jetpack est connecté à WordPress.com

en: Jetpack is improving and optimizing your image speed.
fr_CA: Jetpack améliore et optimise la vitesse de chargement de vos images.

en: Jetpack is monitoring your site. If we think your site is down, you will receive an email.
fr_CA: Jetpack surveille votre site. Si nous pensons que votre site est indisponible, nous vous enverrons un courriel.

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
fr_CA: Jetpack est activé pour le réseau de sites, et les notifications ne peuvent être cachées.

en: Jetpack is not active on this site.
fr_CA: Jetpack n'est pas actif sur ce site.

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
fr_CA: Jetpack n&rsquo;est pas connecté. Merci de connecter Jetpack en visitant les <a href='%s'>réglages</a>.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
fr_CA: Jetpack n'est pas connecté à WordPress.com

en: Jetpack is now handling your backups.
fr_CA: Jetpack gère désormais vos sauvegardes.

en: Jetpack options reset.
fr_CA: Options Jetpack réinitialisées.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
fr_CA: Jetpack nécessite la version %s ou plus récente de WordPress.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
fr_CA: Jetpack suralimente votre site WordPress auto-hébergé avec l&rsquo;incroyable puissance du cloud WordPress.com.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site.
fr_CA: La synchronisation Jetpack &rsquo;’est actuellement pas prise en charge pour ce site.

en: Jetpack version
fr_CA: Version de Jetpack

en: Jetpack version %(version)s
fr_CA: Version de Jetpack %(version)s

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
fr_CA: Jetpack s'assurera que tout le contenu publié sera partagé instantanément avec des services tiers
    		tels que des moteurs de recherche, afin d'augmenter la portée et le trafic de votre site.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest
    		to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
fr_CA: Jetpack optimisera vos images et les mettra à la disposition de vos visiteurs à partir de l'emplacement serveur le plus proche
    		de ces derniers. L'utilisation de notre réseau mondial de distribution de contenu améliorera considérablement la vitesse de chargement de votre site.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
fr_CA: Jetpack optimisera vos images et les diffusera auprès des visiteurs de votre site à partir de l'emplacement serveur le plus proche de ces derniers. L'utilisation de notre réseau mondial de distribution de contenu améliorera considérablement la vitesse de chargement de votre site.

en: Jetpack will re-test for HTTPS support once a day, but you can click here to try again immediately:
fr_CA: Jetpack tentera de se connecter une nouvelle fois via HTTPS quotidiennement, mais vous pouvez cliquer ici pour tenter une nouvelle connexion dès maintenant&nbsp;:

en: Jetpack works by connecting to WordPress.com for a lot of features. Sometimes, when the connection gets messed up, you need to disconnect and reconnect to get things working properly. <a href="%s">Disconnect from WordPress.com</a>
fr_CA: Jetpack fonctionne en se connectant à WordPress.com pour de nombreuses fonctionnalités. Il arrive parfois en cas de problème de connexion, que vous deviez vous déconnecter et vous reconnecter pour que tout fonctionne correctement. <a href="%s">Se déconnecter de WordPress.com</a>

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
fr_CA: Le module carrousel a été désactivé car une extension ou votre thème remplace le shortcode [gallery].

en: Jetpack’s Plugin Updates allows you to choose which plugins update automatically.
fr_CA: Les mises à jour des extensions de Jetpack vous permettent de choisir les extensions à mettre à jour automatiquement.

en: Jetpack’s downtime monitor will continuously monitor your site, and alert you the moment that downtime is detected.
fr_CA: La surveillance des temps d'arrêt de Jetpack garde un œil sur votre site, et vous alertera lorsqu'un problème apparaîtra sur votre site.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
fr_CA[0]: Rejoignez %s autre abonné
fr_CA[1]: Rejoignez %s autres abonnés

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lazy-loading images improve your site's speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
fr_CA: Les images au chargement optimisé améliorent la vitesse de votre site et offrent une expérience de navigation plus fluide. Les images se chargeront lorsque les visiteurs feront défiler l'écran, plutôt que toutes en même temps.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
fr_CA: vous permet de vous connecter à tous vos sites utilisant Jetpack en un seul clic, grâce à votre compte WordPress.com.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
fr_CA: cache et sert vos images depuis notre CDN gratuit, vous permettant donc d&rsquo;améliorer les performances de votre site tout en sauvant de la bande passante sur votre serveur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Receive immediate notifications if your site goes down, 24/7.
fr_CA: Recevez des notifications immédiates si votre site est indisponible, 24 heures sur 24, 7 jours sur 7.

en: Jumpstart could not be dismissed.
fr_CA: Impossible de rejeter Jumpstart.

en: Jumpstart dismissed.
fr_CA: Jumpstart rejeté.

en: Jumpstart done.
fr_CA: Jumpstart terminé.

en: Jumpstart failed activating this module: %s. | Jumpstart failed activating these modules: %s.
fr_CA[0]: Échec de l'activation de ce module par Jumpstart : %s.
fr_CA[1]: Échec de l'activation de ces modules par Jumpstart : %s.

en: Just give us a little time to collect data so we can display it for you here.
fr_CA: Accordez-nous juste un peu de temps pour que nous puissions collecter les données et les afficher ici.

en: LaTeX is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
    		Jetpack combines the power of LaTeX and the simplicity of WordPress to give you the ultimate
    		in math blogging platforms. Use $latex your latex code here$ or [latex]your latex code here[/latex]
    		to include  in your posts and comments. Enjoy all sorts of options and embrace your inner nerd.
fr_CA: %1$s est un langage spécifiquement conçu pour écrire des équations et des formules mathématiques complexes.
    		Jetpack allie le pouvoir de %1$s et la simplicité de WordPress pour vous donner la meilleure
    		des plateformes de blogues mathématiques. Utilisez $latex votre code latex ici$ ou [latex]votre code latex ici[/latex]
    		pour l'intégrer dans vos articles et commentaires. Profitez de nombreuses options et laissez s'exprimer le geek qui est en vous.

en: Label
fr_CA: Libellé

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
fr_CA: E-courriel

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
fr_CA: Nom

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
fr_CA: Site Web

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
fr_CA: déplacer

en: Labels
fr_CA: Libellés

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
fr_CA: Labels&nbsp;: <small>épicé, favori, etc. <em>Séparez les labels par des virgules</em></small>

en: Large
fr_CA: Grande

en: Last Modified
fr_CA: Dernière modification

en: Last query information:
fr_CA: Information sur la dernière requête&nbsp;:

en: Layout
fr_CA: Arrangement

en: Layout Options:
fr_CA: Options de mise en page&nbsp;:

en: Lazy-loading images will improve your site’s speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
fr_CA: Les images au chargement optimisé améliorent la vitesse de votre site et offrent une expérience de navigation plus fluide. Les images se chargeront lorsque les visiteurs feront défiler l'écran, plutôt que toutes en même temps.

en: Learn More
fr_CA: En savoir plus

en: Learn more
fr_CA: En savoir plus

en: Learn more about Featured Images
fr_CA: En savoir plus sur les images à la Une

en: Learn more about Markdown.
fr_CA: En savoir plus sur Markdown.

en: Learn more about adding support for Infinite Scroll to your theme.
fr_CA: En savoir plus sur l'ajout de la prise en charge du défilement infini dans votre thème.

en: Leave a Reply
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Leave a Reply to %s
fr_CA: Répondre à %s

en: Leave a reply
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Leave the Flickr RSS URL field blank to display <a target="_blank" href="%s">interesting</a> Flickr photos.
fr_CA: Laissez le champ d’URL de flux RSS Flickr vide pour afficher <a target="_blank" href="%s">des photos Flickr intéressantes</a>.

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Let us know!
fr_CA: Informez-nous !

en: Light
fr_CA: Clair

en: Like
fr_CA: J'aime

en: Like this:
fr_CA: WordPress:

en: Likes Notifications
fr_CA: Notifications des Likes

en: Likes and Shares
fr_CA: Likes et Partages

en: Limit must be greater than or equal to 0.
fr_CA: La limite doit être plus grande ou égale à 0.

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">More info</a>.)
fr_CA: Largeur des images en taille réelle limitée à %1$s pixels. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">En savoir plus</a>)

en: Link Color (hex):
fr_CA: Couleur de lien (hex)&nbsp;:

en: Link To:
fr_CA: Lien vers:

en: Link URL (when the image is clicked):
fr_CA: Adresse du lien (lorsque l'image est cliquée) :

en: Link account with WordPress.com
fr_CA: Lier votre compte à WordPress.com

en: Link text
fr_CA: Texte du lien

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
fr_CA: Lier le titre de la vidéo à son URL sur VideoPress.com

en: Link to WordPress.com
fr_CA: M'associer à WordPress.com

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
fr_CA: Modifier

en: Link your account to WordPress.com to get the most out of Jetpack.
fr_CA: Liez votre compte à WordPress.com pour tirer le meilleur parti de Jetpack.

en: Links to services that you use across the web.
fr_CA: Liens des services utilisés sur le web.

en: Links to your blog's RSS feeds
fr_CA: Lien du flux RSS de votre blogue

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
fr_CA: Liens vers vos sites, blogues, ou tout autre site qui aide à vous faire connaître.

en: List
fr_CA: Liste

en: Live Preview
fr_CA: Prévisualiser

en: Load more posts as the reader scrolls down
fr_CA: Charger les articles suivants automatiquement lors du défilement vers le bas de page

en: Load more posts in page with a button
fr_CA: Charger les articles suivants grâce à un bouton

en: Load more posts using the default theme behavior
fr_CA: Charger plus d'articles en suivant les réglages par défaut du thème

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
fr_CA: Tentez d&rsquo;accéder à <a href="%s">votre fichier XML-RPC</a>. Vous devriez voir le message suivant sur une seule ligne, sans espaces ni caractères additionnels :
    “XML-RPC server accepts POST requests only.”

en: Loading Comments...
fr_CA: Chargement des commentaires&hellip;

en: Loading video...
fr_CA: chargement vid&eacute;o&hellip;

en: Loading&hellip;
fr_CA: Chargement&hellip;

en: Loading...
fr_CA: chargement&hellip;

en: Loading…
fr_CA: Chargement en cours...

en: Loads the next posts automatically when the reader approaches the bottom of the page.
fr_CA: Charge les articles suivants automatiquement dès que le lecteur arrive en bas de page.

en: Location
fr_CA: Localisation

en: Location of the Ogg video file.
fr_CA: Emplacement du fichier vidéo Ogg.

en: Log Out
fr_CA: Déconnexion

en: Log in as <span>%s</span>
fr_CA: Se connecter avec <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
fr_CA: Se connecter avec un utilisateur WordPress.com différent

en: Log in with WordPress.com
fr_CA: Se connecter avec WordPress.com

en: Log in with username and password
fr_CA: Se connecter avec un nom d&rsquo;utilisateur et un mot de passe

en: Logged In
fr_CA: connecté

en: Logged Out
fr_CA: Déconnecté

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
fr_CA: La connexion avec WordPress.com est désactivée pour les sites qui sont en mode de préproduction.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
fr_CA: La connexion à WordPress.com n’est pour le moment pas disponible, car ce site a des soucis de connexion.

en: Login Blocked by Jetpack
fr_CA: Login bloqué par Jetpack

en: Looks like you don't have any products. You can create one using the Add New button below.
fr_CA: Il semblerait que vous n'ayez pas de produits. Vous pouvez en créer un à l'aide du bouton Ajouter ci-après.

en: Loop video playback
fr_CA: Lecture en boucle de la vidéo

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
fr_CA: Déjeuner&nbsp;: 11h - 14h
    Dîner&nbsp;: Lun-Jeu 17h - 23h, Ven-Sam 17h - 1h

en: M j, Y @ G:i
fr_CA: j F Y \à G \h i \m\i\n

en: MailChimp Subscriber Popup
fr_CA: Popup d'Abonnement MailChimp

en: Main Sidebar
fr_CA: Colonne principale

en: Make the content you publish more engaging with high-resolution video. With Jetpack Video you can customize your media player and deliver high-speed, ad-free, and unbranded videos to your visitors. Videos are hosted on our WordPress.com servers and do not subtract space from your hosting plan!
fr_CA: Rendez le contenu que vous publiez encore plus captivant avec la vidéo haute résolution. Avec Jetpack Video, vous pouvez personnaliser votre lecteur multimédia et proposer à vos visiteurs des vidéos haut débit, sans publicité et sans marque. Les vidéos sont hébergées sur nos serveurs WordPress.com et ne prennent pas de place sur votre plan d'hébergement !

en: Manage Plugins
fr_CA: Gérer les extensions

en: Manage all your sites from a single dashboard: publish content, track stats, moderate comments, and so much more from anywhere in the world.
fr_CA: Gérez tous vos sites à partir d'un seul tableau de bord&nbsp;: publiez du contenu, suivez les statistiques, modérez les commentaires et bien plus encore, de n'importe où dans le monde.

en: Manage has been activated for you!
fr_CA: Manage a été activé pour vous!

en: Manage site connection
fr_CA: Gérer la connexion du site

en: Manage with Live Preview
fr_CA: Gérer avec l&rsquo;aperçu en direct

en: Manage your email preferences.
fr_CA: Gérer vos paramètres d&rsquo;abonnement.

en: Manage your plan
fr_CA: Gérer votre plan

en: Manage your plugins
fr_CA: Gérer vos extensions

en: Mark as Spam
fr_CA: Marquer comme indésirable

en: Mark this message as NOT spam
fr_CA: Marquer ce message comme n'étant PAS un indésirable.

en: Mark this message as spam
fr_CA: Marquer ce message comme indésirable

en: Markdown content
fr_CA: Contenu Markdown

en: Match accounts using email addresses
fr_CA: Associer les comptes à l'aide des adresses courriel

en: Match all conditions
fr_CA: Respecter toutes les conditions

en: Match by Email
fr_CA: Associer par courriel

en: Maximum Width (px; 220 to 1200):
fr_CA: Largeur maximale (de 220 à 1200 pixels)&nbsp;:

en: Maximum number of filters (1-50):
fr_CA: Nombre maximum de filtres (1-50)&nbsp;:

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
fr_CA: Nombre maximum d'articles à afficher (pas plus de 10) :

en: Maximum: %s
fr_CA: Maximum&nbsp;: %s

en: Me
fr_CA: Moi

en: Media
fr_CA: Média

en: Media File
fr_CA: Fichier média

en: Media Width
fr_CA: Largeur de média

en: Media Width:
fr_CA: Largeur des médias&nbsp;:

en: Medium
fr_CA: Moyenne

en: Member of The Internet Defense League
fr_CA: Membre de l’Internet Defense League

en: Menu Item
fr_CA: Élément du menu

en: Menu Item Label
fr_CA: Libellé d'élément du menu

en: Menu Item Labels
fr_CA: Libellés d'éléments du  menu

en: Menu Items
fr_CA: Éléments de menu

en: Menu Items re-ordered.
fr_CA: Eléments de menu réarrangés.

en: Menu Section
fr_CA: Section du menu

en: Menu Sections
fr_CA: Sections du menu

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fr_CA: Elément de menu mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Prévisualiser l&rsquo;élément</a>

en: Menu item label list navigation
fr_CA: Navigation des étiquettes des éléments de menu

en: Menu item labels list
fr_CA: Liste des étiquettes des éléments de menu

en: Menu item list navigation
fr_CA: Navigation des éléments de menu

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
fr_CA: Elément de menu publié. <a href="%s">Voir cet élément</a>

en: Menu item restored to revision from %s
fr_CA: Elément de menu restauré à partir de la révision de %s

en: Menu item saved.
fr_CA: Elément de menu sauvegardé.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
fr_CA: Elément de menu planifié pour&nbsp;: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser l&rsquo;élément</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fr_CA: Elément de menu soumis. <a target="_blank" href="%s">Elément précédent</a>

en: Menu item updated.
fr_CA: Elément de menu mis à jour.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
fr_CA: Objet du menu mis à jour. <a href="%s">Voir l'object</a>

en: Menu items list
fr_CA: Liste des éléments de menu

en: Menu section list
fr_CA: Liste des sections de menu

en: Menu section list navigation
fr_CA: Navigation des section de menu

en: Message Sent
fr_CA: Message envoyé

en: Metadata
fr_CA: Métadonnées

en: Migrate Stats &amp; Subscribers
fr_CA: Migrer les statistiques et les abonnés

en: Milestone
fr_CA: Étape

en: Milestone Reached Message
fr_CA: Message à la date de l'événement

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is determined automatically]
en: Automatic
fr_CA: Automatique

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to days]
en: Days
fr_CA: Jours

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to hours]
en: Hours
fr_CA: Heures

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to months]
en: Months
fr_CA: Mois

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to years]
en: Years
fr_CA: Années

en: Minimum: %s
fr_CA: Minimum&nbsp;: %s

en: Missing attachment ID.
fr_CA: ID du fichier manquante.

en: Missing options.
fr_CA: Options manquantes.

en: Missing or invalid access token
fr_CA: Token d’accès manquant ou invalide

en: Missing parameter "notice".
fr_CA: Paramètre manquant "Avis".

en: Missing parameter "type".
fr_CA: Paramètre manquant "Type".

en: Missing target blog ID.
fr_CA: ID du blogue manquante.

en: Missing target post ID.
fr_CA: ID de l&rsquo;article manquante

en: Mobile-compatible:
fr_CA: Compatible avec les mobiles :

en: Modal (Overlay Box)
fr_CA: Modal (zone de superposition)

en: Mode:
fr_CA: Mode&nbsp;:

en: Moderate comments
fr_CA: Modérer les commentaires

en: Modified
fr_CA: Modifié

en: Modified GMT
fr_CA: Heure de modification (GMT)

[ctx: Module Description]
en: Add Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
fr_CA: Placez des boutons Twitter, Facebook, et Google+ au bas de chaque article, pour permettre à vos visiteurs de partager vos articles facilement.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content.
fr_CA: Autorisez des applications à accéder à votre contenu de façon sécurisée.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to log into this site using WordPress.com accounts
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à se connecter à ce site à l'aide d’un compte WordPress.com

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email
fr_CA: Permettez à vos lecteurs de s&rsquo;abonner à vos articles et commentaires, et de recevoir des notifications par courriel.

[ctx: Module Description]
en: Automatically load new content when a visitor scrolls
fr_CA: Chargez automatiquement du nouveau contenu lorsqu&rsquo;un visiteur fait défiler la page.

[ctx: Module Description]
en: Better results on search engines and social media.
fr_CA: De meilleurs résultats sur les moteurs de recherche et les réseaux sociaux.

[ctx: Module Description]
en: Collect valuable traffic stats and insights.
fr_CA: Collectez des informations sur vos lecteurs et le traffic de votre site.

[ctx: Module Description]
en: Control where widgets appear on your site.
fr_CA: Contrôlez où les widgets apparaissent sur votre site.

[ctx: Module Description]
en: Display different types of content on your site with custom content types.
fr_CA: Affichez différents types de contenu sur votre site avec les types de contenu personnalisés.

[ctx: Module Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
fr_CA: Affichez des galeries d’images de diverses manières élégantes.

[ctx: Module Description]
en: Display images and galleries in a gorgeous, full-screen browsing experience
fr_CA: Affichez vos images et galeries en plein écran.

[ctx: Module Description]
en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads.
fr_CA: Percevez un revenu en autorisant Jetpack à afficher des publicités de haute qualité.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
fr_CA: Affichez des surcartes au-dessus de chacun de vos commentateurs utilisant Gravatar.

[ctx: Module Description]
en: Enable the Jetpack Mobile theme
fr_CA: Activer le thème Jetpack Mobile

[ctx: Module Description]
en: Establish your site's authenticity with external services.
fr_CA: Établissez l&rsquo;authenticité de votre site avec des services externes.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show they appreciate your content.
fr_CA: Permettez à vos lecteurs de vous montrer leur appréciation de votre contenu.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
fr_CA: Améliorez le traffic sur votre site.

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
fr_CA: Augmenter l’engagement de vos visiteurs en ajoutant un bouton &laquo;J’aime&raquo; aux commentaires.

[ctx: Module Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
fr_CA: vous permet de garder vos lecteurs engagés en leur proposant des liens vers des articles similaires au bas de chaque article.

[ctx: Module Description]
en: Let readers use WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts to comment
fr_CA: Permettez à vos lecteurs d'utiliser leur compte WordPress.com, Twitter, Facebook, ou Google+ pour écrire des commentaires.

[ctx: Module Description]
en: Make it easy for search engines to find your site.
fr_CA: Permettez aux moteurs de recherche de trouver facilement votre site.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by sending an email
fr_CA: Publiez des articles via courriel.

[ctx: Module Description]
en: Receive instant notifications of site comments and likes.
fr_CA: Recevez des notifications instantanées en cas de commentaires et de mentions J&rsquo;aime sur le site.

[ctx: Module Description]
en: Replaces the admin bar with a useful toolbar to quickly manage your site via WordPress.com.
fr_CA: Remplace la barre d'administration par une barre d'outils pratique pour gérer rapidement votre site via WordPress.com.

[ctx: Module Description]
en: Set up Google Analytics without touching a line of code.
fr_CA: Installez Google Analytics sans toucher à une seule ligne de code.

[ctx: Module Description]
en: Speed up and improve the reliability of your site using the latest in web technology.
fr_CA: Accélérer et améliorer la fiabilité de votre site grâce à la dernière technologie Web disponible.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
fr_CA: Rédigez vos articles ou pages en utilisant la syntaxe Markdown.

[ctx: Module Name]
en: Ads
fr_CA: Publicités

[ctx: Module Name]
en: Carousel
fr_CA: Carrousel

[ctx: Module Name]
en: Comment Likes
fr_CA: Boutons &laquo;J’aime&raquo; pour les commentaires

[ctx: Module Name]
en: Comments
fr_CA: Commentaires

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
fr_CA: Formulaire de Contact

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
fr_CA: CSS Personnalisé

[ctx: Module Name]
en: Custom content types
fr_CA: Types de contenu personnalisés

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
fr_CA: Distribution Améliorée

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
fr_CA: Extra Widgets

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
fr_CA: Surcartes Gravatar

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
fr_CA: Défilement Infini

[ctx: Module Name]
en: JSON API
fr_CA: API JSON

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
fr_CA: Thème pour portables

[ctx: Module Name]
en: Post by email
fr_CA: Publication par E-courriel

[ctx: Module Name]
en: Progressive Web Apps
fr_CA: Applications Web évolutives

[ctx: Module Name]
en: Related posts
fr_CA: Articles similaires

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
fr_CA: Outils SEO

[ctx: Module Name]
en: Search
fr_CA: Recherche!

[ctx: Module Name]
en: Secure Sign On
fr_CA: Authentification Unique

[ctx: Module Name]
en: Sharing
fr_CA: Partage

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
fr_CA: Codes de substitution

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
fr_CA: Stats du Site

[ctx: Module Name]
en: Site verification
fr_CA: Services de vérification de votre site

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
fr_CA: Plans de sites

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
fr_CA: Abonnements

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
fr_CA: Mosaïque d'images

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
fr_CA: Liens courts WP.me

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Toolbar
fr_CA: Barre d'outils de WordPress.com

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
fr_CA: Apparence

[ctx: Module Tag]
en: Developers
fr_CA: Développeurs

[ctx: Module Tag]
en: General
fr_CA: Général

[ctx: Module Tag]
en: Other
fr_CA: Autre

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
fr_CA: Photos et vidéos

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
fr_CA: Recommandé

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
fr_CA: Stats du Site

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
fr_CA: Trafic

[ctx: Module Tag]
en: Writing
fr_CA: Rédaction

en: Module not found: `%s`.
fr_CA: Module inexistant&nbsp;: `%s`.

en: Modules reset to default.
fr_CA: Restaurer les paramètres par défaut des modules.

en: Monetize your site with ads
fr_CA: Monétiser votre site grâce à des publicités

en: Monitor your site's downtime
fr_CA: Surveiller la disponibilité de votre site

en: Month
fr_CA: Mois

en: Monthly Archives: %s
fr_CA: Archives mensuelles&nbsp;: %s

en: Monthly archives
fr_CA: Archives mensuelles

en: Months
fr_CA: Mois

en: More
fr_CA: Plus

en: More %s
fr_CA: Plus de %s

en: More Info
fr_CA: Plus d&rsquo;infos

en: More Photos
fr_CA: Plus de photos

en: More details about your Jetpack settings
fr_CA: Plus de détails sur vos paramètres Jetpack

en: More information
fr_CA: Plus d'info

en: Most sites will come under attack from automated bots that attempt to log in for malicious purposes.
    		We protect you automatically from unauthorized access by using data from millions of sites.
fr_CA: La plupart des sites sont attaqués par des robots automatiques qui tentent de se connecter à des fins malveillantes.
    		Nous vous protégeons automatiquement contre les accès non autorisés en utilisant des données provenant de millions de sites.

en: Move menu section down
fr_CA: Déplacer la section du menu vers le bas

en: Move menu section up
fr_CA: Déplacer la partie du menu vers le haut

en: Multi network install are not supported.
fr_CA: Les installations à plusieurs réseaux ne sont pas prises en charge.

en: Must specify Twitter Timeline id or username.
fr_CA: Vous devez renseigner un ID ou un nom d&rsquo;utilisateur Twitter.

en: My Community
fr_CA: Ma communauté

en: My Site | My Sites
fr_CA[0]: Mon site
fr_CA[1]: Mes sites

en: My Tweets
fr_CA: Mes Tweets

en: Name
fr_CA: Nom

[ctx: Navigation item]
en: Debug
fr_CA: Déboguer

[ctx: Navigation item]
en: Privacy
fr_CA: Confidentialité

[ctx: Navigation item]
en: Terms
fr_CA: Conditions

[ctx: Navigation item.]
en: At A Glance
fr_CA: D'un coup d'œil

[ctx: Navigation item.]
en: At a Glance
fr_CA: D'un coup d'œil

[ctx: Navigation item.]
en: Dev Tools
fr_CA: Outils de développement

[ctx: Navigation item.]
en: Plans
fr_CA: Offres

[ctx: Navigation item.]
en: Reset Options (dev only)
fr_CA: Réinitialiser les options (versions de développement uniquement)

[ctx: Navigation item.]
en: Security
fr_CA: Sécurité

[ctx: Navigation item.]
en: Settings
fr_CA: Réglages

[ctx: Navigation item.]
en: Sharing
fr_CA: Partage

[ctx: Navigation item.]
en: Traffic
fr_CA: Trafic

[ctx: Navigation item.]
en: Writing
fr_CA: Rédaction

[ctx: Navigation item. Noun. Links to a debugger tool for Jetpack.]
en: Debug
fr_CA: Déboguer

en: Network Settings
fr_CA: Réglages du réseau

en: New Comic
fr_CA: Nouvelle BD

en: New Menu Item
fr_CA: Nouveau élément de menu

en: New Menu Item Label Name
fr_CA: Nom du libellé du nouvel élément du menu

en: New Menu Sections Name
fr_CA: Nom de la nouvelle section du menu

en: New Project
fr_CA: Nouveau projet

en: New Project Tag Name
fr_CA: Nom de la nouvelle étiquette de projet

en: New Project Type Name
fr_CA: Nom du nouveau type de projet

en: New Row
fr_CA: Nouvelle ligne

en: New Testimonial
fr_CA: Nouveau t&eacute;moignage

en: New comment on your post "%s"
fr_CA: Nouveau commentaire sur votre article « %s »

en: New field
fr_CA: Nouveau champ

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
fr_CA: Nouveau service gratuit&nbsp;: afficher les taux d’expédition de Canada Post dans votre boutique!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
fr_CA: Nouveau service gratuit&nbsp;: afficher les taux d’expédition de USPS dans votre boutique! Et en bonus, imprimez les étiquettes d’expédition sans quitter WooCommerce.

en: New owner is not admin
fr_CA: Le nouveau propriétaire n'est pas l'administrateur

en: New owner is not connected
fr_CA: Le nouveau propriétaire n'est pas connecté

en: New owner is same as current user
fr_CA: Le nouveau propriétaire est identique à l'utilisateur actuel

en: New pingback on your post "%s"
fr_CA: Nouveau ping sur votre article « %s »

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
fr_CA: Découverte du CSS? Démarrer avec un <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">tutoriel pour débutants</a>. Des questions?
     		Posez-les sur les <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">forums des Thèmes et Gabarits</a>.

en: New trackback on your post "%s"
fr_CA: Nouveau rétrolien sur votre article « %s »

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
fr_CA: Suivant <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
fr_CA: Commentaires plus récents &rarr;

en: Newest
fr_CA: Nouveautés

en: Newest first
fr_CA: Nouveaux en premier

en: Next &raquo;
fr_CA: Suivant &raquo;

en: Next &raquo;
fr_CA: Suivant &raquo;

en: No
fr_CA: Non

en: No API key
fr_CA: Pas de clé API

en: No Avatars
fr_CA: Pas d&rsquo;avatars

en: No Borders
fr_CA: Sans bordures

en: No Comics found
fr_CA: Aucun R&eacute;sultat

en: No Comics found in Trash
fr_CA: Aucune BD dans la corbeille

en: No Footer
fr_CA: Pas de pied de page

en: No Header
fr_CA: Pas d&rsquo;en-t&ecirc;te

en: No Labels
fr_CA: Pas de libellés

en: No Labels found
fr_CA: Aucun libellé trouvé

en: No Menu Items found
fr_CA: Aucun élément de menu trouvé

en: No Menu Items found in Trash
fr_CA: Aucun &eacute;l&eacute;ment de menu dans la corbeille.

en: No Modules Found
fr_CA: Aucun module trouvé

en: No Projects found
fr_CA: Aucun projet trouvé

en: No Projects found in Trash
fr_CA: Aucun article trouvé dans la Corbeille

en: No Scrollbar
fr_CA: Pas de barre de défilement

en: No Testimonials found
fr_CA: Aucun témoignage trouvé

en: No Testimonials found in Trash
fr_CA: Aucun t&eacute;moignage dans la corbeille

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
fr_CA: Votre requête n&rsquo;inclut pas de blogue_id. Merci de déconnecter Jetpack de WordPress.com et de vous reconnecter. Essayez ensuite de connecter Publicize une nouvelle fois.

en: No command found.
fr_CA: Commande introuvable.

en: No comment text was submitted.
fr_CA: Ce commentaire est vide de texte.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
fr_CA: Pas de données trouvées pour cet identifiant VideoPress : <strong>%s</strong>.

en: No feedback found
fr_CA: Aucun résultat

en: No location or theme ID provided in the untappd-menu shortcode.
fr_CA: Vous n&rsquo;avez pas spécifié de location ou d&rsquo;ID de thème dans le code de substitution untappd-menu.

en: No logo set
fr_CA: Aucun logo défini

en: No plugins found.
fr_CA: Aucune extension trouvée.

en: No posts data returned by remote.
fr_CA: Aucun article reçue du site extérieur.

en: No reply from Jetpack servers
fr_CA: Pas de réponse des serveurs de Jetpack

en: No search results found for %(term)s
fr_CA: Aucun résultat pour %(term)s

en: No stats
fr_CA: Aucune stat

en: No tags found.
fr_CA: Aucune étiquette trouvée.

en: No themes found.
fr_CA: Aucun thème trouvé.

en: No threats found, you're good to go!
fr_CA: Aucune menace trouvée, la voie est libre !

en: No upcoming events
fr_CA: Pas d’événements à venir

en: No update needed
fr_CA: Aucune mise à jour nécessaire

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
fr_CA: Votre requête n&rsquo;inclut pas d&rsquo;information à propos de votre compte WordPress.com. Merci de vous assurer que Jetpack est bien connecté à votre compte WordPress.com. Vous pouvez le faire depuis le <a href="%s">menu Jetpack</a>.

en: No. <a href="%1$s">%2$s</a> is a new and different website that's separate from
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. It requires  a new connection to WordPress.com for new stats and subscribers.
fr_CA: Non. <a href="%1$s">%2$s</a> est un site nouveau et différent qui le distingue de
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. Il requiert une nouvelle connexion à WordPress.com pour les nouvelles statistiques et les abonnés.

en: Nonce verification failed.
fr_CA: Erreur de vérification du Nonce.

en: None
fr_CA: Aucun

en: None, just display the badge please
fr_CA: Aucun, merci d’afficher le badge uniquement

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
fr_CA: Non. Toutefois, vous pouvez modifier la destination de votre commentaire, ou la référence au sujet. Si vous ne modifiez rien ici, votre commentaire sera envoyé à l'auteur de l'article (ou page) et le sujet de cet article/page sera conservé.

en: Not Connected
fr_CA: Non-connecté

en: Not valid onboarding data.
fr_CA: Données d'intégration non valides.

en: Note that {{b}}verifying your site with these services is not necessary{{/b}} in order for your site to be indexed by search engines. To use these advanced search engine tools and verify your site with a service, paste the HTML Tag code below. Read the {{support}}full instructions{{/support}} if you are having trouble. Supported verification services: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}, and {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.
fr_CA: Notez que la {{b}}vérification de votre site à l'aide de ces services n'est pas nécessaire{{/b}} pour l'indexation de votre site par les moteurs de recherche. Pour utiliser ces outils de moteurs de recherche avancés et vérifier votre site à l'aide d'un service, collez le code de la balise HTML ci-après. Lisez l'{{support}}intégralité des instructions{{/support}} si vous rencontrez des difficultés. Services de vérification pris en charge&nbsp;: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest{{/pinterest}} et {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
fr_CA: Note&nbsp; votre CSS sera désactivé lorsque vous changerez de thème.

en: Nothing Found
fr_CA: Rien n’a été trouvé

en: Nothing is in the queue: %s
fr_CA: La file est vide&nbsp;: %s

en: Nothing to dismiss. This was not a new connection.
fr_CA: Rien à rejeter. Il ne s'agissait pas d'une nouvelle connexion.

en: Notify me of follow-up comments by email.
fr_CA: Prévenez-moi de tous les nouveaux commentaires par courriel.

en: Notify me of new posts by email.
fr_CA: Prévenez-moi de tous les nouveaux articles par ecourriel.

[ctx: Noun]
en: Format:
fr_CA: Format&nbsp;:

[ctx: Noun]
en: User
fr_CA: Utilisateur

[ctx: Noun, a header for a preview block in a configuration screen.]
en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
fr_CA: Auteur

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
fr_CA: Rôle

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
fr_CA: Étiquette

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
fr_CA: Taxonomie

en: Number of Posts to Display:
fr_CA: Nombre d&rsquo;articles à afficher :

en: Number of entries to show at most in Portfolio pages.
fr_CA: Nombre d'entrées maximum à afficher sur les pages Portfolio.

en: Number of entries to show at most in Testimonial pages.
fr_CA: Nombre d'entrées maximum à afficher sur les pages Témoignages.

en: Number of posts to show for each author:
fr_CA: Nombre d&rsquo;articles à afficher pour chaque auteur&nbsp;:

en: Official buttons
fr_CA: Boutons officiels

en: Offset must be greater than or equal to 0.
fr_CA: La compensation doit plus grande ou égale à 0.

en: Ogg File URL
fr_CA: URL du fichier OGG

en: Okay, got it!
fr_CA: D’accord, je comprends!

en: Older posts
fr_CA: Articles Pr&eacute;c&eacute;dents

en: Oldest first
fr_CA: Anciens en premier

en: On Mobile
fr_CA: Sur mobile

en: On for all posts
fr_CA: activ&eacute;s sur tous les articles

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
fr_CA: Sur cette page, vous pouvez voir les modules disponibles dans Jetpack, en savoir plus à leur sujet, et les activer ou désactiver selon vos besoins.

en: Onboarding failed to process: %s
fr_CA: Échec du traitement de l’intégration&nbsp;: %s

en: One of your IP addresses was not valid.
fr_CA: Une des adresses IP n'était pas valide.

en: Only images can be uploaded here.
fr_CA: Seules les images peuvent &ecirc;tre import&eacute;es ici.

en: Only one embed can be rendered at a time.
fr_CA: Seule une URL intégrée peut être affichée à la fois.

en: Only super admins can edit the global whitelist
fr_CA: Seuls les super administrateurs peuvent modifier la liste blanche globale

en: Oops, looks like that's not the right email address. Please try again!
fr_CA: Ce n’est pas la bonne adresse courriel. Veuillez réessayer.

en: Oops, we couldn't find a user with that email. Please try again!
fr_CA: Nous ne trouvons aucun utilisateur avec cette adresse courriel, merci de réessayer.

en: Oops, we couldn't validate the recovery token.
fr_CA: Impossible de valider le jeton de récupération.

en: Oops, we were unable to send a recovery email. Try again.
fr_CA: Nous n’avons pas pu vous envoyer un courriel de récupération. Merci de réessayer.

en: Open link in a new tab
fr_CA: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open link in a new window/tab
fr_CA: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/un nouvel onglet

en: Open links in new window/tab:
fr_CA: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre/un nouvel onglet :

en: Opens in new window
fr_CA: Ouverture autre fenêtre

en: Option deleted, re-migrate via `wp jetpack custom-css migrate`.
fr_CA: Option supprimée, migrez à nouveau via `wp jetpack custom-css migrate`.

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
fr_CA: Option introuvable ou vide. Utilisez « List » pour répertorier les noms d'option

en: Optional text to display to your readers:
fr_CA: Texte à afficher à vos lecteurs (optionnel) :

en: Options failed to reset.
fr_CA: Échec de la réinitialisation des options.

en: Options reset.
fr_CA: Options réinitialisées.

en: Or
fr_CA: Ou

en: Order
fr_CA: Commande

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
fr_CA: Trier les articles populaires par&nbsp;:

en: Outbound HTTPS not working
fr_CA: La connexion HTTPS vers l&rsquo;extérieur est indisponible

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
fr_CA: L&rsquo;extension XML de PHP n&rsquo;est pas disponible. Jetpack requiert l’extension XML pour communiquer avec WordPress.com. Veuillez contacter votre hébergeur pour activer l&rsquo;extension XML de PHP.

en: PHP’s XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP’s XML extension.
fr_CA: L'extension XML de PHP n’est pas disponible. Veuillez contacter votre hébergeur pour activer l’extension XML de PHP.

en: Page URL
fr_CA: URL de la page

en: Parent Menu Section
fr_CA: Section parente du menu

en: Parent Menu Section:
fr_CA: Section parente du menu&nbsp;:

en: Parent Project Type
fr_CA: Type de projet parent

en: Parent Project Type:
fr_CA: Type de projet parent&nbsp;:

en: Path
fr_CA: Chemin

en: Performance & speed
fr_CA: Performances et vitesse

en: Permalink to %s
fr_CA: Permalien vers %s

en: Permalink: %s
fr_CA: Permalien : %s

en: Person with laptop
fr_CA: Individu disposant d’un ordinateur portable

en: Personal Links
fr_CA: Liens Personnels

en: Phone:
fr_CA: Téléphone :

en: Pingback excerpt:
fr_CA: Extrait du ping :

en: Pingback:
fr_CA: Ping&nbsp;:

en: Pink
fr_CA: Rose

en: Plan
fr_CA: Offre

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
fr_CA: JavaScript est nécessaire pour afficher %s.

en: Please activate Akismet.
fr_CA: Veuillez activer Akismet.

en: Please be sure to submit some text with your comment.
fr_CA: Veuillez ajouter du contenu à votre commentaire.

en: Please confirm Safe Mode or fix the Jetpack connection. Select one of the options below or <a href="%1$s">learn
    					more about Safe Mode</a>.
fr_CA: Veuillez confirmer le "Safe Mode" ou corriger la connexion à Jetpack. Sélectionnez l’une des options ci-dessous ou <a href="%1$s">découvrez 
    					en plus sur le "Safe Mode"</a>.

en: Please correct the issue below and try again. | Please correct the issues listed below and try again.
fr_CA[0]: Veuillez corriger le problème ci-dessous et réessayer.
fr_CA[1]: Veuillez corriger les problèmes indiqués ci-dessous et réessayer.

en: Please define an SVG icon filename.
fr_CA: Merci de définir un nom de fichier pour l’icône SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
fr_CA: Merci de définir les paramètres par défaut sous la forme d’un tableau.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
fr_CA: Veuillez entrer l'adresse IP à ajouter dans la liste blanche.

en: Please install Akismet.
fr_CA: Veuillez installer Akismet.

en: Please note that the related posts displayed now are only for previewing purposes.
fr_CA: Notez que les articles similaires affichés en ce moment ne le sont qu&rsquo;à titre d&rsquo;aperçu.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
fr_CA: Veuillez noter que vos services ont été restreints en raison du caractère privé de votre site.

en: Please provide a valid email address.
fr_CA: Veuillez fournir une adresse courriel valide.

en: Please provide an email address to comment.
fr_CA: Merci de renseigner une adresse courriel.

en: Please provide an email address.
fr_CA: Merci de renseigner votre adresse courriel.

en: Please provide your name to comment.
fr_CA: Merci de renseigner votre nom.

en: Please provide your name.
fr_CA: Merci de renseigner votre nom.

en: Please select a user to authorize via the --user global argument.
fr_CA: Veuillez sélectionner un utilisateur à autoriser via l'argument global --user.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
fr_CA: Vous devez résoudre cette équation pour prouver que vous n'êtes pas un robot. Lorsque vous aurez entré la bonne réponse, vous pourrez vous connecter.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
fr_CA: Veuillez préciser un utilisateur avec son ID, son nom d'utilisateur ou son courriel.

en: Please specify a valid module.
fr_CA: Merci de préciser un module valide.

en: Please specify a valid user.
fr_CA: Merci d'inscrire un utilisateur valide.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
fr_CA: Merci de préciser si vous souhaitez déconnecter un blogue ou un utilisateur.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
fr_CA: Merci de préciser si vous souhaitez réinitialiser vos options ou modules

en: Please verify your birthday.
fr_CA: Veuillez vérifier votre date de naissance.

en: Please view this post in your web browser to complete the quiz.
fr_CA: Affichez cet article dans votre navigateur pour répondre au questionnaire.

en: Please visit a single post view to reveal the customization options.
fr_CA: Visitez une page d&rsquo;article pour afficher les options de personnalisation.

en: Plugin %s is not installed.
fr_CA: L'extension %s n'est pas installée.

en: Plugin Updates
fr_CA: Mises à jour d'extensions

en: Plugin activated.
fr_CA: Extension activée.

en: Plugin can only be Network Activated
fr_CA: Cette extension peut seulement être activée sur l'ensemble du réseau

en: Plugin deactivated.
fr_CA: Extension désactivée.

en: Plugin deactivation is not allowed
fr_CA: La désactivation d’extensions n’est pas autorisée

en: Plugin found.
fr_CA: Extension trouvée.

en: Plugin needs updating. | Plugins need updating.
fr_CA[0]: L'extension doit être mise à jour.
fr_CA[1]: Les extensions doivent être mises à jour.

en: Plugins
fr_CA: Extensions

en: Popular
fr_CA: Populaires

en: Popular Labels
fr_CA: Libellés populaires

en: Popular Project Tags
fr_CA: Étiquettes de projet les plus utilisées

en: Portfolio Archive Content
fr_CA: Contenu des archives de portfolio

en: Portfolio Archive Featured Image
fr_CA: Image à la Une des archives de portfolio

en: Portfolio Archive Title
fr_CA: Titre des archives de portfolio

en: Portfolio Projects
fr_CA: Projets de portfolio

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
fr_CA: Les pages de portfolio afficheront %1$s projets maximum

en: Portfolios shortcode: [portfolio]
fr_CA: Code abrégé des portfolios : [portfolio]

en: Post Comment
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Post Details
fr_CA: Détails de l&rsquo;article

en: Post Type
fr_CA: Type de contenu

en: Post by %s.
fr_CA: Article de %s.

en: Post by Email
fr_CA: Publier par courriel

en: Post converted. | %s posts converted
fr_CA[0]: Article converti.
fr_CA[1]: %s articles convertis.

en: Post excerpt
fr_CA: Extrait d&rsquo;article

en: Post navigation
fr_CA: Navigation au sein des articles

en: Post not found
fr_CA: Article non trouvé

en: Post published and sharing on %1$s.
fr_CA: Article publié et partagé à %1$s.

en: Post published, sending emails to subscribers and sharing post on %1$s.
fr_CA: Article publié, envoi de courriels aux abonnés et partage de l'article sur %1$s.

en: Post type Archives:
fr_CA: Archives de type de contenu&nbsp;:

en: Post type:
fr_CA: Type de contenu&nbsp;:

en: Post types to search (minimum of 1):
fr_CA: Types d'articles à rechercher (1 minimum) :

en: Post was not sent - check your email addresses!
fr_CA: L'article n'a pas été envoyé - Vérifiez vos adresses courriel!

en: Posted by
fr_CA: Publié par

en: Posted by %s
fr_CA: Publié par %s

en: Posted in %s
fr_CA: Publié dans %s

en: Posts
fr_CA: Articles

en: Posts & Comments
fr_CA: Articles & Commentaires

[ctx: Posts about Category written by John and Bob]
en: Posts about %1$s written by %2$l
fr_CA: Articles traitant de %1$s écrits par %2$l

en: Posts page
fr_CA: Page des articles

en: Preprocessor
fr_CA: Préprocesseur

en: Preprocessor:
fr_CA: Préprocesseur :

en: Press This
fr_CA: Publier un article

en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

en: Preview:
fr_CA: Aperçu&nbsp;:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
fr_CA: Aper&ccedil;u - Pour ne pas perdre vos modifications, il faut les enregistrer.

en: Price
fr_CA: Prix

en: Primary Menu
fr_CA: Menu principal

en: Primary language for the site.
fr_CA: Langue principale du site.

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Priority support
fr_CA: Assistance prioritaire

en: Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use. 
    To find out more, including how to control cookies, see here:
fr_CA: Confidentialité et témoins : ce site utilise des témoins. En continuant à naviguer sur ce site, vous acceptez que nous en utilisions. 
    Pour en savoir plus, y compris sur la façon de contrôler les témoins, reportez-vous à ce qui suit :

en: Privacy Information
fr_CA: Informations sur la confidentialité

en: Privacy Policy Link
fr_CA: Lien vers la politique de confidentialité

en: Privacy information
fr_CA: Informations sur la confidentialité

en: Problem creating file for theme download
fr_CA: Problème lors de la création du fichier pour le téléchargement du thème

en: Problem downloading theme
fr_CA: Problème lors du téléchargement du thème

en: Processing...
fr_CA: En cours&hellip;

en: Product
fr_CA: Produit

en: Product image
fr_CA: Image du produit

en: Project
fr_CA: Projet

en: Project Tag
fr_CA: Étiquette du projet

en: Project Tags
fr_CA: Étiquettes de projet

en: Project Type
fr_CA: Type de projet

en: Project Types
fr_CA: Types de projet

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fr_CA: Brouillon de projet mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Aperçu du projet</a>

en: Project list navigation
fr_CA: Navigation de la liste de projets

en: Project published and sharing project on %1$s.
fr_CA: Projet publié et partagé à %1$s

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
fr_CA: Projet publié: <a href="%s">Voir le projet</a>

en: Project restored to revision from %s
fr_CA: Projet restauré à partir de la révision de %s

en: Project saved.
fr_CA: Projet ajouté.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
fr_CA: Projet planifié pour &nbsp;: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Aperçu du projet</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fr_CA: Projet soumis. <a target="_blank" href="%s">Aperçu du projet</a>

en: Project tag list
fr_CA: Liste d&rsquo;étiquettes de projets

en: Project tag list navigation
fr_CA: Navigation de la liste d&rsquo;étiquettes de projets

en: Project type list
fr_CA: Liste de types de projets

en: Project type list navigation
fr_CA: Navigation de la liste de types de projets

en: Project updated.
fr_CA: Projet mis à jour

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
fr_CA: Projet mis à jour. <a href="%s">Voir le projet</a>

en: Projects
fr_CA: Projets

en: Projects list
fr_CA: Liste de projets

en: Protect API key
fr_CA: Protéger la clé API

en: Protect against data loss, malware, and malicious attacks.
fr_CA: Protégez-vous contre la perte de données, les programmes malveillants et les attaques malveillantes.

en: Protect cannot keep your site secure.
fr_CA: Jetpack Protect ne peut pas protéger votre site.

en: Protect global whitelist
fr_CA: Protéger la liste blanche mondiale

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
fr_CA: Protect protège votre site contre les attaques de connexion de force brute.

en: Protect is inactive.
fr_CA: Protect n&rsquo;est pas actif.

en: Protect whitelist
fr_CA: Protéger la liste blanche

en: Protect your site from spam.
fr_CA: Protégez votre site contre les commentaires indésirables.

en: Protects your site from traditional and distributed brute force login attacks.
fr_CA: Protège votre site des attaques de connexion par force brute distribuées et traditionnelles.

en: Proudly powered by %s
fr_CA: Fièrement propulsé par %s

en: Proudly powered by WordPress
fr_CA: Fièrement propulsé par WordPress

en: Prove your humanity
fr_CA: Prouvez que vous n’êtes pas une machine&nbsp;:

en: Provide your readers with the option to translate your site into their preferred language.
fr_CA: Offrez à vos lecteurs la possibilité de traduire votre site dans la langue de leur choix.

en: Provides the necessary hidden tags needed to verify your WordPress site with various services.
fr_CA: Fournit les étiquettes masquées nécessaires pour vérifier votre site WordPress avec différents services.

en: Publication Date
fr_CA: Date de publication

en: Publicize connection %d could not be disconnected
fr_CA: Impossible d'annuler la connexion Publicize %d

en: Publicize connection %d could not be disconnected.
fr_CA: Impossible d'annuler la connexion Publicize %d.

en: Publicize connection %d has been disconnected.
fr_CA: La connexion Publicize %d a été annulée.

en: Publicize to my <strong>Facebook Page</strong>:
fr_CA: Publicize vers ma <strong>page Facebook</strong>&nbsp;:

en: Publicize to my <strong>Tumblr blog</strong>:
fr_CA: Publicize vers mon <strong>blogue Tumblr</strong>&nbsp;:

en: Publicize:
fr_CA: Publicize&nbsp;:

en: Publish
fr_CA: Publier

en: Publish posts on your site by writing and sending an email from any email client instead of using the post editor.
fr_CA: Publiez des articles sur votre site en écrivant et en envoyant un courriel depuis n'importe quel client de messagerie plutôt que d'utiliser l'éditeur d'articles.

en: Published by %s
fr_CA: Publié par %s

en: Publisher limits playback of video embeds.
fr_CA: L&#8217;éditeur limite la lecture des vidéos intégrées.

en: Purple
fr_CA: Pourpre

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar
fr_CA: Insérer un graphique dans la barre d'administration, affichant le nombre de pages vues pendant les dernières 48 heures

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
fr_CA: Insérer un graphique dans la barre d&rsquo;administration,  affichant le nombre de pages vues pendant les dernières 48 heures.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
fr_CA: Placez la souris sur votre Gravatar pour examiner votre profil.

en: RSS Feed
fr_CA: Flux RSS

en: RSS Links
fr_CA: Liens RSS

en: Random Order:
fr_CA: Ordre Al&eacute;atoire:

[ctx: Read all of the posts by Author Name on Blog Title]
en: Read all of the posts by %1$s on %2$s
fr_CA: Voir tous les articles de %1$s sur %2$s

en: Read more about Jetpack benefits
fr_CA: En savoir plus sur les avantages de Jetpack

en: Reader
fr_CA: Lecteur

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, and automated security scanning.
fr_CA: Sauvegarde en temps réel de toutes les données de votre site avec espace illimité, restaurations en un clic et analyses de sécurité automatisées.

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
fr_CA: Sauvegarde en temps réel de toutes les données de votre site avec espace illimité, restaurations en un clic, analyses de sécurité automatiques et assistance prioritaire.

en: Real-time site backups and automatic threat resolution.
fr_CA: Sauvegardes de site en temps réel et résolution automatique des menaces.

en: Receive Monitor Email Notifications.
fr_CA: Recevoir des courriels d&rsquo;alerte de Jetpack Monitor.

en: Recent Posts
fr_CA: Articles récents

en: Recommended features active.
fr_CA: Fonctionnalités recommandées activées

en: Recommended features failed to activate. %(error)s
fr_CA: Échec de l’activation des fonctionnalités recommandées. %(error)s

en: Recovery instructions were sent to %s. Check your inbox!
fr_CA: Instructions de récupération envoyées à %s. Vérifiez votre boîte courriel!

en: Red
fr_CA: Rouge

en: Red Cat Badge
fr_CA: Badge Chat Rouge

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
fr_CA: Rafraîchir la connexion avec %s

en: Regenerate Address
fr_CA: Générer une nouvelle adresse

en: Regenerate Post by Email address
fr_CA: Générer une nouvelle adresse de publication par courriel

en: Regenerate address
fr_CA: Générer une nouvelle adresse

en: Regenerated %(slug)s address .
fr_CA: Nouvelle adresse %(slug)s générée.

en: Regenerated Post by Email address.
fr_CA: Nouvelle adresse de publication par courriel générée.

en: Related
fr_CA: En lien

en: Related Posts
fr_CA: Articles similaires

en: Related posts
fr_CA: Articles similaires

en: Relevance
fr_CA: Pertinence

en: Relevance (recommended)
fr_CA: Pertinence (recommandée)

en: Remove
fr_CA: Retirer

en: Remove Service
fr_CA: Supprimer le Service

en: Remove image
fr_CA: Supprimer l'image

en: Remove logo
fr_CA: Retirer le logo

en: Removes spam from comments and contact forms.
fr_CA: Supprime le contenu indésirable des commentaires et des formulaires de contact.

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
fr_CA: Remplacez <a href="%s">le CSS du thème</a> <b>(Avancé)</b>

en: Replacement
fr_CA: Remplacement

en: Replaces the default search with an Elasticsearch-powered search interface and filters.
fr_CA: Remplace la recherche par défaut par une interface et des filtres de recherche fonctionnant via Elasticsearch.

en: Replaces the standard WordPress comment form with a new comment system that includes social media login options.
fr_CA: Remplace le formulaire de commentaire standard de WordPress par un nouveau système de commentaire qui inclut des options de connexion aux réseaux sociaux.

en: Reply
fr_CA: Réponse

en: Request failed with code %s
fr_CA: La requête a échoué avec le code %s

en: Request to %1$s returned a non-200 response code: %2$d.
fr_CA: La requête envoyée à %1$s a renvoyé un code de réponse autre que 200 : %2$d.

en: Request to %1$s returned an error: (%2$d) %3$s.
fr_CA: La requête envoyée à %1$s a renvoyé une erreur : (%2$d) %3$s.

en: Require Two-Step Authentication
fr_CA: Exiger l&rsquo;authentification à deux facteurs

en: Require accounts to use WordPress.com Two-Step Authentication
fr_CA: Exiger que les comptes utilisent l'authentification en deux étapes de WordPress.com

en: Required?
fr_CA: Obligatoire ?

en: Resetting Jetpack Options for %s...
fr_CA: Réinitialisation des opations de Jetpack pour %s...

en: Resetting Jetpack options…
fr_CA: Réinitialisation des options de Jetpack...

en: Resetting default modules...
fr_CA: Réinitialisation des modules par défaut...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
fr_CA: Réinitialisation des options de Jetpack enregistrées dans wp_options...

en: Response was not OK:
fr_CA: Réponse incorrecte&nbsp;:

en: Restore
fr_CA: Rétablir

en: Restore this item from the Trash
fr_CA: Récupérer cet élément depuis la Corbeille

en: Right
fr_CA: Droite

en: SEO Tools
fr_CA: Outils SEO

en: SEO preview tools
fr_CA: Outils d'aperçu SEO

en: SEO tools are not enabled for this site.
fr_CA: Les outils de référencement ne sont pas activés sur ce site.

en: Save
fr_CA: Sauvegarder

en: Save &amp; Buy Upgrade
fr_CA: Sauvegardez &amp; achetez l&rsquo;extension

en: Save Changes
fr_CA: Enregistrer les modifications

en: Save New Order
fr_CA: Sauvegarder cette commande

en: Save Settings
fr_CA: Enregistrer les paramètres

en: Save Stylesheet
fr_CA: Enregistrer la feuille de style

en: Save and go back to form builder
fr_CA: Enregistreur et revenir au constructeur de formulaires

en: Save this field
fr_CA: Enregistrer ce champ

en: Saved successfully
fr_CA: Bien enregistré

en: Saving…
fr_CA: Enregistrement en cours…

en: Schedule posts
fr_CA: Programmer des articles

en: Scroll back to top
fr_CA: Retour en Haut

en: Search
fr_CA: Recherche

en: Search Comics
fr_CA: Rechercher des BD

en: Search Feedback
fr_CA: Recherche Feedback

en: Search Menu Item Labels
fr_CA: Chercher des libellés d'éléments de menu

en: Search Menu Items
fr_CA: Rechercher dans les éléments du menu

en: Search Menu Sections
fr_CA: Rechercher parmi les sections du menu

en: Search Modules…
fr_CA: Rechercher un module...

en: Search Project Tags
fr_CA: Recherche d&rsquo;étiquettes de projet

en: Search Project Types
fr_CA: Rechercher les types de projet

en: Search Projects
fr_CA: Rechercher un projet

en: Search Results for: %s
fr_CA: Résultat de recherche pour&thinsp;: %s

en: Search Testimonials
fr_CA: Recherche de t&eacute;moignages

en: Search engines can't access your site at the moment. If you'd like to make your site accessible, check your {{a}}Reading settings{{/a}} and switch "Search Engine Visibility" on.
fr_CA: Les moteurs de recherche ne peuvent pas accéder à votre site pour le moment. Pour rendre votre site accessible, vérifiez vos {{a}}Paramètres de lecture{{/a}} et activez la fonction « Moteur de recherche visible ».

en: Search for a Jetpack feature.
fr_CA: Recherchez une fonctionnalité Jetpack.

en: Search our support site
fr_CA: Rechercher dans notre site d'assistance

en: Search results
fr_CA: Résultats de recherche

[ctx: Search term.]
en: data
fr_CA: Donnée

[ctx: Search term.]
en: gdpr
fr_CA: rgpd

[ctx: Search term.]
en: privacy
fr_CA: vie privée

[ctx: Search term.]
en: terms of service
fr_CA: conditions d'utilisation

[ctx: Search term.]
en: tos
fr_CA: cdu

[ctx: Search term.]
en: tracks
fr_CA: suivis

en: Second ad below post
fr_CA: Seconde publicité sous l'article

en: Second param must be numeric or empty
fr_CA: Le second paramètre doit être numérique ou vide

en: Security
fr_CA: Sécurité

en: Security & Backups
fr_CA: Sécurité et sauvegardes

en: Security Scanning
fr_CA: Scan de Sécurité

en: Select a Simple Payments Button:
fr_CA: Sélectionnez un bouton Paiement simple :

en: Select a theme&hellip;
fr_CA: Sélectionner un thème&hellip;

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
fr_CA: Sélectionnez un utilisateur ou choisissez "personnalisé" et entrez une adresse courriel personnalisée.

en: Select an image
fr_CA: Choisir une image

en: Select another theme to view its custom CSS.
fr_CA: Sélectionnez un autre thème pour voir son CSS personnalisé.

en: Select feedback to download
fr_CA: S&eacute;lectionnez le feedback &agrave; t&eacute;l&eacute;charger

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
fr_CA: Sélectionner les rôles qui ont la capacité de voir les rapports statistiques.

en: Semantic Personal Publishing Platform
fr_CA: Plate-forme sémantique de publication personnelle

en: Send Email
fr_CA: Envoyer un courriel

en: Send email
fr_CA: Envoyer un courriel

en: Send email notification when someone likes a post
fr_CA: Envoyer une notification par courriel lorsque quelqu’un aime un article

en: Send to Email Address
fr_CA: Envoyer à l'adresse courriel

en: Send us a message!
fr_CA: Envoyez-nous un message!

en: Sent by a verified %s user.
fr_CA: Envoyé par un utilisateur %s vérifié.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
fr_CA: Envoyé par un visiteur non vérifié.

en: Sent data to WordPress.com
fr_CA: Envoyer les données à WordPress.com

en: Sent more data to WordPress.com
fr_CA: Envoyer davantage de données à WordPress.com

en: Separate tags with commas
fr_CA: Séparez les étiquettes par des virgules

en: Service name
fr_CA: Nom du service

en: Services dragged here will appear individually.
fr_CA: Les services glissés ici apparaîtront individuellement.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
fr_CA: Les services déposés ici seront rassemblés sous le bouton Plus.

en: Set a different content width for full size images.
fr_CA: Définissez une largeur de contenu différente pour les images pleine taille.

en: Set as logo
fr_CA: Définir comme logo

en: Set up Jetpack
fr_CA: Configurer Jetpack

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Settings have been saved
fr_CA: Paramètres enregistrés

[ctx: Settings header]
en: Backups and security scanning
fr_CA: Sauvegardes et analyses de sécurité

[ctx: Settings header]
en: Brute force attack protection
fr_CA: Protection contre les attaques par force brute

[ctx: Settings header]
en: Composing
fr_CA: Écriture

[ctx: Settings header]
en: Downtime monitoring
fr_CA: Surveillance des temps d'arrêt

[ctx: Settings header]
en: Like buttons
fr_CA: Boutons J'aime

[ctx: Settings header]
en: Privacy Settings
fr_CA: Paramètres de confidentialité

[ctx: Settings header]
en: Publicize connections
fr_CA: Connexions Publicize

[ctx: Settings header]
en: Search engine optimization
fr_CA: Optimisation pour les moteurs de recherche

[ctx: Settings header]
en: Sharing buttons
fr_CA: Boutons de partage

[ctx: Settings header]
en: Site stats
fr_CA: Stats du site

[ctx: Settings header]
en: Spam filtering
fr_CA: Filtrage des commentaires indésirables

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com log in
fr_CA: Connexion via WordPress.com

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com toolbar
fr_CA: Barre d'outils de WordPress.com

en: Share
fr_CA: Partager

en: Share information with our analytics tool about your use of services while logged in to your WordPress.com account. {{cookiePolicyLink}}Learn more{{/cookiePolicyLink}}.
fr_CA: Partagez les informations concernant votre utilisation des services avec notre outil d'analyse tout en étant connecté à votre compte WordPress.com. {{témoinPolicyLink}}En savoir plus{{/témoinPolicyLink}}.

en: Share on Tumblr
fr_CA: Partager sur Tumblr

en: Share this:
fr_CA: Partagez ceci :

en: Shared Post
fr_CA: Article partagé

en: Sharing
fr_CA: Partage

en: Sharing Buttons
fr_CA: Boutons de partage

en: Sharing Label
fr_CA: Libellé du bouton

en: Sharing Settings
fr_CA: Options de partage

en: Sharing URL
fr_CA: URL de Partage

en: Sharing is off. Add services above to enable.
fr_CA: Le partage est désactivé. Ajoutez des services ci-dessus pour activer.

en: Sharing label
fr_CA: Libell&eacute; du bouton

en: Shelf:
fr_CA: Rayon :

en: Shield Badge
fr_CA: Badge Bouclier

[ctx: Short label appearing near a paid feature configuration block.]
en: Paid
fr_CA: Payant

[ctx: Short message informing user that the site is secure.]
en: Secure
fr_CA: Sécurisé

[ctx: Short warning message]
en: Updates needed
fr_CA: Mises à jour nécessaires

[ctx: Short warning message about an invalid key being used for Akismet.]
en: Invalid key
fr_CA: Clé non valide

[ctx: Short warning message about new threats found.]
en: Threats found!
fr_CA: Menace détectée!

[ctx: Short warning message about site having no security scan.]
en: No scanning
fr_CA: Aucune analyse

[ctx: Shorthand for Privacy Policy.]
en: Privacy
fr_CA: Confidentialité

[ctx: Shorthand for Terms of Service.]
en: Terms
fr_CA: Conditions

en: Show Account Links
fr_CA: Afficher les Liens du Compte

en: Show Cover Photo
fr_CA: Afficher la photo de couverture

en: Show Excerpts:
fr_CA: Afficher un extrait de l&rsquo;article :

en: Show Faces
fr_CA: Montrer les visages

en: Show Featured Image:
fr_CA: Afficher l&rsquo;image à la Une :

en: Show Page Posts.
fr_CA: Afficher les pages d&rsquo;articles.

en: Show Personal Links
fr_CA: Afficher les Liens Personnels

en: Show Stream
fr_CA: Afficher le Flux

en: Show a "follow blog" option in the comment form
fr_CA: Ajouter l’option "Suivre le Blogue" au formulaire de commentaires

en: Show a "follow comments" option in the comment form
fr_CA: Ajouter l’option "s’abonner aux commentaires" au formulaire de commentaires

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
fr_CA: Ajouter la locution <em>'Suivre le Blogue'</em> au module des commentaires.

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
fr_CA: Ajouter l&rsquo;option <em>'S&rsquo;abonner aux commentaires'</em> au formulaire de commentaires

en: Show a headline
fr_CA: Afficher un titre

en: Show a hit counter for your blog.
fr_CA: Affichez un compteur de visites sur votre blogue.

en: Show a maximum of
fr_CA: Afficher au maximum

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
fr_CA: Afficher un message de promotion des applications WordPress pour mobile au bas de votre thème pour mobile.

en: Show a thumbnail image where available
fr_CA: Affichez une image miniature lorsque cela est possible

en: Show a thumbnail image where available.
fr_CA: Affichez une image miniature lorsque cela est possible.

en: Show ads on the first article on your home page or at the end of every page and post. Place additional ads at the top of your site and to any widget area to increase your earnings.
fr_CA: Affichez des publicités sur le premier article de votre page d'accueil ou à la fin de chaque page et de chaque article. Insérez d'autres publicités en haut de votre site et dans une zone de widgets pour augmenter vos revenus.

en: Show all
fr_CA: Montrer tous

en: Show an ad for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme
fr_CA: Afficher un message de promotion des applications WordPress pour mobile au bas de votre thème pour mobile

en: Show buttons on
fr_CA: Afficher les boutons sur

en: Show context
fr_CA: Afficher le contexte

en: Show context (category or tag)
fr_CA: Afficher le contexte (catégorie ou mot-clé)

en: Show date
fr_CA: Afficher la date

en: Show entry date
fr_CA: Afficher la date de l&rsquo;article

en: Show featured images
fr_CA: Afficher les images à la Une

en: Show likes.
fr_CA: Montrer les Likes.

en: Show map
fr_CA: Afficher carte

en: Show map of photo location in carousel, when available.
fr_CA: Afficher sur une carte l'endroit de la prise de vue, si disponible.

en: Show photo Exif metadata in carousel (when available)
fr_CA: Afficher les métadonnées Exif de la photo dans le Carrousel (si disponibles).

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
fr_CA: Afficher les métadonnées de vos photos (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) dans le carrousel, lorsqu'elles sont disponibles.

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
fr_CA: Afficher les métadonnées de vos photos (<a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) dans le carrousel, lorsqu'elles sont disponibles.

en: Show profile photos in the plugin.
fr_CA: Afficher les photos du profil dans le module complémentaire.

en: Show related content after posts
fr_CA: Afficher une liste d&rsquo;articles similaires au bas de chaque article

en: Show search box
fr_CA: Afficher le champ de recherche

en: Show sharing buttons.
fr_CA: Afficher les boutons de partage.

en: Show sort selection dropdown
fr_CA: Afficher la liste déroulante de la sélection de tri

en: Show the Reblog button on posts
fr_CA: Afficher le bouton Reblogue sur vos articles

en: Show thumbnails
fr_CA: Afficher les miniatures

en: Show top posts over
fr_CA: Afficher les Articles Phares sur

en: Show top search terms over
fr_CA: Afficher les termes de recherche principaux sur

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
fr_CA[0]: Afficher le nombre d&#8217;abonnés total&nbsp;? (%s abonné)
fr_CA[1]: Afficher le nombre d&#8217;abonnés total&nbsp;? (%s abonnés)

en: Show your support for the Internet Defense League.
fr_CA: Soutenez l’Internet Defense League.

en: Show:
fr_CA: Afficher :

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: and
fr_CA: et

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
fr_CA: ou

en: Shows %s post on each load. | Shows %s posts on each load.
fr_CA[0]: Affiche %s article à chaque chargement.
fr_CA[1]: Affiche %s articles à chaque chargement.

en: Shows your most viewed posts and pages.
fr_CA: Affiche vos pages et articles phares.

en: Shutter Speed
fr_CA: Vitesse d'obturation

en: Silver
fr_CA: Argent

en: Similar post
fr_CA: Article similaire

en: Simple Payments
fr_CA: Paiements simples

en: Simple Payments orders
fr_CA: Commandes Paiements Simples

en: Simple Payments products
fr_CA: Produits Paiements Simples

en: Simple and concise statistics about your traffic. Jetpack collects data about pageviews, likes, comments,
    		locations, and top posts. View them in your dashboard or on WordPress.com.
fr_CA: Statistiques simples et concises concernant votre trafic. Jetpack recueille des données concernant les pages consultées, les mentions J'aime, les commentaires,n		les emplacements et les meilleurs articles. Consultez-les depuis votre tableau de bord ou sur WordPress.com.

en: Since your milestone
fr_CA: Depuis votre événement

en: Site ID must be provided to disconnect a sub-site.
fr_CA: L’ID du site doit être fournie pour déconnecter un site.

en: Site ID must be provided to register a sub-site.
fr_CA: L’ID du site doit être fournie pour connecter un site.

en: Site Logo
fr_CA: Logo pour votre site

en: Site Name
fr_CA: Nom du site

en: Site Security
fr_CA: Sécurité du site

en: Site Stats
fr_CA: 	Stats du Site

en: Site data correctly received.
fr_CA: Données du site correctement reçues.

en: Site features correctly received.
fr_CA: Fonctionnalités du site correctement reçues.

en: Site not verified with any service.
fr_CA: Le site n'a été vérifié par aucun service.

en: Site stats, related content, and sharing tools
fr_CA: Outils de statistiques du site, affichage de contenu similaire, et outils de partage

en: Site successfully connected.
fr_CA: Site connecté.

en: Sitemap Interval
fr_CA: Intervalle entre les plan du sites

en: Sitemap URL
fr_CA: URL du plan du site

en: Sitemaps
fr_CA: plan du sites

en: Sitemaps are files that search engines like Google or Bing use to index your website. They can help improve your ranking in search results. When you enable this feature, Jetpack will create sitemaps for you and update them automatically when the content on your site changes.
fr_CA: Les plan du sites sont des fichiers que les moteurs de recherche comme Google ou Bing utilisent pour indexer votre site Web. Ils permettent d'améliorer votre classement dans les résultats de recherche. Lorsque vous activez cette fonctionnalité, Jetpack crée des plan du sites pour vous et les met à jour automatiquement lorsque le contenu de votre site change.

en: Size:
fr_CA: Taille :

en: Skip to primary content
fr_CA: Aller au contenu principal

en: Skip to toolbar
fr_CA: Aller à la barre d'outils

en: Slideshow
fr_CA: Diaporama

en: Small
fr_CA: Petit

en: Social Icons
fr_CA: Icônes de réseaux sociaux

en: Social Links Menu
fr_CA: Menu de liens vers vos réseaux sociaux

en: Social Media Icons (Deprecated)
fr_CA: Icônes de réseaux sociaux (obsolète)

en: Social Menu
fr_CA: Menu de réseaux sociaux

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
fr_CA: Certains thèmes et extensions <a href="%1$s" target="_blank">ne sont pas compatibles</a> avec Jetpack&nbsp;: vérifiez <a href="%2$s" target="_blank">cette liste</a>. (Vous pouvez aussi parcourir <a href="%3$s" target="_blank">notre documentation</a>, ou <a href="%4$s" target="_blank">les forums d&rsquo;entraide</a> pour voir si d&rsquo;autres personnes ont rencontré un problème similaire au votre.)

en: Someone likes one of my posts
fr_CA: Quelqu'un aime un de mes articles

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
fr_CA: Quelqu&rsquo;un pourrait être en train d&rsquo;essayer d&rsquo;obtenir l&rsquo;accès à votre site. Ou alors vous venez de trouver un bug :). Dans tous les cas, merci de fermer cette fenêtre.

en: Something happened while loading stats. Please try again later or {{a}}view your stats now on WordPress.com{{/a}}
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du chargement des statistiques. Réessayez ultérieurement ou {{a}}consultez vos statistiques maintenant sur WordPress.com{{/a}}

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %1$sWufoo Code Manager%2$s, you should be golden.
fr_CA: Il y a un problème avec votre code abrégé Wufoo. Si vous le copiez-collez à partir de %sWufoo Code Manager%s, vous devriez disposer de la dernière version.

en: Something went wrong:
fr_CA: Un problème est survenu&nbsp;:

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
fr_CA: Oups! Quelque chose est allé de travers alors qu&rsquo;il n&rsquo;aurait pas dû. Merci d&rsquo;essayer une nouvelle fois.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
fr_CA: Une erreur s'est produite &agrave; la publication de votre commentaire. Veuillez nous en excuser, et r&eacute;essayer dans quelques instants.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
fr_CA: Désolé, nous n&rsquo;avons pas pu authentifier votre requête.

en: Sorry, no updating arrays at this time
fr_CA: Désolé, aucune mise à jour des tableaux n'est actuellement disponible

en: Sorry, nothing to report.
fr_CA: Désolé, il n&rsquo;y a rien à rapporter.

en: Sorry, that Pinterest URL was not recognized.
fr_CA: Désolé, cette URL Pinterest n’a pas été reconnue.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
fr_CA: Vous n’avez pas l’autorisation d’activer cette extension.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
fr_CA: Vous n'avez pas l’autorisation de désactiver cette extension.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
fr_CA: Vous n’êtes pas autorisé·e à voir les brouillons.

en: Sorry, you cannot view this resource.
fr_CA: Désolé, vous ne pouvez pas voir cette ressource.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
fr_CA: Impossible de partager les articles de votre blogue par courriel.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
fr_CA: Votre navigateur n'est pas support&eacute;, rendez-vous sur browsehappy.com pour y rem&eacute;dier.

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
fr_CA: Désolé, mais nous ne trouvons pas cette adresse. Aucune carte ne sera affichée. Avez-vous utilisé un format d&rsquo;adresse correct?

en: Sort by
fr_CA: Trier par

en: Sort by:
fr_CA: Trier par&nbsp;:

en: Spam
fr_CA: Ind&eacute;sirable

en: Spam Protection
fr_CA: Protection contre le contenu indésirable

en: Spam filtering
fr_CA: Filtrage des commentaires indésirables

en: Spam it: %s
fr_CA: Le marquer comme indésirable : %s

en: Square Tiles
fr_CA: Mosaïque d&rsquo;images carrées

en: Stars
fr_CA: Étoiles

en: Start Fresh
fr_CA: Nouveau départ

en: Start Fresh &amp; Create New Connection
fr_CA: Prendre un nouveau départ et créer une nouvelle connexion

en: Start Video After
fr_CA: Démarrer la vidéo après

en: Static page:
fr_CA: Page statique:

en: Stats
fr_CA: Statistiques

en: Status updated
fr_CA: État mis à jour

en: Stylesheet saved.
fr_CA: Feuille de styles sauvegardée.

en: Sub-site override
fr_CA: Redéfinition par site

en: Subject
fr_CA: Objet

en: Submit
fr_CA: Envoyer

en: Submit Beta feedback
fr_CA: Envoyer vos retours à propos de la Beta

en: Submitting Comment%s
fr_CA: Envoi du commentaire%s

en: Subscribe
fr_CA: Abonnez-vous

en: Subscribe Button:
fr_CA: Bouton d'abonnement&nbsp;:

en: Subscribe Placeholder:
fr_CA: Paramètre fictif pour le champ courriel du widget&nbsp;:

en: Subscribe to %s
fr_CA: S&rsquo;abonner à %s

en: Subscribe to Blog via Email
fr_CA: Abonnez-vous au blogue par courriel

en: Subscriber
fr_CA: Abonné

en: Success Message Text:
fr_CA: Texte du message d'abonnement réussi&nbsp;:

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click 'Confirm Follow' to start subscribing.
fr_CA: Un courriel vient de vous être envoyé pour confirmer votre abonnement. Merci de cliquer sur le lien "Confirmer l’abonnement" dans cet courriel pour valider votre abonnement.

en: Summary
fr_CA: Sommaire

en: Support
fr_CA: Modifier le formulaire

en: Switch
fr_CA: Basculer

en: Sync errored with code: %s
fr_CA: Erreur de synchronisation avec le code&nbsp;: %s

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
fr_CA: La synchronisation a été bloquée par WordPress.com afin d’éviter des problèmes avec vos données

en: Tag Dimensions:
fr_CA: Dimensions des mots-clés&nbsp;:

en: Tag name
fr_CA: Nom de l&rsquo;étiquette

en: Tagged with %s
fr_CA: Étiquette(s)&nbsp;: %s

en: Tags
fr_CA: Étiquettes

en: Take Our Survey
fr_CA: Répondre à notre questionnaire

en: Taxonomy
fr_CA: Taxonomie

en: Term not found
fr_CA: Terme non trouvé

en: Test your site's compatibility with Jetpack.
fr_CA: Testez la compatibilité de votre site avec Jetpack.

en: Test your site’s compatibility with Jetpack.
fr_CA: Testez la compatibilité de votre site avec Jetpack.

en: Testimonial
fr_CA: T&eacute;moignage

en: Testimonial Archive Content
fr_CA: Contenu de l&rsquo;archive de témoignages

en: Testimonial Archive Featured Image
fr_CA: Image à la Une pour les archives de témoignages

en: Testimonial Archive Title
fr_CA: Titre de l&rsquo;archive de témoignages

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fr_CA: Brouillon de témoignage mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Voir le témoignage</a>

en: Testimonial list navigation
fr_CA: Navigation de la liste des témoignages

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
fr_CA: Chaque page de témoignage affiche un maximum de %1$s témoignages

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
fr_CA: T&eacute;moignage publi&eacute;. <a href="%s">Voir le t&eacute;moignage</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
fr_CA: Témoignage restauré depuis la révision de %s

en: Testimonial saved.
fr_CA: T&eacute;moignage enregistr&eacute;.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
fr_CA: Témoignage planifié pour : <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Voir le témoignage</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fr_CA: Témoignage soumis. <a target="_blank" href="%s">Voir le témoignage</a>

en: Testimonial updated.
fr_CA: T&eacute;moignage actualis&eacute;.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
fr_CA: T&eacute;moignage actualis&eacute;. <a href="%s">Afficher le t&eacute;moignage</a>

en: Testimonials
fr_CA: T&eacute;moignages

en: Testimonials list
fr_CA: Liste des témoignages

en: Testimonials shortcode: [testimonials]
fr_CA: Code abrégé des témoignages : [témoignages]

en: Testing connection for %s
fr_CA: Test de connexion pour %s

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
fr_CA: Test de la compatibilité de votre site avec Jetpack en cours...

en: Text
fr_CA: Texte

en: Text & Image Links
fr_CA: Liens Texte et Image

en: Text Link
fr_CA: Lien Texte

en: Text List
fr_CA: Liste texte

[ctx: Text displayed when there is no information]
en: None
fr_CA: Aucun

en: Text only
fr_CA: Texte seulement

en: Textarea
fr_CA: Zone de texte

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
fr_CA: Merci d'avoir activé Protect! Pour protéger votre site, activez Jetpack sur l&rsquo;ensemble de votre réseau multisite, et activez Protect sur votre site principal. Du fait de la façon dont les connexions multisites sont gérées sur WordPress, il est nécessaire d'activer Jetpack sur l&rsquo;ensemble de votre réseau pour que Protect fonctionne correctement. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>

en: That connection has been removed.
fr_CA: Cette connexion a été retirée.

en: That post does not have a VideoPress video associated to it.
fr_CA: Cet article n’a pas de vidéo VideoPress associée.

en: The Big Day
fr_CA: Le grand jour

en: The Blip.tv service has been shut down since August 20th, 2015.
fr_CA: Le service Blip.tv n'existe plus depuis le 20 août 2015.

en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
fr_CA: L’URL du blogue n’est pas bien précisée dans le widget.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
fr_CA: ID du client / ID WP.com de ce site

en: The ID of this site does not exist.
fr_CA: L'ID de ce site n'existe pas.

en: The Jetpack Module is already activated.
fr_CA: Ce module Jetpack est déjà activé.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
fr_CA: Le module Jetpack est déjà désactivé.

en: The Jetpack Version is %s
fr_CA: La version de Jetpack est %s

en: The Plugin is already active.
fr_CA: L&rsquo;extension est déjà activée.

en: The Plugin is already deactivated.
fr_CA: L&rsquo;extension est déjà désactivée.

en: The Twitter Timeline widget can't display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username. Otherwise, delete this widget.
fr_CA: Le widget Twitter Timeline ne peut plus afficher les tweets en fonction des recherches ou des hashtags. Pour afficher une simple liste de tweets, remplacez l'ID du widget par un nom d'utilisateur Twitter. Sinon, supprimez ce widget.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
fr_CA: Nom d&rsquo;utilisateur Twitter du propriétaire de ce site.

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
fr_CA: L&#8217;extension VideoPress n&#8217;a pas pu communiquer avec les serveurs de VideoPress. Cette erreur peut être due à une extension mal configurée. Merci de réinstaller ou de mettre à jour.

en: The WP.com user ID of the connected user
fr_CA: ID WordPress.com de l&rsquo;utilisateur connecté

en: The WP.com user email of the connected user
fr_CA: Adresse courriel du compte WordPress.com de l&rsquo;utilisateur connecté

en: The WP.com username of the connected user
fr_CA: Nom d&rsquo;utilisateur WordPress.com de l&rsquo;utilisateur connecté

en: The WordAds module is not active
fr_CA: Le module WordAds n'est pas actif

en: The WordPress for Android App Gets a Big Facelift
fr_CA: Remaniement en profondeur de l'application WordPress pour Android

en: The WordPress.com account for the primary connection is %s
fr_CA: Le compte WordPress.com de la connexion principale est %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
fr_CA: Le blogue_id WordPress.com est %d

en: The WordPress.com toolbar replaces the default WordPress admin toolbar and streamlines your WordPress experience. It offers one-click access to manage all your sites, update your WordPress.com profile, view notifications, and catch up on the sites you follow in the Reader.
fr_CA: La barre d'outils de WordPress.com remplace la barre d'outils administrateur par défaut de WordPress et améliore votre expérience. Elle permet d'accéder en un clic à la gestion de tous vos sites, de mettre à jour votre profil WordPress.com, de voir les notifications et de découvrir les sites auxquels vous êtes abonné dans le Lecteur.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
fr_CA: Le process d&rsquo;autorisation a expiré. Merci d&rsquo;essayer une nouvelle fois.

en: The big day is here.
fr_CA: Le grand jour est arrivé.

[ctx: The blog of a website.]
en: Blog
fr_CA: Blogue

en: The cron is not scheduled to run.
fr_CA: Le cron n’a pas d’exécution programmée.

en: The cron named `%s` was removed from the schedule.
fr_CA: Le cron "%s" a été supprimé de la programmation.

en: The cron named `%s` was scheduled.
fr_CA: Le cron "%s" a été programmé.

en: The default content width for the %s theme is %d pixel. | The default content width for the %s theme is %d pixels.
fr_CA[0]: La largeur par défaut du contenu sur le thème %s est de %d pixel.
fr_CA[1]: La largeur par défaut du contenu sur le thème %s est de %d pixels.

en: The default policy URL only covers cookies set by Jetpack. If you’re running other plugins, custom cookies, or third-party tracking technologies, you should create and link to your own cookie statement.
fr_CA: Le lien de politique par défaut ne couvre que les témoins mis en place par Jetpack. Si vous utilisez d'autres extensions, des témoins personnalisés ou des technologies de suivi de tierces, vous devez créer votre propre déclaration relative aux témoins et ajouter un lien vers celle-ci.

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video playback and shares and the player is lightweight and responsive.
fr_CA: La méthode la plus simple pour mettre en ligne sur votre site des vidéos sans publicité ni marque. Vous obtenez des statistiques sur la lecture et le partage de vidéos, et le lecteur est léger et réactif.

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
fr_CA: Cette adresse E-courriel a bloqué tous les ecourriels d&rsquo;abonnement. <br /> Vous pouvez gérer vos paramètres d&rsquo;abonnement sur <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
fr_CA: L'adresse courriel que vous avez soumise est invalide. Vérifiez et essayez de nouveau.

en: The embed_url parameter must be a valid URL.
fr_CA: Le paramètre embed_url doit être une URL valide.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
fr_CA: Les autorisations de fichier sur cet hébergeur empêchent la modification de fichiers.

[ctx: The home page of a website.]
en: Home Page
fr_CA: Page d’accueil

en: The image helps collect stats, but should work when hidden.
fr_CA: L'image facilite la collecte des statistiques mais tout devrait toujours fonctionner si vous la cachez.

en: The module %s failed to be activated. | The modules %s failed to be activated.
fr_CA[0]: Échec de l'activation du module %s.
fr_CA[1]: Échec de l'activation des modules %s.

en: The module %s was activated. | The modules %s were activated.
fr_CA[0]: Le module %s a été activé.
fr_CA[1]: Les modules %s ont été activés.

en: The number of sites of the connected WP.com user
fr_CA: Nombre de sites de l&rsquo;utilisateur connecté

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
fr_CA[0]: L&rsquo;;ancienne version a été désactivée et peut être supprimée de votre site.
fr_CA[1]: Les anciennes versions ont été désactivées et peuvent être supprimées de votre site.

en: The onboarding token couldn't be deleted.
fr_CA: Le jeton d’intégration n’a pas pu être supprimé.

en: The plugin is already installed
fr_CA: L&rsquo;extension est déjà installée

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
fr_CA: La connexion principale est attachée au compte WordPress.com de <strong>%s</strong>.

en: The recovery token is not valid for this user.
fr_CA: Le jeton de récupération n’est pas valide pour cet utilisateur.

en: The request is not signed correctly.
fr_CA: La requête n&rsquo;est pas correctement signée.

en: The requested Jetpack data updates were successful.
fr_CA: Les mises à jour des données Jetpack demandées ont réussi.

en: The requested Jetpack module could not be activated.
fr_CA: Le module Jetpack demandé n'a pas pu être activé.

en: The requested Jetpack module could not be deactivated.
fr_CA: Le module Jetpack demandé n'a pas pu être désactivé.

en: The requested Jetpack module is inactive.
fr_CA: Le module Jetpack demandé est inactif.

en: The requested Jetpack module is not active.
fr_CA: Le module Jetpack demandé n'est pas actif.

en: The requested Jetpack module was activated.
fr_CA: Le module Jetpack demandé a été activé.

en: The requested Jetpack module was already inactive.
fr_CA: Le module Jetpack demandé était déjà inactif.

en: The requested Jetpack module was deactivated.
fr_CA: Le module Jetpack demandé a été désactivé.

en: The requested Jetpack module was not found.
fr_CA: Le module Jetpack demandé est introuvable.

en: The requested URL is not an embed.
fr_CA: L'URL demandée n'est pas incorporé.

en: The requested widget was not found.
fr_CA: Le widget demandé est introuvable.

en: The required "local_user" parameter is missing.
fr_CA: Le paramètre obligatoire "local_user" est manquant.

en: The required "nonce" parameter is missing.
fr_CA: Le paramètre "nonce" obligatoire est manquant.

en: The response parameter is invalid or malformed
fr_CA: Le paramètre de réponse est non valide ou mal formé

en: The response parameter is missing
fr_CA: Le paramètre de réponse est manquant

en: The roles property must be a string or an array.
fr_CA: La propriété roles doit être une chaîne ou un tableau.

en: The secret parameter is invalid or malformed
fr_CA: Le paramètre secret est non valide ou mal formé

en: The secret parameter is missing
fr_CA: Le paramètre secret est manquant

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
fr_CA: Les réglages du Contenu mis en valeur ont été déplacés vers <a href="%s">Apparence &rarr; Personnaliser</a>.

en: The site is in Development Mode, so you can not connect to WordPress.com.
fr_CA: Le site est en mode de développement, vous ne pouvez donc pas vous connecter à WordPress.com.

en: The site is not the main network site
fr_CA: Le site n’est pas le site principal de ce réseau

en: The specified theme was not found.
fr_CA: Le thème spécifié n&rsquo;a pas été trouvé.

en: The theme is already installed
fr_CA: Le thème est déjà installé

en: The user is already connected
fr_CA: L’utilisateur est déjà connecté

en: The video has been imported as Attachment ID %d
fr_CA: La vidéo a été importée avec l&rsquo;ID %d

en: The widget only works with Facebook Pages.
fr_CA: Ce widget fonctionne uniquement avec les Pages Facebook.

en: Theme enhancements
fr_CA: Améliorations des thèmes

en: Theme is empty.
fr_CA: Le thème est vide.

en: Theme support required.
fr_CA: Votre thème doit tout d’abord prendre en charge cette fonctionnalité.

en: Theme: %1$s.
fr_CA: Thème : %1$s.

en: There are no photos to display. Make sure your Flickr feed URL is correct, and that your pictures are publicly accessible.
fr_CA: Aucune photo ne peut être affichée. Assurez-vous que l’URL de votre flux RSS Flickr est correcte, et que vos photos sont publiques.

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
fr_CA: Aucun article à afficher. <a href="%s" target="_blank">Souhaitez-vous plus de trafic?</a>

en: There are no users to display in this <a href="%1$s">My Community widget</a>. <a href="%2$s">Want more traffic?</a>
fr_CA: Aucun utilisateur à afficher dans ce <a href="%1$s">widget de communauté</a>. <a href="%2$s">Souhaitez-vous augmenter le trafic sur votre site?</a>

en: There are unsaved settings in this tab that will be lost if you leave it. Proceed?
fr_CA: Il y a des réglages non sauvegardés dans cet onglet; ils seront seront perdus si vous le fermez. Continuer?

en: There is no cron named %s.
fr_CA: Il n’existe aucun cron appelé %s.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_CA: Aucun extrait, car cet article est protégé.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
fr_CA: Un problème de connexion à  %s empêche de créer une connexion. Veuillez réessayer dans un moment.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
fr_CA: Un problème est apparu lors de la connexion à Publicize. Merci de réessayer plus tard.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
fr_CA: Erreur lors du chargement des données nécessaires à l&rsquo;affichage de la carte. Merci de rafraîchir la page.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
fr_CA: Erreur lors de la connexion aux serveurs Jetpack.

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
fr_CA: Erreur lors de la création de votre utilisateur. Veuillez contacter l’administrateur du site.

en: There was an error deactivating your plugin
fr_CA: Il y a eu une erreur lors de l&rsquo;activation de votre extension

en: There was an error disconnecting Jetpack. Error: %(error)s
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la déconnexion de Jetpack. Erreur : %(error)s

en: There was an error installing WooCommerce Services.
fr_CA: Erreur lors de l&rsquo;installation de WooCommerce Services.

en: There was an error installing your plugin
fr_CA: Erreur lors de l&rsquo;installation de l&rsquo;extension

en: There was an error installing your theme
fr_CA: Erreur lors de l&rsquo;installation du thème

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
fr_CA: Erreur lors de votre connexion à WordPress.com. Merci d’essayer à nouveau, ou essayez de vous connecter avec votre nom d’utilisateur et mot de passe.

en: There was an error updating your plugin
fr_CA: Il y a eu une erreur lors de la mise à jour de votre extension

en: There was an error updating your theme
fr_CA: Il y a eu une erreur lors de la mise à jour de votre thème

en: There was an error when subscribing. Please try again.
fr_CA: Une erreur est apparue lors de votre inscription. Merci d&#8217;essayer à nouveau.

en: There was an error while activating the module.
fr_CA: Erreur lors de l&rsquo;activation du module.

en: There was an error while deactivating the module.
fr_CA: Erreur lors de la désactivation du module.

en: There was an error while getting the update data for this site.
fr_CA: Erreur lors de l&rsquo;obtention des données de mises à jour pour ce site.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click "Connect to WordPress.com" again.
fr_CA: Un problème est survenu lors de la connexion de votre Jetpack Cliquez de nouveau sur "Se connecter à WordPress.com".

en: There was an issue saving your updates to the VideoPress service. Please try again later.
fr_CA: Un problème est survenu lors de l’enregistrement de vos mises à jour dans le service VideoPress. Merci de réessayer ultérieurement.

en: There was an issue validating this request.
fr_CA: Un problème est survenu lors de la validation de cette requête.

en: There was an unspecified error registering the site
fr_CA: Erreur non définie lors de l’enregistrement du site

en: There's a problem with your Antispam API key. {{a}}Learn more{{/a}}.
fr_CA: Il y a un problème avec votre clé d'API anti-spam. {{a}}En savoir plus{{/a}}.

en: These are the latest posts in %s.
fr_CA: Voici les derniers articles publiés dans %s.

en: These settings affect all sites on the network.
fr_CA: Ces réglages modifient tous les sites du réseau.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
fr_CA: Permet de modifier le message envoyé aux nouveaux abonnés.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
fr_CA: (obligatoire)

en: This connection is working correctly.
fr_CA: Cette connexion fonctionne correctement.

en: This feature has been disabled by a site administrator.
fr_CA: Cette fonctionnalité a été désactivée par un administrateur du site.

en: This field is for validation and should not be changed
fr_CA: Ce champ est utilisé pour la validation du formulaire et ne doit pas être changé

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
fr_CA[0]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photo</a>.
fr_CA[1]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photos</a>.

en: This helps to clearly separate the related posts from post content.
fr_CA: Cela permet de distinguer clairement les articles similaires du contenu de l&rsquo;article.

en: This information helps us improve our products, make marketing to you more relevant, personalize your WordPress.com experience, and more as detailed in our {{pp}}privacy policy{{/pp}}.
fr_CA: Ces informations nous permettent d'améliorer nos produits, de mieux cibler nos campagnes marketing, de personnaliser votre expérience WordPress.com et plus encore, comme indiqué dans notre {{pp}}politique de confidentialité{{/pp}}.

en: This is an XML Image Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
fr_CA: Ce plan du site d’image XML est généré par <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, et peut être utilisé par des moteurs de recherche comme <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> ou <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML News Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
fr_CA: Ce plan du site d'actualités XML est généré par <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> et peut être utilisé par des moteurs de recherche comme <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> ou <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap Index generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
fr_CA: Ce plan du site d’index XML est généré par <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, et peut être utilisé par des moteurs de recherche comme <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> ou <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
fr_CA: Ce plan du site XML est généré par <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> et peut être utilisé par des moteurs de recherche comme <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> ou <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Video Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
fr_CA: Ce plan du site vidéo XML est généré par <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, et peut être utilisé par des moteurs de recherche comme <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> ou <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is where PayPal will send your money. To claim a payment, you'll need a <a href="%1$s" %2$s>PayPal account</a> connected to a bank account.
fr_CA: C'est ici que PayPal enverra votre argent. Pour réclamer un paiement, vous aurez besoin d'un <a href="%s" %s>compte PayPal</a> associé à un compte bancaire.

en: This option has moved. You can now manage it %1$shere%2$s.
fr_CA: Cette option a été déplacée. Vous pouvez désormais en effectuer la gestion %1$sici%2$s.

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
fr_CA: Le support multibyte est utilisé <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">si disponible</a>, mais cette extension peut fonctionner sans. Vous pourriez rencontrer des problèmes mineurs avec Twitter et d'autres services de partage.

en: This post has been shared!
fr_CA: Cet article a &eacute;t&eacute; partag&eacute.

en: This post is password protected.
fr_CA: Article prot&eacute;g&eacute; par mot de passe.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_CA: Cet article est protégé par un mot de passe. Veuillez le saisir pour pouvoir lire ses commentaires.

en: This request method does not support body parameters.
fr_CA: Cette méthode de requête ne prend pas en charge les paramètres du corps.

en: This request method is not supported.
fr_CA: Cette méthode de requête n’est pas prise en charge.

en: This site has no plugins.
fr_CA: Ce site n'a aucune extension.

en: This site is not connected to WordPress.com. Please ask the site administrator to connect.
fr_CA: Ce site n'est pas connecté à WordPress.com. Veuillez demander à l'administrateur du site de se connecter.

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
fr_CA: Impossible de lancer ce diaporama. Raffra&icirc;chissez la page&hellip; ou essayez un autre navigateur.

en: This slideshow requires JavaScript.
fr_CA: Ce diaporama nécessite JavaScript.

en: This theme does not exist
fr_CA: Ce thème n’existe pas.

en: This user is linked and ready to fly with Jetpack.
fr_CA: Cet utilisateur est connecté et prêt à s&rsquo;envoler avec Jetpack.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
fr_CA: Cet utilisateur n&rsquo;est pas autorisé à %s sur ce site.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
fr_CA: Cet utilisateur n&rsquo;est pas autorisé à gérer les plugins pour tout le réseau de sites.

en: This video is intended for mature audiences.
fr_CA: Cette vidéo est destinée à un public mature.

en: This widget adds a payment button of your choice to your sidebar. To create or edit the payment buttons themselves, <a href="%s">use the Customizer</a>.
fr_CA: Ce widget ajoute un bouton de paiement de votre choix à votre colonne latérale. Pour créer ou modifier les boutons de paiement eux-mêmes, <a href="%s">utilisez l'outil de personnalisation</a>.

en: This will reset all Jetpack options, are you sure?
fr_CA: Cela réinitialisera toutes les options de Jetpack, souhaitez-vous continuer?

en: Thumbnail
fr_CA: Miniature

en: Thumbnail Grid
fr_CA: Grille de miniatures

en: Tiled Columns
fr_CA: Mosaïque de colonnes

en: Tiled Galleries
fr_CA: Mosaïque d'images

en: Tiled Mosaic
fr_CA: Mosaïque d'images

en: Tiles
fr_CA: Mosaïque d'images rectangulaires

en: Time
fr_CA: Temps

en: Time Unit
fr_CA: Unité de temps

en: Time:
fr_CA: Temps:

en: Timeline Theme:
fr_CA: Thème de la timeline&nbsp;:

en: Title
fr_CA: Titre

en: Title (optional):
fr_CA: Titre (facultatif)&nbsp;:

en: Title will appear on the first frame of your video
fr_CA: Le titre apparaîtra sur la première image de votre vidéo

en: Title:
fr_CA: Titre&nbsp;:

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
fr_CA: Pour sauvegarder automatiquement l'ensemble de votre site, {{a}}installez et activez{{/a}} VaultPress.

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}upgrade your account{{/a}}.
fr_CA: Pour sauvegarder automatiquement l'ensemble de votre site, {{a}}mettez votre compte à niveau{{/a}}.

en: To find your Flickr RSS URL, go to your photostream, add "?details=1" to the URL, and hit enter. Scroll down until you see the RSS icon or the "Latest" link. Right-click on either options and copy the URL. Paste into the box above.
fr_CA: Pour trouver votre adresse RSS de Flickr, accédez à votre album photo, ouvrez le menu « Plus » et cliquez sur « Modifier ». Faites défiler la page jusqu’à ce que l’icône RSS ou le lien « Dernier » apparaisse. Cliquez avec le bouton droit de la souris sur l’icône ou sur le lien, puis copiez l’URL. Collez-la dans la zone située au-dessus.

en: To get started, click on Add Media in your post editor and upload a video; we’ll take care of the rest!
fr_CA: Pour commencer, cliquez sur &laquo;Ajouter un média&raquo; dans votre éditeur de publication et chargez une vidéo; nous nous occupons du reste!

en: To infinity and beyond
fr_CA: Vers l'infini et au-delà

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
fr_CA: Pour utiliser la Publication par courriel, vous devez lier votre compte %s à votre compte WordPress.com.

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
fr_CA: Pour utiliser Publicize, vous devrez lier votre compte %s à votre compte WordPress.com en utilisant le lien ci-dessous.

en: Toolbar
fr_CA: Barre d'outils

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
fr_CA: Aide

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
fr_CA: Voir l&rsquo;historique complet

en: Top
fr_CA: Haut

en: Top Posts
fr_CA: Articles Phares

en: Top Posts &amp; Pages
fr_CA: Pages et Articles Phares

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
fr_CA: L'analyse des pages et articles phares s'effectue sur 24-48 h de stats. L&rsquo;actualisation n&rsquo;est pas instantanée.

en: Top Searches
fr_CA: Les plus recherchés

en: Top of each page
fr_CA: Haut de chaque page

en: Total malicious attacks blocked on your site.
fr_CA: Attaques malveillantes bloquées sur votre site.

en: Track each scroll load (7 posts by default) as a page view in Google Analytics
fr_CA: Suivre chaque chargement d’articles (7 articles par défaut) comme une visite de page dans Google Analytics

en: Track website statistics with Google Analytics for a deeper understanding of your website visitors and customers.
fr_CA: Suivez les stats de votre site avec Google Analytics pour en savoir plus sur vos clients et visiteurs.

en: Trackback excerpt:
fr_CA: Extrait du rétrolien :

en: Translate
fr_CA: Traduire

en: Transparent Background
fr_CA: Fond transparent

en: Trash
fr_CA: Corbeille

en: Trash it: %s
fr_CA: Le déplacer vers la corbeille : %s

en: Trouble with Jetpack?
fr_CA: Des problèmes avec Jetpack?

en: Try Again
fr_CA: Essayez à nouveau

en: Try again
fr_CA: Recommencer

en: Turn on JavaScript to unlock Jetpack's full potential!
fr_CA: Activez JavaScript pour révéler le potentiel de Jetpack !

en: Turned on per post
fr_CA: activés sur les articles que vous choisissez

en: Tweets by @%s
fr_CA: Tweets par @%s

en: Twitter Site Tag
fr_CA: Tag Twitter Site

en: Twitter Timeline
fr_CA: Timeline Twitter

en: Twitter Username:
fr_CA: Nom d&rsquo;utilisateur Twitter&nbsp;:

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
fr_CA: Une identification à deux facteurs est obligatoire pour accéder à ce site. Veuillez ouvrir vos <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Paramètres de sécurité</a> pour configurer l'<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Identification à deux facteurs</a> de votre compte.

en: Type of gallery.
fr_CA: Type de galerie.

en: Types of pages to display:
fr_CA: Types de pages à afficher :

en: UP
fr_CA: HAUT

en: URL
fr_CA: Adresse web

en: URL: %s
fr_CA: URL : %s

en: Uh oh, %(number)s threat found. | Uh oh, %(number)s threats found.
fr_CA[0]: Oups, %(number)s menace trouvée.
fr_CA[1]: Oups, %(number)s menaces trouvées.

en: Unable to build the connect URL.  Please reload the page and try again.
fr_CA: Impossible de créer l'URL de connexion. Rechargez la page et réessayez.

en: Unable to create the Post by Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de créer l'adresse de publication par courriel. Réessayez ultérieurement.

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de créer une adresse de Publication par courriel. Merci d&rsquo;essayer à nouveau plus tard.

en: Unable to delete the Post by Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de supprimer l'adresse de publication par courriel. Réessayez ultérieurement.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de désactiver votre adresse de Publication par courriel. Merci d&rsquo;essayer à nouveau plus tard.

en: Unable to fetch the requested data.
fr_CA: Impossible de récupérer les données demandées.

en: Unable to list plugins.
fr_CA: Impossible de répertorier les extensions.

en: Unable to regenerate the Post by Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de générer la nouvelle adresse de publication par courriel. Réessayez ultérieurement.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
fr_CA: Impossible de générer une nouvelle adresse de Publication par courriel. Merci d&rsquo;essayer à nouveau plus tard.

en: Unavailable in Dev Mode
fr_CA: Indisponible en mode de développement

en: Unavailable in Dev Mode.
fr_CA: Indisponible en mode de développement.

en: Uncategorized
fr_CA: Sans catégorie

en: Unexpected hostname
fr_CA: Nom d'hôte incorrect

en: Unexpected response
fr_CA: Réponse inattendue

en: Unknown Plugin Update Failure
fr_CA: Erreur de mise à jour de l’extension inconnue

en: Unknown error registering your Jetpack site
fr_CA: Erreur inconnue lors de l’enregistrement de votre site Jetpack

en: Unknown post type requested.
fr_CA: Type d'article inconnu demandé.

en: Unlimited, high-speed image hosting
fr_CA: Hébergement des images haut débit illimité

en: Unlimited, high-speed video hosting
fr_CA: Hébergement vidéo haut débit illimité

en: Unlink me from WordPress.com
fr_CA: Me désassocier de WordPress.com

en: Unlinked from WordPress.com.
fr_CA: Lien supprimé de WordPress.com.

en: Unlinking from WordPress.com
fr_CA: Suppression du lien de WordPress.com

en: Unsure what to do? <a href="%1$s">Read more about Jetpack Safe Mode</a>
fr_CA: Vous ne savez pas quoi faire? <a href="%1$s">En savoir plus sur le mode sans échec de Jetpack</a>

en: Until your milestone
fr_CA: Jusqu'à votre événement

en: Untitled Post
fr_CA: Article sans titre

en: Upcoming Events
fr_CA: Événements à venir

en: Update Form
fr_CA: Mettre à jour le formulaire

en: Update Menu Item Label
fr_CA: Mettre à jour l'intitulé d'élément du menu

en: Update Menu Section
fr_CA: Mettre à jour la section du menu

en: Update Project Tag
fr_CA: Mettre à jour l&rsquo;étiquette du projet

en: Update Project Type
fr_CA: Mettre à jour le type de projet

en: Update Your Sharing Settings
fr_CA: Mettez vos paramètres de partage à jour

en: Updated %(slug)s settings.
fr_CA: Paramètres %(slug)s mis à jour.

en: Updated privacy settings.
fr_CA: Paramètres de confidentialité mis à jour.

en: Updated settings.
fr_CA: Paramètres mis à jour.

en: Updated settings. Refreshing page…
fr_CA: Paramètres mis à jour. Actualisation de la page…

en: Updating %(slug)s address…
fr_CA: Mise à jour de l'adresse %(slug)s en cours...

en: Updating %(slug)s settings…
fr_CA: Mise à jour des paramètres %(slug)s en cours...

en: Updating Post by Email address…
fr_CA: Mise à jour de l’adresse de courriel de publication...

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
fr_CA: Option mise à jour : %s à « %s »

en: Updating privacy settings…
fr_CA: Mise à jour des paramètres de confidentialité…

en: Updating settings…
fr_CA: Mise à jour des paramètres...

en: Upgrade
fr_CA: Mettre à niveau

en: Upgrade Focus, VideoPress for weddings
fr_CA: Priorité de la mise à niveau&nbsp;: VideoPress dédié aux mariages

en: Upgrade Focus: VideoPress For Weddings
fr_CA: Mise en avant de l&rsquo;offre&nbsp;: VideoPress dédié aux mariages

en: Uploaded by %s
fr_CA: Mis en ligne par %s

en: Uploading...
fr_CA: Importation en cours&hellip;

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
fr_CA: Utiliser Google Analytics avec le Défilement en continu

en: Use Markdown for comments.
fr_CA: Utiliser Markdown pour les commentaires.

en: Use Markdown for posts and pages.
fr_CA: Utiliser Markdown pour les articles et les pages.

en: Use Markdown for posts.
fr_CA: Utiliser Markdown pour vos articles.

en: Use excerpts instead of full posts on front page and archive pages
fr_CA: Utilisez des extraits plutôt que des articles complets sur la page d'accueil et les pages d'archive

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
fr_CA: Utiliser l&rsquo;ancien lecteur Flash (non recommandé)

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
fr_CA: Utiliser des codecs Open Source (peut affecter la performance de la vidéo)

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
fr_CA: Utilisez la touche <kbd>TAB</kbd> de votre clavier pour vous déplacer entre les colonnes et la touche <kbd>ENTRÉE</kbd> ou <kbd>RETOUR</kbd> pour enregistrer chaque rangée et passer à la suivante.

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
fr_CA: Utilisez l&rsquo;extension pour les Pages Facebook pour connecter vos visiteurs à votre page Facebook

en: Use these settings to display different types of content on your site.
fr_CA: Utilisez ces réglages pour afficher différents types de contenu sur votre site.

en: Use {{portfolioLink}}portfolios{{/portfolioLink}} on your site to showcase your best work. If your theme doesn’t support Jetpack Portfolios, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
fr_CA: Utilisez des {{portfolioLink}}portfolios{{/portfolioLink}} sur votre site pour présenter vos meilleurs produits et services. Si votre thème ne prend pas en charge les portfolios Jetpack, vous pouvez toujours utiliser un code abrégé simple pour les afficher sur votre site.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
fr_CA: -- Sélectionner --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
fr_CA: Masquer

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
fr_CA: Afficher

en: User %s could not be disconnected. Are you sure they're connected currently?
fr_CA: %s n&rsquo;a pas pu être déconnecté. Etes-vous certain que cet utilisateur n&rsquo;est pas connecté en ce moment-même?

en: User has been successfully disconnected.
fr_CA: L’utilisateur a bien été déconnecté.

en: User not found
fr_CA: Utilisateur non trouvé

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
fr_CA: En utilisant les cases à cocher près de chaque module, vous pouvez agir sur de multiples modules à la fois via le menu disponible en haut de la liste.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
fr_CA: En utilisant les outils sur la droite, vous pouvez rechercher un module, filtrer par catégories de modules ou par module actif, ou mettre à jour les filtres.

en: Valid user is required
fr_CA: Un utilisateur valide est obligatoire

en: Value
fr_CA: Valeur

en: VaultPress is active and will back up your site soon.
fr_CA: VaultPress est actif et sauvegardera bientôt votre site.

en: VaultPress is no longer needed and has been deactivated.
fr_CA: VaultPress n'est plus requis et a été désactivé.

en: Verified Services
fr_CA: Services Vérifiés

en: Video
fr_CA: Vidéo

en: Video Hosting
fr_CA: Hébergement vidéo

en: Video ID
fr_CA: ID Vidéo

en: Video URL
fr_CA: URL de la vidéo

en: Video Width
fr_CA: Largeur de la vidéo

en: Video on %s
fr_CA: Vid&eacute;o sur %s

en: Video post by %s.
fr_CA: Article vid&eacute;o par %s.

en: Video post.
fr_CA: Vidéo.

en: VideoPress Information
fr_CA: Informations VideoPress

en: VideoPress Shortcode
fr_CA: Shortcode VideoPress

en: View
fr_CA: Voir

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
fr_CA: Voir le profil de %1$s sur %2$s

en: View Comic
fr_CA: Voir la BD

en: View Full Profile &rarr;
fr_CA: Afficher le Profil Complet &rarr;

en: View Full Site
fr_CA: Voir tout le site

en: View Menu Item
fr_CA: Voir l'élément de menu

en: View Menu Item Label
fr_CA: Voir le libellé de l'élément de menu

en: View Menu Section
fr_CA: Voir la section du menu

en: View Mobile Site
fr_CA: Voir le site pour portables

en: View Network Admin
fr_CA: Passer sur l'administration du réseau

en: View Project
fr_CA: Voir projet

en: View Project Tag
fr_CA: Afficher l&rsquo;étiquette du projet

en: View Project Type
fr_CA: Afficher le type de projet

en: View Site Stats without JavaScript
fr_CA: Voir les stats sans JavaScript

en: View Testimonial
fr_CA: Afficher le t&eacute;moignage

en: View all Jetpack plans
fr_CA: Afficher tous les plans Jetpack

en: View all posts by %s
fr_CA: Voir tous les articles par %s

en: View available icons
fr_CA: Afficher les icônes disponibles

en: View complete profile
fr_CA: Voir le profil complet

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
fr_CA: Afficher dans sa taille réelle <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>.

en: View on Instagram
fr_CA: Voir sur Instagram

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
fr_CA: Afficher le profil des utilisateurs au survol des Gravatars

en: View post
fr_CA: Voir l'article

en: View project
fr_CA: Voir le projet

en: View security scan details
fr_CA: Voir les détails de l'analyse de sécurité

en: View stats for this post in WordPress.com
fr_CA: Voir les stats pour cet article sur WordPress.com

en: View stats on WordPress.com right now
fr_CA: Voir les stats sur WordPress.com directement

en: View your Email Followers
fr_CA: Voir vos abonnés par courriel

en: View your earnings
fr_CA: Voir vos revenus

en: View your security activity
fr_CA: Voir votre activité de sécurité

en: View your security dashboard
fr_CA: Afficher votre tableau de bord de sécurité

en: View your spam stats
fr_CA: Afficher vos statistiques de spam

en: View:
fr_CA: Voir&nbsp;:

en: Views
fr_CA: Vues

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
fr_CA: Pages vues sur les 48 dernières heures. Cliquez pour voir plus de Stats.

en: Views today
fr_CA: Vues aujourd'hui

en: Views where buttons are shown
fr_CA: Vues où les boutons sont affichés

en: Views: %(numberOfViews)s
fr_CA: Vues : %(numberOfViews)s

en: Visibility
fr_CA: Visibilité

en: Visit the post for more.
fr_CA: Voir l&rsquo;article pour en savoir plus.

en: Visitors can share your posts with Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, print,
    		and email. You can configure services to appear as icons, text, or both and some services like Twitter
    		have additional options.
fr_CA: Les visiteurs peuvent partager vos articles sur Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, par impression
    		et courriel. Vous pouvez configurer les services pour qu'ils s'affichent sous forme d'icônes, de textes ou les deux. Certains services comme Twitter
    		proposent des options supplémentaires.

en: Warning! Multibyte support missing!
fr_CA: Attention! Le support multibyte est manquant!

en: Was not able to disconnect the site.  Please try again.
fr_CA: Impossible de déconnecter le site. Veuillez réessayer.

en: Was not able to unlink the user.  Please try again.
fr_CA: Impossible de supprimer le lien de l'utilisateur. Veuillez réessayer.

en: We are making sure your site stays free of security threats. You will be notified if we find one.
fr_CA: Nous veillons à protéger votre site contre les menaces de sécurité. Vous serez notifié si nous en détectons une.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
fr_CA: Nous n&rsquo;avons pas pu vérifier que votre serveur effectue une requête autorisée. Merci d&rsquo;essayer une nouvelle fois, et de vous assurer que rien n&rsquo;interfère avec les requêtes de votre serveur vers les serveurs de Jetpack.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
fr_CA: Nous ne trouvons pas votre compte. Si vous avez déjà un compte, vous devez le connecter à WordPress.com.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
fr_CA: Nous avons rencontré un problème lors de l&rsquo;autorisation de Jetpack; déactivez et réactivez l&rsquo;extension, et essayez une nouvelle fois.

en: We keep a daily or real-time backup of your site so that when mistakes or accidents occur, restoring your
    		site to any location takes a matter of minutes. Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or
    		suspicious modifications that could compromise your security and data. In many cases, we can fix them
    		automatically (and will notify you). When we can’t, we provide you with expert support.
fr_CA: Nous conservons une sauvegarde quotidienne ou en temps réel de votre site afin que la restauration de
    		votre site vers n'importe quel emplacement ne prenne que quelques minutes en cas d'erreur ou d'accident. Les fichiers de votre site sont régulièrement scannés afin de contrôler les
    		modifications non autorisées ou suspectes susceptibles de compromettre votre sécurité et vos données. Dans de nombreux cas, nous pouvons résoudre ces problèmes
    		automatiquement (et nous vous en informerons). Lorsque cela nous est impossible, nous vous offrons une assistance assurée par des experts.

en: We use other tracking tools, including some from third parties. {{cookiePolicyLink}}Read about these{{/cookiePolicyLink}} and how to control them.
fr_CA: Nous utilisons d'autres outils de suivi, notamment des outils provenant de tiers. {{témoinPolicyLink}}Découvrez-les{{/témoinPolicyLink}} et apprenez à les contrôler.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
fr_CA: Nous n&rsquo;avons pas pu accéder à vos Stats. Merci de rafraîchir cette page pour essayer à nouveau.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
fr_CA: Nous n&rsquo;avons pas pu accéder à vos Stats. Merci de rafraîchir cette page pour essayer à nouveau. Si le problème persiste, <a href="%1$s" target="_blank">contactez notre support technique</a> et faites leur part des informations ci-dessous.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
fr_CA: Nous avons changé cette option pour vous. Votre site utilise maintenant une version où les lecteurs doivent cliquer pour charger une nouvelle série d&rsquo;articles, puisque vous avez ajouté des widgets dans le pied de page de votre site, ou parce que votre thème utilise cette option par défaut.

en: We're here to help
fr_CA: Nous sommes à votre disposition pour vous aider

en: Website
fr_CA: Site Web

en: Website Verification Services
fr_CA: Services de vérification de votre site

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
fr_CA: Site Web : %1$s (adresse IP : %2$s, %3$s)

en: Weddings are in the spotlight now with VideoPress for weddings.
fr_CA: Les mariages sont désormais à l&rsquo;honneur avec VideoPress dédié aux mariages.

en: Week of %(date)s
fr_CA: Semaine de %(date)s

en: Weeks
fr_CA: Semaines

en: Welcome to %s.
fr_CA: Bienvenue sur %s.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
fr_CA: Bienvenue dans l'éditeur de CSS!
    
    Pour en savoir plus sur le fonctionnement de l'éditeur, vous pouvez vous rendre sur cette page :
    http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome to Jetpack Personal
fr_CA: Bienvenue sur Jetpack Personnel

en: Welcome to Jetpack Premium
fr_CA: Bienvenue sur Jetpack Premium

en: Welcome to Jetpack Professional
fr_CA: Bienvenue sur Jetpack Professionnel

en: Welcome to {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!
fr_CA: Bienvenue sur {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}} !

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
fr_CA: Bienvenue! Êtes-vous prêt à publier votre première planche?
    
    Le nouveau site de votre BD est prêt. Pour commencer, <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">créez un titre et une description</a>.
    
    Si vous avez besoin d&rsquo;aide pour configurer votre site, n&rsquo;hésitez pas à consulter le <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">guide du débutant</a> de WordPress.com, ainsi que le <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide BD</a>. Une fois que tout est prêt, <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publiez votre première BD!</a>
    
    
    Cordialement,
    L&rsquo;équipe WordPress.com

en: What is this payment for?
fr_CA: À quoi correspond ce paiement ?

en: What should the subject line be?
fr_CA: Quelle est la ligne d'objet ?

en: What size photos would you like to display?
fr_CA: Quel format de photos souhaitez-vous afficher?

en: What would you like the subject of the email to be?
fr_CA: Choisissez le sujet de l’courriel

en: What would you like to see on your Jetpack Dashboard?
fr_CA: Que souhaitez-vous voir sur votre tableau de bord Jetpack ?

en: What's a Gravatar?
fr_CA: Qu&rsquo;est-ce qu&rsquo;un Gravatar?

en: When
fr_CA: Quand

en: When adding an image gallery, you will have the option to create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos,
    		including mosaic (default), square, and circular layouts.
fr_CA: Lorsque vous ajoutez une galerie d'images, vous avez la possibilité de créer une élégante mosaïque d'images,
    		notamment une disposition en mosaïque (par défaut), carrée et circulaire.

en: Which Internet Defense League campaign do you want to participate in?
fr_CA: À quelle campagne Internet Defense League voulez-vous participer?

en: Which badge would you like to display?
fr_CA: Quel badge souhaitez-vous afficher?

en: Which email address should we send the submissions to?
fr_CA: À quelle adresse courriel devrions-nous envoyer les soumissions?

en: White
fr_CA: Blanc

en: Whitelist is empty.
fr_CA: La liste blanche est vide.

en: Whitelisted IP addresses
fr_CA: Adresses IP ajoutées à la liste blanche

en: Whoops! Your Akismet key is missing or invalid. {{akismetSettings}}Go to Akismet settings to fix{{/akismetSettings}}.
fr_CA: Oups ! Votre clé Akismet est manquante ou n'est pas valide. {{akismetSettings}}Accédez aux paramètres d'Akismet pour corriger ce problème{{/akismetSettings}}.

en: Why aren't my filters appearing?
fr_CA: Pourquoi mes filtres n’apparaissent pas?

en: Widget Title
fr_CA: Titre du Widget

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
fr_CA: est

en: Widget title:
fr_CA: Titre du Widget:

en: Width in pixels
fr_CA: Largeur en pixels

en: Width in pixels:
fr_CA: Largeur (en pixels)&nbsp;:

en: With 1 comment | With %s comments
fr_CA[0]: Avec 1 commentaire
fr_CA[1]: Avec %s commentaires

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries or single images you have embedded in posts or pages will
    		launch a full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
fr_CA: Lorsque le carrousel est activé, toutes les galeries et images que vous avez ajoutées à vos articles et à vos pages seront
    disponibles en plein écran. Vos lecteurs pourront aussi laisser des commentaires sous chaque image, et accéder aux données EXIF de chaque image.

en: WordPress REST API is disabled
fr_CA: L&rsquo;API REST WordPress est désactivée

en: WordPress reports no SSL support
fr_CA: WordPress ne rapporte aucun support pour SSL sur votre site

en: WordPress.com Likes are
fr_CA: Les Likes de WordPress.com sont

en: WordPress.com Likes are:
fr_CA: Les mentions J'aime de WordPress.com sont :

en: WordPress.com Reblog Button
fr_CA: Bouton Reblogue de WordPress.com

en: WordPress.com Terms of Service
fr_CA: Conditions d'utilisation de WordPress.com

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
fr_CA: WordPress.com a actuellement des soucis et ne peut pas alimenter votre Jetpack. Veuillez essayer utlérieurement.

en: Would you like to use Jetpack on your local development site? You can do so thanks to <a href="%s">Jetpack's development mode</a>.
fr_CA: Voulez-vous utiliser Jetpack sur votre site de développement local? Vous pouvez le faire grâce au <a href="%s">mode de développement Jetpack</a>.

en: Would you tell us why? Just {{a}}answering two simple questions{{/a}} would help us improve Jetpack.
fr_CA: Nous diriez-vous pourquoi ? Répondez {{a}}simplement à deux questions élémentaires{{/a}}pour nous aider à améliorer Jetpack.

en: Write
fr_CA: Écrire

en: Write a Comment...
fr_CA: Écrire un commentaire...

en: Writing is new again in Android with the new WordPress app.
fr_CA: Écrire revient au goût du jour dans Android grâce à la nouvelle application WordPress.

en: Writing tools available to you will be shown here when an administrator enables them.
fr_CA: Les outils d'écriture mis à votre disposition seront disponibles ici après avoir été activés par un administrateur.

en: XML Image Sitemap
fr_CA: plan du site Image au format XML

en: XML News Sitemap
fr_CA: plan du site Actualités au format XML

en: XML Sitemap
fr_CA: Plan du site XML

en: XML Sitemap Index
fr_CA: Index des plan du sites au format XML

en: XML Video Sitemap
fr_CA: plan du site Vidéo au format XML

en: Yandex Site Verification
fr_CA: Vérification de site Yandex

en: Year
fr_CA: Année

en: Yearly
fr_CA: Annuel

en: Yearly Archives: %s
fr_CA: Archives de l'année %s

en: Yearly archives
fr_CA: Archives annuelles

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
fr_CA: Oui. Vous pouvez entrer plusieurs adresses courriel dans le champ "Adresse Ecourriel", en les séparant par des virgules. Un courriel sera alors envoyé à toutes les adresses courriel.

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes. <a href="%1$s">%2$s</a> is replacing <a href="%3$s">%4$s</a>. I would like to
    					migrate my stats and subscribers from <a href="%3$s">%4$s</a> to <a href="%1$s">%2$s</a>.
fr_CA: Oui. <a href="%1$s">%2$s</a> remplace <a href="%3$s">%4$s</a>. Je souhaiterais
    migrer mes statistiques et mes abonnés depuis <a href="%3$s">%4$s</a> vers <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
fr_CA: Vous avez déjà un compte pour ce site. Merci de <a href="%1$s">vous connecter</a> avec votre nom d&rsquo;utilisateur et votre mot de passe, et vous pourrez ensuite vous connecter à WordPress.com.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
fr_CA: Tout est prêt! Votre site peut maintenant être géré depuis <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: You are currently running a development version of Jetpack.
fr_CA: Vous utilisez actuellement une version de développement de Jetpack.

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
fr_CA: Vous utilisez en ce moment une version de développement de Jetpack. Si vous avez des remarques ou des questions, <a href="%s" target="_blank">contactez-nous</a>

en: You are not allowed to activate plugins on this site.
fr_CA: Vous n’êtes pas autorisé à activer des extensions sur ce site.

en: You are not allowed to install plugins on this site.
fr_CA: Vous n’êtes pas autorisé à installer des extensions sur ce site.

en: You are not allowed to make this change.
fr_CA: Vous n&rsquo;&ecirc;tes pas habilit&eacute; &agrave; modifier ceci.

en: You are not allowed to manage this item.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à gérer cet item.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
fr_CA: Vous n&rsquo;avez pas l&rsquo;autorisation de déplacer ce contenu en dehors de la Corbeille.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
fr_CA: Vous n&rsquo;&ecirc;tes pas habilit&eacute; &agrave; placer cet &eacute;l&eacute;ment &agrave; la Corbeille.

en: You are not allowed to switch to this theme
fr_CA: Vous n&rsquo;êtes pas autorisé à activer ce thème

en: You are required to specify a capability to check.
fr_CA: Vous devez choisir une capacité à vérifier.

en: You are required to specify a module.
fr_CA: Vous devez spécifier un module.

en: You are required to specify a plugin to activate.
fr_CA: Vous devez choisir une extension à activer.

en: You are required to specify a plugin.
fr_CA: Vous devez spécifier une extension

en: You are required to specify a theme to switch to.
fr_CA: Vous devez spécifier le thème que vous souhaitez utiliser.

en: You are required to specify a theme to update.
fr_CA: Vous devez spécifier un thème à mettre à jour.

en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
fr_CA: Vous utilisez Jetpack sur un <a href="%s" target="_blank">serveur de préproduction</a>.

en: You are running Jetpack on a staging server.
fr_CA: Vous utilisez Jetpack sur un serveur de test.

en: You are the Jetpack owner.
fr_CA: Votre êtes le propriétaire Jetpack.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
fr_CA: Vous pouvez activer ou désactiver différents modules Jetpack selon vos choix.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
fr_CA: Vous pouvez ajouter les variables suivantes à l'URL de votre service de partage&nbsp;:

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>
fr_CA: Vous trouverez plus d'informations sur les plan du sites XML sur <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">plan du sites.org</a>

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
fr_CA: Vous pouvez maintenant gagner du temps à chaque fois que vous vous connectez, en liant votre compte WordPress.com à %s.

en: You can see all comments on this post here:
fr_CA: Vous pouvez lire tous les commentaires sur cet article ici :

en: You can see all pingbacks on this post here:
fr_CA: Vous pouvez lire tous les pings sur cet article ici :

en: You can see all trackbacks on this post here:
fr_CA: Vous pouvez lire tous les rétroliens sur cet article ici :

en: You can tweak these settings if you'd like more advanced control. Read more about what you can do to {{a}}optimize your site's SEO{{/a}}.
fr_CA: Vous pouvez modifier ces paramètres pour profiter de plus de contrôle. Découvrez-en plus sur ce que vous pouvez faire pour {{a}}optimiser le SEO de votre site{{/a}}.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
fr_CA: Vous ne pouvez pas effacer une extension tant qu’elle est activée sur le site principal.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
fr_CA: Vous n'avez pas un <a rel="nofollow" href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">niveaux de liberté</a> suffisant pour voir cette vidéo. Soutenez les logiciels libres et mettez-vous à niveau.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_CA: Vous n'avez pas les autorisations nécessaires pour accéder à cette page.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
fr_CA: Vous n'avez pas les autorisations utilisateur adéquates pour effectuer cette action.
    			Contactez l'administrateur de votre site si vous pensez qu'il s'agit d'une erreur.

en: You have JavaScript disabled
fr_CA: JavaScript est désactivé

en: You have paid for backups and security scanning but they’re not yet active.
fr_CA: Votre offre payante comprend des sauvegardes et l’analyse de sécurité, mais ces fonctionnalités ne sont pas encore actives.

en: You have paid for backups but they're not yet active.
fr_CA: Votre offre payante comprend des sauvegardes qui ne sont pas encore actives.

en: You have shared this post with %s
fr_CA: Vous avez partagé cet article avec %s

en: You have successfully disconnected Jetpack
fr_CA: Vous avez correctement déconnecté Jetpack

en: You may whitelist an IP address or series of addresses preventing them from ever being blocked by Jetpack. IPv4 and IPv6 are acceptable. To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
fr_CA: Vous pouvez ajouter une adresse ou une série d’adresses IP à votre liste blanche, afin d’empêcher leur blocage par Jetpack. IPv4 et IPv6 sont pris en charge. Pour spécifier une plage d’adresses IP, entrez une valeur minimum et une valeur maximum en utilisant un tiret comme séparateur. Exemple&nbsp;: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
fr_CA: Vous devez <a href="%s">vous connecter</a> pour laisser un commentaire.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
fr_CA: Vous devez être <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">connecté</a> pour poster un commentaire.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
fr_CA: Vous devez connecter l&rsquo;extension Jetpack à WordPress.com afin d&rsquo;utiliser cette fonctionnalité.

en: You must specify a Comment ID
fr_CA: Vous devez spécifier un identifiant de commentaire

en: You must specify a Post ID
fr_CA: Vous devez spécifier un ID d&rsquo;article

en: You must specify a Term ID
fr_CA: Vous devez spécifier un ID de terme

en: You must specify a User ID
fr_CA: Vous devez spécifier un identifiant d’utilisateur

en: You must specify a valid action
fr_CA: Vous devez définir une action valide

en: You must specify a valid blog URL!
fr_CA: Merci de renseigner une adresse de blogue valide.

en: You must specify a whitelisted option_name
fr_CA: Merci de spécifier un option_name autorisé

en: You must specify an option name
fr_CA: Vous devez spécifier un nom d’option

en: You must specify an option_name
fr_CA: Merci de spécifier option_name

en: You must specify an option_value
fr_CA: Merci de spécifier option_value

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
fr_CA: Vous devez entrer votre numéro d&rsquo;identifiant pour que le <a href="%1$s">widget Goodreads</a> fonctionne correctement. <a href="%2$s" target="_blank">Plus d&rsquo;informations</a>.

en: You need to provide the name of the cronjob to schedule.
fr_CA: Vous devez fournir le nom de la tâche cron à programmer.

en: You need to register for VaultPress.
fr_CA: Vous devez vous inscrire à VaultPress.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
fr_CA: Vous devez enregistrer votre Jetpack avant de le connecter.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
fr_CA: Vous devez sélectionner les éléments à afficher dans ce <a href="%s">widget de profil Gravatar</a>.

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
fr_CA: Vous devez rester connecté à votre blogue pendant l'autorisation de Jetpack.

en: You successfully logged out.
fr_CA: Déconnexion réussie.

en: You will receive instant notifications in your dashboard or your mobile device when somebody comments
    		on any of your sites. Reply directly wherever you are to keep the conversation going.
fr_CA: Vous recevrez des notifications instantanées sur votre tableau de bord ou votre appareil mobile lorsqu'une personne laisse un commentaire sur
    		l'un de vos sites. Répondez directement où que vous soyez afin de ne jamais perdre le fil de la conversation.

en: You're about to delete all publicize connections to %s.
fr_CA: Vous êtes sur le point d'annuler toutes les connexions Publicize à %s.

en: You're about to delete all publicize connections.
fr_CA: Vous êtes sur le point d'annuler toutes les connexions Publicize.

en: You're fueled up and ready to go, Jetpack is now active.
fr_CA: Vous êtes prêt à démarrer, Jetpack est désormais actif.

en: You're fueled up and ready to go.
fr_CA: Vous êtes prêt à démarrer.

en: Your API key
fr_CA: Votre clé API

en: Your API key is invalid
fr_CA: Votre clé API est invalide

en: Your Antispam key is valid.
fr_CA: Votre clé anti-spam est valide.

en: Your Custom Content Types
fr_CA: Vos types de contenu personnalisés

en: Your Email Address
fr_CA: Votre adresse courriel

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
fr_CA: Votre IP (%1$s) a été signalée pour de potentielles violations de sécurité.

en: Your Jetpack is already connected.
fr_CA: Votre Jetpack est déjà connecté.

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
fr_CA: Votre Jetpack semble être configuré correctement!

en: Your Jetpack site is ready to go!
fr_CA: Votre site Jetpack est prêt!

en: Your Name
fr_CA: Votre Nom

en: Your Plan
fr_CA: Votre plan

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fr_CA: Vous n&rsquo;avez pour le moment aucun projet dans votre portfolio. Vous pouvez créer des projets dans votre tableau de bord.

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
fr_CA: Les stats fonctionnent mieux lorsque JavaScript est activé.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fr_CA: Votre archive de témoignages est vide. Vous pouvez créer de nouveaux témoignages dans votre tableau de bord.

en: Your answer was incorrect, please try again.
fr_CA: Votre réponse n'était pas correcte, essayez une nouvelle fois.

en: Your blog does not currently have any published posts.
fr_CA: Votre blogue ne contient actuellement aucun article publi&eacute;.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_CA: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your comment is in moderation.
fr_CA: Votre commentaire est en attente de validation.

en: Your comment was approved.
fr_CA: Votre commentaire a été approuvé.

en: Your current IP: %(ip)s
fr_CA: Votre IP actuelle&nbsp;: %(ip)s

en: Your current IP: %s
fr_CA: Votre IP actuelle&nbsp;: %s

en: Your email
fr_CA: Votre courriel

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
fr_CA: Votre blogue principal n'est pas connecté à WordPress.com. Connectez-vous pour recevoir une clé API.

en: Your new field was saved successfully
fr_CA: Votre nouveau champ a été enregistré avec succès

en: Your paid plan gives you access to prioritized Jetpack support.
fr_CA: Votre offre payante vous donne accès à l’assistance prioritaire de Jetpack.

en: Your plan doesn't include Simple Payments. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Learn more and upgrade</a>.
fr_CA: Votre plan n'inclut pas les Paiements Simplifiés. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">En savoir plus et mettre à niveau</a>.

en: Your server is misconfigured, which means that Jetpack Protect is unable to effectively protect your site.
fr_CA: Votre serveur n'étant pas correctement configuré, Jetpack Protect ne peut pas protéger efficacement votre site.

en: Your site could not connect to WordPress.com via HTTPS. This could be due to any number of reasons, including faulty SSL certificates, misconfigured or missing SSL libraries, or network issues.
fr_CA: Votre site n&rsquo;a pas pu se connecter à WordPress.com via HTTPS. Ceci pourrait être causé par différents problèmes, comme des certificats ou bibliothèques SSL manquants ou mal configurés, ou des problèmes de connexion au réseau.

en: Your site is backed up and threat-free.
fr_CA: Votre site est sauvegardé et aucune faille de sécurité n’a été détectée.

en: Your site is backed up.
fr_CA: Votre site est sauvegardé.

en: Your site is being backed up in real time and regularly scanned for security threats.
fr_CA: Votre site est sauvegardé en temps réel et régulièrement analysé pour rechercher des menaces de sécurité.

en: Your site is connected to WordPress.com.
fr_CA: Votre site est connecté à WordPress.com.

en: Your site is in Development Mode, so it can not be connected to WordPress.com.
fr_CA: Votre site est en mode de développement, il ne peut donc pas se connecter à WordPress.com.

en: Your site is not protected from spam.
fr_CA: Votre site n'est pas protégé contre les commentaires indésirables.

en: Your site is protected from spam.
fr_CA: Votre site est protégé contre les commentaires indésirables.

en: Your site is verified with %1$s and %2$s.
fr_CA: Votre site est vérifié par %1$s et %2$s.

en: Your site is verified with %s.
fr_CA: Votre site est vérifié par %s.

en: Your site needs an Antispam key.
fr_CA: Votre site requiert une clé anti-spam.

en: Your site was successfully backed-up %s ago.
fr_CA: Votre site a été correctement sauvegardé il y a %s.

en: Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or suspicious modifications that could compromise your security and data.
fr_CA: Les fichiers de votre site sont régulièrement analysés afin de détecter les modifications non autorisées ou suspectes qui pourraient compromettre votre sécurité et vos données.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
fr_CA: Votre thème gère <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
fr_CA: Votre thème gère les témoignages

en: Your token must have permission to post on this blog.
fr_CA: Votre jeton doit être autorisé pour publier sur ce blog.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
fr_CA: L'envoi du fichier a &eacute;chou&eacute;, veuillez r&eacute;essayer. En cas de nouvel &eacute;chec, recommencez plus tard.

en: Your url is set as `%1$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%2$s`!
fr_CA: Votre URL est définie comme "%1$s", mais votre connexion WordPress.com la répertorie comme "%2$s" !

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %(error_key)s
fr_CA: Votre site doit être accessible au public pour utiliser Jetpack : %(error_key)s

en: You’re currently on Jetpack %(plan)s.
fr_CA: Vous possédez actuellement le plan Jetpack %(plan)s.

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
fr_CA: [%1$s] Commentaire : « %2$s »

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
fr_CA: [%1$s] Ping : « %2$s »

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
fr_CA: [%1$s] Demande de modération pour : « %2$s »

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
fr_CA: [%1$s] Rétrolien : « %2$s »

[ctx: a link that closes the modal window that offers to connect Jetpack]
en: Not now, thank you.
fr_CA: pas maintenant, merci.

[ctx: action]
en: Capture consent & hide the banner
fr_CA: Obtenir le consentement et masquer la bannière

[ctx: action]
en: Consent expires after
fr_CA: Le consentement expire après le

en: after the user clicks the dismiss button
fr_CA: après que l’utilisateur ait cliqué sur le bouton Ignorer

en: after the user scrolls the page
fr_CA: après que l’utilisateur ait fait défiler la page

en: after this amount of time
fr_CA: après ce laps de temps

[ctx: as sharing source]
en: Email
fr_CA: E-courriel

en: contact form
fr_CA: formulaire de contact

en: day
fr_CA: jour

en: days
fr_CA: jours

[ctx: displayed in search results when results are cached]
en: cache hit
fr_CA: résultat provenant du cache

en: edit
fr_CA: Modifier

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
fr_CA: Oups, un petit problème est apparu lors de la création de votre formulaire. Essayez une nouvelle fois!

en: go back
fr_CA: retour

en: hits
fr_CA: visites

en: iCalendar Feed URL:
fr_CA: URL de flux iCalendar&nbsp;:

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
fr_CA: Dans "%s"

en: jumpstart option reset
fr_CA: Réinitialisation de l'option Jumpstart

[ctx: label for filtering posts]
en: Month
fr_CA: Mois

[ctx: label for filtering posts]
en: Month Updated
fr_CA: Mois de mise à jour

[ctx: label for filtering posts]
en: Post Types
fr_CA: Types d'articles

[ctx: label for filtering posts]
en: Year
fr_CA: Année

[ctx: label for filtering posts]
en: Year Updated
fr_CA: Année de mise à jour

[ctx: label for formatting JSON]
en: Minify
fr_CA: Réduire

[ctx: label for formatting JSON]
en: Pretty
fr_CA: Pratique

en: month
fr_CA: mois

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
fr_CA: À lire

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
fr_CA: Navigation parmi les images

[ctx: noun]
en: Comment
fr_CA: Commentaire

[ctx: noun: a quantity of goods or items purchased or sold]
en: Order
fr_CA: Commande

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
fr_CA: Lu

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
fr_CA: %s si&nbsp;:

[ctx: recipe]
en: Difficulty
fr_CA: Difficulté

[ctx: recipe]
en: Directions
fr_CA: Instructions

[ctx: recipe]
en: Ingredients
fr_CA: Ingrédients

[ctx: recipe]
en: Print
fr_CA: Imprimer

[ctx: recipe]
en: Servings
fr_CA: Portions

[ctx: recipe]
en: Time
fr_CA: Temps

en: seconds
fr_CA: secondes

[ctx: share to]
en: Email
fr_CA: Courriel

[ctx: share to]
en: Press This
fr_CA: Publier un article

[ctx: share to]
en: Print
fr_CA: Imprimer

[ctx: the Internet Defense League]
en: Learn more about the %s
fr_CA: En savoir plus sur l’%s

en: the past day
fr_CA: ces dernières 24 heures

en: the past month
fr_CA: Le mois passé

en: the past quarter
fr_CA: le trimestre dernier

en: the past week
fr_CA: dans la semaine

en: the past year
fr_CA: l'année passé

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
fr_CA: valeur

en: this video
fr_CA: cette vidéo

en: user email is required
fr_CA: L’adresse courriel de l’utilisateur est nécessaire

en: user login is required
fr_CA: L’utilisateur doit être connecté

en: user_data is required
fr_CA: user_data est nécessaire

en: user_id is required
fr_CA: user_id est nécessaire

en: user_token is required
fr_CA: user_token est nécessaire

[ctx: verb]
en: Copy
fr_CA: Copier

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
fr_CA: Voir : %s

en: week
fr_CA: semaine

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
fr_CA: tentatives de connexion malveillantes bloquées

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
fr_CA: commentaires indésirables bloqués par Akismet.

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
fr_CA: %1$s \à %2$s

en: {{a}}Activate Monitor{{/a}} to receive email notifications if your site goes down.
fr_CA: {{a}}Activer la surveillance{{/a}} pour recevoir des courriels de notification si votre site devient indisponible.

en: {{a}}Activate Protect{{/a}} to keep your site protected from malicious sign in attempts.
fr_CA: {{a}}Activez Protect{{/a}} pour protéger votre site contre les tentatives de connexion malveillantes.

en: {{a}}Activate Site Stats{{/a}} to see detailed stats, likes, followers, subscribers, and more! {{a1}}Learn More{{/a1}}
fr_CA: {{a}}Activez les statistiques du site{{/a}} pour afficher des statistiques détaillées, les mentions J'aime, les followers, les abonnés et bien plus encore ! {{a1}}En savoir plus{{/a1}}

en: {{a}}Activate{{/a}} to enhance the performance and speed of your images.
fr_CA: {{a}}Activez cette option{{/a}} pour améliorer les performances et la vitesse de vos images.

en: {{a}}Activate{{/a}} to replace the WordPress built-in search with Jetpack Search, an advanced search experience.
fr_CA: {{a}}Activez{{/a}} pour remplacer la recherche intégrée à WordPress par une expérience de recherche améliorée.

en: {{a}}Contact Support{{/a}}
fr_CA: {{a}}Contacter l'assistance{{/a}}

en: {{a}}Manage Likes visibility from the Sharing Module Settings{{/a}}
fr_CA: {{a}}Gérer la visibilité des Likes depuis réglages du module de partage{{/a}}

en: {{a}}Turn on plugin autoupdates{{/a}}
fr_CA: {{a}}Activer les mises à jour automatiques des extensions{{/a}}

en: {{a}}View backup details{{/a}}.
fr_CA: {{a}}Afficher les détails de sauvegarde{{/a}}.

en: {{a}}View details at VaultPress.com{{/a}}
fr_CA: {{a}}Afficher les détails sur VaultPress.com{{/a}}

en: {{a}}View details{{/a}}
fr_CA: {{a}}Voir les détails{{/a}}

en: {{button}}View detailed stats{{/button}}
fr_CA: {{button}}Accéder aux stats détaillées{{/button}}

en: {{button}}View more stats on WordPress.com {{/button}}
fr_CA: {{button}}Voir plus de stats sur WordPress.com {{/button}}

en: {{link}}Configure your Monitor notification settings on WordPress.com{{/link}}
fr_CA: {{link}}Configurer les paramètres de notification Monitor sur WordPress.com{{/link}}

en: {{li}}The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined{{/li}}
fr_CA: {{li}}La constante JETPACK_DEV_DEBUG est utilisée{{/li}}

en: {{li}}The jetpack_development_mode filter is active{{/li}}
fr_CA: {{li}}Le filtre jetpack_development_mode est actif{{/li}}

en: {{li}}Your site URL lacks a dot (e.g. http://localhost){{/li}}
fr_CA: {{li}}L’URL de votre site n’inclue pas de point (par exemple http://localhost){{/li}}

en: {{p}}To create a beautiful site that looks and works exactly how you want it to, Jetpack Professional gives you unlimited access to over 200 premium WordPress themes.{{/p}}{{p}}Jetpack Professional is about more than just finding the perfect design. It's also about total peace of mind: real-time backups, automatic malware scanning, and priority support from our global team of experts guarantee that your site will always be safe and secure.{{/p}}
fr_CA: {{p}}Pour créer un site magnifique dont le fonctionnement et l'apparence répondent à vos attentes, Jetpack Professional vous donne un accès illimité à plus de 200 thèmes WordPress premium.{{/p}}{{p}}Jetpack Professional propose plus qu'un design parfait. Il vous offre une tranquillité d'esprit totale : sauvegarde en temps réel, recherche de programmes malveillants automatisée et assistance prioritaire de notre équipe mondiale d'experts. Vous avez ainsi la garantie que votre site sera toujours sûr et sécurisé.{{/p}}

en: {{p}}Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this {{a}}2 question survey{{/a}}?{{/p}}{{p}}A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.{{/p}}
fr_CA: {{p}}Pouvez-vous nous expliquer pourquoi vous n'avez pas finalisé votre connexion Jetpack en répondant aux {{a}}2 questions de ce sondage{{/a}} ?{{/p}}{{p}}Une connexion à Jetpack est requise pour utiliser nos fonctions gratuites de sécurité et de trafic.{{/p}}

en: {{span}}You can now also configure related posts in the Customizer. {{ExternalLink}}Try it out!{{/ExternalLink}}{{/span}}
fr_CA: {{span}}Vous pouvez également configurer des articles similaires dans l&rsquo;outil de personnalisation. {{ExternalLink}}Faites un essai!{{/ExternalLink}}{{/span}}

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}}  We're sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %(error_key)s
fr_CA: {{s}}Votre Jetpack a un petit souci.{{/s}} Veuillez nous excuser pour ce désagrément. Veuillez réessayer ultérieurement. Si le problème persiste, contactez l'assistance avec ce message : %(error_key)s

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}} Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
fr_CA: {{s}}Votre Jetpack a un petit souci.{{/s}} La connexion de ce site à WordPress.com n'est pas possible. Ceci est généralement provoqué par un site non accessible au public (par exemple, un site sur localhost).
